Doporučení: rodinná procházka s malými i velkými dětmi
Terén: přírodní terén, střídavě asfaltka a polní cesta
Délka trasy: cca 4 km
Převýšení: 148 m
Časová náročnost: 1– 2 hod. (záleží na vašem tempu)
Vybavení: sáňky, boby, sportovní kočárek nebo nosítko
Občerstvení: zabalit s sebou do batohu
Cíl: Lebedov – rozhledna, Rozhledna Zdenička
MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE
Dnes se vydáváme do malé vísky nebo chcete-li „osady“ jménem Lebedov. Jedná se o malou vesničku se 17 obyvateli, která je součástí obce Zdounky. Malá vesnička, zato však velké výhledy a rozmanitá příroda. Pojďme na to.
Start point volíme poblíž Lebedova na malé křižovatce s polní cestou, kde můžete pohodlně zaparkovat auto. Nedaleko odtud se nachází taky autobusová zastávka. Vyrážíme směrem k vesničce, kde se napojujeme na zasněženou polní cestu podél říčky Kotojedky. Po pár stech metrech narážíme na rozcestí a vydáváme se ostře vlevo. Ihned za odbočkou nás čeká krátké stoupání do příkrého kopce přes zasněžené pole až k našemu prvnímu cíli.
Po krátkém stoupání dorazíme až k rozhledně Lebedov. Tato dřevěná stavba je cca 9 metrů vysoká a symbolizuje větrný mlýn, protože stojí poblíž bývalého Koláčkova mlýna. Rozhledna je celoročně bezplatně otevřená, tudíž můžete vyrazit kdykoli. Nutno podotknout, že se na výstavbě této malebné rozhledničky podílela Místní akční skupina Hříběcí hory v rámci budování místních hipostezek. Rozhledna poskytuje výhled na přilehlé vesnice a Litenčickou pahorkatinu.
V tomto období se můžete zadívat taktéž na zasněžené vrcholky Chřibů a na nedalekou rozhlednu Zdeničku, která je naším druhým cílem. Cestou zpět sbíháme z kopce dolů a na rozcestí se vydáváme vlevo ke koňskému výběhu v areálu Gruntu Galatík. Při procházce pozdravíme s koníky a pokračujeme dál po „Naučné stezce Těšánky“.
Polní cesta a pěšinky jsou zcela pokryty sněhem, a tak se nám docela hodí i sáňky, které jsme si přibrali s sebou.
Vzhůru do posledního kopce, který je tak trošku prudší, než doopravdy vypadá. Po tomto stoupání se dostáváme až na samotný vrchol a pokračujeme podél jablečného sadu k našemu cíli – rozhledně Zdeničce.
Jedná se o 15 metrovou dřevěnou vyhlídkovou věž ležící na nejvyšším bodu areálu Gruntu Galatík, a to v nadmořské výšce 305 metrů. Rozhledna je volně přístupná a nabízí se zde možnost dalekých výhledů do rozmanité krajiny Hostýnských vrchů, Chřibů a také na Kroměříž. Avšak pozor, vstup na rozhlednu je v současné době možné pouze na vlastní nebezpečí z důvodu rekonstrukce. Za výstavbu této překrásné rozhledny můžeme děkovat Místní akční skupině Hříběcí hory.
Tady naše trasa končí a vracíme se zpět až k autu. Využijete sněhové nadílky a zimních radovánek. Zima ještě nekončí. Enjoy it. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali Sabča, Honza a malý Toník:
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé, kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region.“
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let.
Z temné noci bude brzy jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou.
Vydejte se z Trojáku nenáročnou trasou na tuto pozoruhodnou rozhlednu ve valašském stylu.
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Pojďte s námi trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají.
Projeďte s námi zasněženou Hostýnskou magistrálu z Trojáku přes Tesák až na Čerňavský okruh a zpět.