Časostroj sestrojil bednář Jan Linduška v roce 1929. Do dneška není jasné, jestli se jedná o výtvor pokrokové geniality autora a řemeslníka, nebo jestli jde o fantasmagorickou snahu o zachycení času ve všech jeho podobách.
Abychom vám alespoň trochu popsali fungování Linduškova časostroje, vypůjčili jsme si následující text přímo z muzea, protože sami cítíme nedostačující technickou kapacitu mozku na to, abychom vám jej mohli lépe přiblížit: „Časostroj má osm ciferníků, ale ani jeden se nepodobá jinému, každý je odlišný. Nejoriginálnější je ciferník, který má ukazovat úřední (?) čas. Jeho minutový kruh má dvakrát šedesát minut. V levé půli zdola nahoru 60 minut. Velká rafika uběhne za hodinu pouze půl otáčky – lichou hodinu směřuje velká rafika nahoru na dvanáctku a každou sudou dolů na dvacet čtyřku. Také ciferník ukazující čas v Bombaji je „svojský“. Je konstruovaný jako čtyřiadvacetihodinový, ale v levé půli má čísla 1 – 12 a v pravé půli pouze ozdobné nápisy. Funguje tak, že malá rafika, když přejde přes horní dvanáctku, přepadne vahou závaží dolů na spodní dvanáctku a začíná znova. Velká rafika se točí normálně. Jak říká hodinář Ivan Kopecký, takové ciferníky zřejmě nemají na světě obdoby. Logice uniká také fakt, že čas ve městech Řím, Paříž a Hamburk ukazují tři samostatné ciferníky, ale tato města jsou ve stejném časovém pásmu, takže ukazují shodný čas.“
Aby toho nebylo málo, zamyslel se Linduška také nad tím, jak odstranit protivný problém s tím, že v každém měsíci připadají dny na úplně jiná kalendářní čísla. Jednou je 8. v pondělí a podruhé zase ve čtvrtek. Co s tím? Jan Linduška jako řešení této vleklé lapálie vynalezl 13. měsíc. Jmenuje se Marsinec a jako jediný v daném roce má 29 dní, zatímco všechny ostatní měsíce mají dnů 28. Díky němu si můžeme být jistí, že prvního, osmého, patnáctého a dvaadvacátého bude vždycky pondělí.
Linduškův časostroj ukrývá ještě pěknou řádku tajemství, záhad a překvapení, které ale doporučujeme odhalit postupně přímo v expozici Strážci času. Funkci některých technických záludností se nepodařilo odhalit ani renomovaným hodinářům. Třeba na něco z nich přijdete sami.
Kromě časostroje najdete v expozici Strážci času ještě několik perel, které zaujmou děti i dospělé. Můžete zkusit sami rozhýbat kyvadlo, prozkoumat titěrné hodinové strojky, věžní hodiny z 18. století i jedinečné hodiny z alabastru. Doporučujeme vřele prohlédnout si expozici s průvodcem. Ukáže vám čas z úplně nových úhlů.
Vyrazte za alpakami, se kterými můžete na procházku, nakrmit je nebo si s nimi udělat krásné rodinné foto!
Vydejte se s dětmi na kole či na bruslích podél horské říčky Bystřičky.
Vydejte se pěšky, na kole nebo i s kočárkem do oblasti nedaleko Kroměříže, do vesničky Hradisko!
Fanoušci marvelovek, disneyovek a dalších legendárních filmů zbystřete!
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Vyzvedněte si pracovní listy v informačním centru a vyražte za zajímavostmi Hulína.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
V Rymicích opravili dlouho chátrající hospodářký dvůr. Barokní památka nádherně uzavřela komplex lidových staveb a tvrze a je nádherným místem, které rozhodně musíte navštívit.
Malebné městečko v podhůří Hostýnských vrchů vás překvapí svou atmosférou a zajímavou historií.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.