Andrea Miklasová měla už odmalička dvě vášně. Sběratelství a kočárky. To první se projevovalo pečlivým sbíráním drobností, jako jsou třeba staré kartonové vlakové jízdenky. To druhé se projevovalo především mezi holčičkami jejího věku, se kterými směňovala korbičky i podvozky, a dodnes by vám mohla říct, jaký model která její kamarádka měla. Z dětské radosti se časem stal koníček, a ten se proměnil v Muzeum hraček v Hulíně.
Dvě místnosti, které hulínské muzeum hraček zabírá, rozhodně nemůžou stačit. V pečlivě vyrovnaných řadách tu najdete kočárky z dvacátého století z celé Evropy. Největší část však zabírají kočárky ze 60. a 70. let. K nim neodmyslitelně patří chrastítka, panenky, jaké si pamatujeme z dětství, doma pletené svetříky, čepičky a plastové kabelky.
Ve skříních jsou vyrovnána ramínka s oblečením snad z každé éry 20. století. Elegantní námořnické šatičky z první republiky i volné minišaty s divokými vzory ze 70. let. Andrea je čas od času používá jako kostymérka u filmu, mnohem raději je ale vytáhne při dobové procházce s kočárky městem.
Aby to nevypadalo, že je muzeum hraček jenom pro holky, najdete v další místnosti spoustu lákadel pro kluky. Vláčky s nádražím i tunelem, cvrnkací fotbal, hokejisty na dlouhých tyčkách, se kterými jsme šprtali velká mezinárodní utkání v 90. letech. Najdete tady elektrickou násobilku, papírové modely lodí, vlaků i letadel, desítky pokojíčků pro panenky. Až to vypadá, že muzeum mohlo obsadit celou školu, ne jen dvě třídy.
Andrea bere každou chvíli do ruky nějakou panenku, hrníček, medvídka nebo stavebnici, popisuje nám, odkud pochází, kde se vyráběla, kdo ji do muzea daroval a čím je výjimečná. A my se necháváme unést zpět do doby, kdy se stavěla sídliště a retro ještě byla aktuální móda.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Kdy jste naposledy byli v Květné zahradě v Kroměříži? A byli jste tam už s dětmi? Na prázdniny jsou tady připraveny zábavné a naučné programy šité na míru rodinám s dětmi.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.