Začít procházku Filmovou Kroměříží můžeme hned na náměstí. Jen pár kroků od Muzea Kroměřížska najdete informační tabuli s fotkami a popisky. Na jedné z fotografií jede Bolek Polívka na koni historickým náměstím Kroměříže. Záběr pochází z natáčení druhého dílu oblíbeného filmu Dědictví s podtitulem Aneb kurva se neříká. Natáčelo se nejen na náměstí, ale také v tichých exteriérech psychiatrické léčebny.
Filmoví fandové rozhodně nesmí minout zámek, kde se natáčel slavný Amadeus Miloše Formana, řada pohádek, ale i již zmíněná Marie Terezie. Prohlídka vám chvilku zabere, ale objevovat místa, která se ve filmech a pohádkách objevila, je docela zábava. Nejvytíženější v natáčení bývá Sněmovní sál Arcibiskupského zámku, který věrně slouží jako reprezentační sídlo nejen rakousko-uherské šlechty. Až skončíte, stavte se také do Podzámecké zahrady. Těsně před vstupem do ní, na rohu ulice Ztracená, je nenápadný dům, který si zahrál ve filmu Requiem pro panenku. Filmová Marika vchází do dveří ústavu v Hradci, který je ve skutečnosti právě tímto domem vedle kroměřížského zámku. Ostatně, většina filmu se také natáčela ve Zdislavicích u Kroměříže.
Podzámecká zahrada poskytla útočiště řadě filmových scén. Natáčelo se tu Peklo s princeznou i Četnické humoresky. Zatím nejnovější zářez tu však mají filmaři z divácky úspěšné Marie Terezie. V Podzámecké zahradě se vydejte podél zdi zámku ke Colloredově kolonádě. Možná poznáte schody, na kterých se odehrávala scéna, ve které císařovna pozoruje v záři ohňostroje svého manžela Františka Štěpána Lotrinského, v podání skvělého Vojty Kotka, v důvěrném objetí s jinou ženou. Pokračovat pak můžete Mlýnskou bránou a Pilařovou ulicí až k budově Piaristického gymnázia, jehož vchod si ve druhé části minisérie zahrál vchod do krejčovského salónu Františka Štěpána.
Hned za rohem je majestátní budova Justiční akademie, kterou si možná pamatuje z filmu Třicet panen a Pythagoras s Jiřím Menzelem, který si tu zahrál profesora matematiky ve třídě gymnazistek.
Pro další filmové úlovky si budeme muset dojít až do Květné zahrady. Tady se natáčelo hned několik pohádek a filmů. V poslední době to byl třeba povedený seriál České Televize Já, Mattoni s nezapomenutelnými Aloisem a Davidem Švehlíkovými nebo Tatianou Dykovou. Kdo Kroměříž jen trochu zná, možná si všiml, že pro audienci u císaře nemuseli filmaři jezdit až do Vídně, ale vystačili si s kolonádou v Květné zahradě, na kterou naklíčovali siluetu paláce Schönbrunn.
S cestou po zákoutích Filmové Kroměříže vám pomůže brožurka, kterou si vyzvedněte v Turistickém informačním centru. Tady jsou pěkně popsány filmy i místa, kde se natáčelo. A když se náhodou dáte do řeči s někým místním, vsadili bychom se, že určitě na některém z natáčení byl nebo si v něm dokonce zahrál.
Doba výletu: samotnou trasu s informačními tabulemi projdete zhruba za hodinku, my ale doporučujeme vyhradit si na výlet klidně celý den a jít na některou z prohlídek Arcibiskupského zámku a pečlivě projít jak Podzámeckou, tak Květnou zahradu i další exteriéry historického centra města
Výlet vhodný pro: rodiny s dětmi, zamilované páry, filmové fanoušky, pohádkomily
Kde se najíst: v Kroměříži máme vyzkoušeno několik skvělých podniků,
tipy hledejte na >>> bit.ly/OchutnejteKromerizsko
Legenda:
1.Velké náměstí
2. Sněmovní náměstí
3. Ztracená ulice
4. Podzámecká zahrada - Chotkův rybník
5. Podzámecká zahrada - Colloredova kolonáda
6. Mlýnská brána, směr Pilařova ulice
7. Budova piaristického gymnázia
8. Masarykovo náměstí - Justiční akademie
9. Květná zahrada
10. Havlíčkova ulice - vchod do Psychiatrické nemocnice
Nezapomeňte se pochlubit vaším filmovým putování na našem Instagramu s #kromerizsko :)
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Kdy jste naposledy byli v Květné zahradě v Kroměříži? A byli jste tam už s dětmi? Na prázdniny jsou tady připraveny zábavné a naučné programy šité na míru rodinám s dětmi.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
V Česku se nenajde jediný člověk, který by při návštěvě hulínského Muzea hraček neřekl alespoň jednou: Jé, tohle jsme měli!
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.