Doporučení: lehká procházka pro všechny turisty, i rodiny s dětmi
Terén: polní cesty a pěšiny
Časová náročnost: podle míry kochání výhledy - cca 1,5 - 3 hodiny
Délka trasy: cca 4,8 km
Výlet startujeme na Gruntu Galatík, což je sportovní a rekreační areál nedaleko malé vesničky Těšánky u Zdounek, kam se můžete dostat autobusem. Zvolíte-li jako přepravní prostředek vozidlo, zaparkovat můžete přímo v areálu Gruntu Galatík. Hned při příchodu vám bude zřejmé, čemu se tu věnují. Všude okolo jsou totiž jezdecké stáje a venku určitě zahlédnete i pasoucí se koně.
Vydáváme se dolů kolem hlavních budov směrem k rybníkům. Míjíme chatky, které si lze v pronajmout a užít si tu třeba krásný víkend s procházkami do okolí. Chatky, ale i další ubytovací kapacity na Gruntu slouží také svatebčanům nebo firmám, které zde mohou zorganizovat různé akce.
Po pravé straně se nachází menší z rybníků - Jan, který byl zkolaudován koncem roku 2010 a jehož maximální hloubka je 2 m.
U rybníka nelze přehlédnout dřevěnou stavbu vodního mlýna, která je volně přístupná. Na potoce Kotojedka, který tudy protéká, dříve stávalo 12 mlýnů, které postupně zanikly. Čteme si o nich na nedaleké informační tabuli.
Další aktivitou, kterou si zde mohou užít především vášniví rybáři, je sportovní rybolov. Ten je umožněn na dvou rybnících - spodní Jan má plochu 1 ha a horní František pak plochu 2 ha. Revír František je bohatě zarybněn především kapry a amury a rybník Jan především sumci.
Dostáváme se k rybníku František, který vznikl roku 2007. U něj leží malá rybářská chata.
Procházíme kolem rybníka směrem k rybárně a naskýtá se nám krásný výhled přes rybník František na rozhlednu Zdenička.
Od rybárny se vydáváme nejdříve směrem k rozhledně a vzápětí zahýbáme nahoru do kopce. Míjíme přístřešek a stoupáme dál vyhlídkovému altánu, odkud je krásný výhled na areál Gruntu i okolní kopce.
Nedaleko se nachází zajímavé posezení.
Vracíme se zpět na polní cestu a vydáváme se mezi sady vzhůru do kopce.
Na kopci se nám otevírá zajímavý výhled na obec Troubky a zámek Zdislavice. Všímáme si na jednom ze vzdálenějších kopců také kapličky sv. Anny nacházející se nedaleko Morkovic-Slížan. Mít tak dalekohled, jistě bysme identifikovali další zajímavé cíle v okolí. Zabočujeme vlevo a míříme po vrcholku kopce stále směrem k rozhledně Zdenička. Polní cesty mohou být po dešti mokré a blátivé, tak nezapomeňte takové situaci přizpůsobit vhodnou obuv.
Po chvíli míjíme po levé straně ovocný sad a na jeho konci se vydáváme vlevo do závěrečného mírného kopečka. Na jeho konci na nás vykukuje stříška rozhledny.
Brzy už před námi stojí v plné kráse. Dřevěná rozhledna Zdenička je vysoká 15 metrů a byla postavena na podzim roku 2011. Pojmenována je po mamince zakladatele areálu Zdeňce Galatíkové.
Po 47 schodech vystupujeme do 4. podlaží, odkud se nám naskýtá výhled nejen na Grunt Galatík, ale i celé okolí.
Pod rozhlednou nacházíme další přístřešek, který využíváme k občerstvení.
Rozhlednu necháváme za zády a vydáváme se zpět na hřebenovou polní cestu, ze které jsme přišli. Pokračujeme vlevo kolem dalšího menšího přístřešku a zanedlouho se dostáváme ke křížku s další odpočívkou.
Hned za křížkem scházíme kopce a míříme k malé vesničce Lebedov. Vede sem z hlavní cesty pouze slepá ulice, ve vsi byste našli malou uličku a k tomu zvoničku. Toť vše. Vládne tady pohoda a klid.
První, co nás při sestupu do vsi vítá, je studánka Hubertka. Pramenitou vodu tu nečekejte, ale další z možností posezení ano. Pokud ale máte rádi geocaching, můžete tu najít kešku. Tak vzhůru do hledání!
Dostáváme se do areálu Lebedovského mlýna (dříve Koláčkův mlýn), kde se nachází hřebčín zaměřený na plemeno moravský teplokrevník.
Před jízdárnou zabočíme doprava a pouštíme se do posledního stoupání, ke dřevěné rozhledně Lebedov. Tato vyhlídková dvoupatrová stavba byla vybudována v roce 2015 a v roce 2019 byla doplněna o přístřešek s posezením.
Stavba rozhledny připomíná svým tvarem větrný mlýn, kterých v minulosti na Kroměřížsku bývalo hodně. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů se dostáváme po 22 schodech. Krásně odsud vidíme údolí s Lebedovským mlýnem a Gruntem Galatík a na vedlejším kopci náš zrak upoutá rozhledna Zdenička.
Dostatečně pokochaní vyhlídkami na okolní kopce scházíme k Lebedovskému mlýnu. Kromě koní tu mají také krávy, jejichž mléko mění v mlékárně na chutné výrobky.
Polňačkou se vracíme ke Gruntu Galatík, kde máme zaparkované auto. Posledním pohledem se loučíme s rozhlednou Zdeničkou a říkáme si, že tady určitě nejsme naposledy.
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let.
Z temné noci bude brzy jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou.
Vydejte se z Trojáku nenáročnou trasou na tuto pozoruhodnou rozhlednu ve valašském stylu.
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Pojďte s námi trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají.
Projeďte s námi zasněženou Hostýnskou magistrálu z Trojáku přes Tesák až na Čerňavský okruh a zpět.