Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zimní procházka z Tesáku na Kelčský Javorník

Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů. Tento středně náročný výšlap ze sedla Tesák na Kelčský Javorník může udělat radost náročným turistům, milovníkům hor i rodinám s dětmi. Na vrcholu se totiž nachází úchvatná rozhledna!

Start i cíl: Tesák
Délka trasy: 10 km
Terén: přírodní, střídavě zpevněná i nezpevněná lesní cesta
Občerstvení: s sebou

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Procházku odstartujeme na Tesáku, kam se dostaneme pohodlně autem nebo pravidelnými autobusovými linkami z Bystřice pod Hostýnem i ze Zlína. Zkontrolujeme si, že máme s sebou svačinu i dostatek tekutin a vyrazíme po žluté turistické značce směr Jehelník.

Po prvních pár set metrech přijdeme k informační tabuli patřící k naučné stezce o přírodě Hostýnských vrchů, tady se žlutá stezka stáčí doleva a pokračuje prudké převýšení 160 metrů na druhý nejvyšší vrchol Hostýnků – kopec Čerňava. Výhledy z vrchu byly pěkné, ale cesta nahoru byla opravdu náročná. Jestli se chcete prudkému stoupá vyhnout, můžete se u informační tabule vydat také doleva, ale tentokrát po zelené stezce, značené jako NS Hostýnské vrchy, která vede po zpevněné lesní cestě a dovede vás také pod rozcestí Pod Čerňavou, stejně jako žlutá trasa. Jen je o něco delší a vede tudy běžkařská stopa. Jestli na stopu narazíte, neničte ji a nechoďte v ní, prosím.

Na Čerňavě posbíráme dech a kocháme se nádherně omrzlou krajinou zasypanou sněhem. Ten klid a ticho kolem je kouzelné! Následuje mírné klesání, které nás dovede k rozcestí Pod Čerňavou, odkud pokračujeme směrem na Jehelník. Projdeme kolem rozcestníku Humenec, nedaleko kterého stojí partyzánský bunkr. Cesta k němu je zasypaná sněhem, takže se k němu raději nevydáme, ať ještě někde nezapadneme. Od Humence pokračujeme lehce stoupající cestou k Jehelníku, kde stojí památník starosty holešovského Sokola a ředitele gymnázia Ladislava Jaroše, který byl zabit nacisty 18. června 1942.

Z Jehelníku je to na rozhlednu už jen kousek. Zelená značka nás po hřebenové pěšince přivede až k rozhledně, která se do poslední chvíle skrývá za vzrostlými stromy.

Rozhledna na Kelčském Javorníku má výšku 35 metrů a na hlavní vyhlídkovou plošinu nás dovede 156 schodů.

Výhodou je, že je možné ji navštívit celoročně, jen tedy při nepřízni počasí na vlastní nebezpečí (dbejte pokynů na cedulích). Při naší návštěvě je rozhledna celá omrzlá. Je to pastva pro oči, která nutí člověka zamýšlet se nad tím, jakou nádheru dokáže příroda vykouzlit.

Po kochání výhledy na krajinu Hostýnských vrchů sníme dole svačinu, abychom nabrali sílu na cestu zpátky, která nám trvá zhruba 2 hodiny, stejně jako když jsme šli na rozhlednu. Abychom se vyhnuli dalšímu velkému stoupání na Čerňavu, před stoupáním k rozcestí Pod Čerňavou odbočíme doprava na lesní cestu a pokračujeme po běžkařské trase až na Tesák. Tuto trasu oklikou popisujeme na začátku, je vyznačena i v mapě a doporučujeme ji rodinám s dětmi.

POKOCHEJTE SE JEŠTĚ ZIMNÍ NÁDHEROU V NAŠEM VIDEU:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Peťa, Honza a pejsek Angie
„Jsme mladý pár, který si po práci nejraději odpočine procházkou v přírodě. S foťákem a dronem v batohu rádi objevujeme nová místa našeho krásného regionu. S objevování nám pomáhá naše psí slečna Angie.“

  • Zimní procházka z Tesáku na Kelčský Javorník

V okolí také najdete