Celková délka trasy: 2,8 km
Celková doba chůze: cca 1 - 1,5 hod
Vhodné pro: pro všechny turisty, ale i pro rodiny s dětmi
Ocitáme se u retenční nádrže v Lubné. Dříve sloužila jako závlahová nádrž pro blízké zemědělské družstvo. Dnes slouží k rekreačním účelům - můžete se tu vykoupat nebo si zarybařit. Více se dozvíte na našem webu.
U přehrady můžete začít procházku po malebných a záhadných Chřibech. Vydejte se vlevo do kopce po louce a kopírujte vyšlapanou pěšinu.
Nahoře budete mít přehradu jako na dlani.
Přibližně po 200m vstupte do lesa, který nese název Drátěná.
Při rozdvojení cest se držte vpravo a dostanete se k bíločervené závoře. Byla zde umístěna kvůli projíždějícím autům, motorkám a hlavně čtyřkolkám, ale nebojte, neznačí zákaz vstupu pěším. Závoru proto obejděte a pokračujte dál po lesní cestě. Po dešti je tento úsek obzvlášť blátivý a připravte se i na přelézání kmene stromu.
Kolem lesní školky se vyjdete dál do kopce.
Držte se stále rovně, neuhýbejte z trasy a dostanete se do části lesa, kde uvidíte hromady klestí a lapač na kůrovce.
Pokračujte napříč klestím a vlevo v kopci si všimněte krmelce.
Nezapomeňte se pořádně rozhlížet. Možná nespatříte žádné zvíře, které by se přišlo nakrmit, ale přírodních krás je tu víc než dost.
Budete-li pokračovat lesem po této pěšině, po pravé straně uvidíte menší roklinku potoka Trňák.
Vystoupáte ještě výš a narazíte na lesní cestu, kde si všimnete zelené šipky. Jedná se o značku Spáčilovy naučné stezky.
Pokračujte vpravo po cestě a všimněte si po levé straně zajímavých malých vodních ploch. Chvíli budete kopírovat trasu zelené značky.
Přibližně po 500m a 10 minutách chůze narazíte na další vodní plochu - tato nese název Mořské oko. A proč právě tento název? Pro neustálou vlhkost a zrádné bahnité břehy... Po celý rok vyvěrá v tomto místě ze země voda. Povídá se, že je jezírko bezedné a ve svých hlubinách je spojeno s moři a oceány, na rozdíl od ostatních mořských ok vzniklých v zatopených lomech nebo v horských prohlubních a majících pevná dna. K bažině se váže několik pověstí doložených vyprávěním pamětníků, kteří je slyšeli v ústním podáním od svých předků.
Pověst č. 1
Často si tudy krátil cestu jeden mládenec z Kudlovic, který našel zalíbení v jisté dívce v obci Lubná. Po jedné takové návštěvě na zpáteční cestě v temné noci za bouřky zbloudil z lesní cesty. Najednou se však jeho nohy začaly propadat v měkkém mechu stále hlouběji a hlouběji, až jej bažina načisto pohltila. V hlubinách nenašel smrt pouze tento kudlovský šohaj, ale bažina v tom roce strávila i koně s povozem, který svážel dřevo na zimu. Větší štěstí měl Jiří J. z Halenkovic, který se chtěl cestou z taneční zábavy v Mořském oku osvěžit. V předklonu se mu ale náhle zatočila hlava a on upadl do bažiny. Volání o pomoc naštěstí uslyšela jeho dívka, která ho kousek cesty doprovázela. Ta sehnala pomoc mezi místními mladíky, kteří pomohli tonoucího vytáhnout.
Pověst č. 2
K Mořskému oku se váže také pověst, která vznikla na základě svědectví několika občanů, kteří v něm v minulosti spatřili velikou slizkou mořskou zmiji. Ta se čas od času dle vyprávění našich předků vynořila z Mořského oka a vyvalila z útrob země mohutné přívaly vody, které zaplavily mnohé lubenské chalupy.
Pověst č. 3
Podle další pověsti se zde nachází hrob se zlatou rakví nesmírné hodnoty uherského krále Belly, který byl pochován do tohoto Mořského oka. Jedná se pravděpodobně o nejtajemnější běžně přístupné místo Chřibů nedaleko Lubné, které zřejmě nebylo pro velmi zrádný, nebezpečný a bezedný terén a ze strachu před zmijí nestvůrou doposud prozkoumáno.
(pověsti dle vyprávění pana učitele Brázdila zapsal a doplnil Ing. Ota Škrabal, upravila: Jitka Šáchová)
Od mořského oka si držte raději odstup, ať vás nemáme na svědomí, a poté pokračujte po zelené značce po lesní pěšině. Značení Spáčilovy naučné stezky vás po 2 km dovede až ke sportovní hale do Kostelan a nedalekému Ranči Kostelany, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Pokud se chcete vydat ovšem zpět k nádrži v Lubné, zvolte po 100 m od Mořského oka pravou pěšinu .
Chvílemi je pěšina velmi pestrá, ale zkušené turisty i milovníky procházek v jakémkoli ročním období a terénu to určitě nerozhodí.
Zakrátko už po pravé straně bude prosvítat hladina přehrady a vy se vracíte zpět do Lubné.
Krásná ukázka toho, jak si příroda poradí s výtvory člověka, co říkáte?
Rozloučíme se pohledem na klidnou hladinu lubenské přehrady, kterou mají rádi nejen místní a rybáři, ale všichni, co mají rádi klid a přírodu.
Další tipy na výlety do Chřibů najdete na tomto odkazu.
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let.
Z temné noci bude brzy jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou.
Vydejte se z Trojáku nenáročnou trasou na tuto pozoruhodnou rozhlednu ve valašském stylu.
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Pojďte s námi trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají.
Projeďte s námi zasněženou Hostýnskou magistrálu z Trojáku přes Tesák až na Čerňavský okruh a zpět.