Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zasněženou Rusavou až na vrchol Pardus

Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás pro dnešní den zavedla do turisticky vyhledávané obce Rusava, kde jsme se vydali na okružní procházku se středně náročným výšlapem po zasněžených vrcholovkách.

Doporučení: pro všechny náročné turisty, milovníky hor a zimních radovánek, pro rodiny s většími dětmi
Terén: asfaltka, lesní cesta
Délka trasy: cca 9 km okruh
Převýšení: 315 m
Časová náročnost: 3 – 4 hod. (záleží na vás)
Občerstvení: termoska s čajem a svačina s sebou
Vybavení: teplé oblečení a hlavně kvalitní obuv
Cíl: Skalný – Klapinov – Pardus

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Obec Rusava se nachází asi 32 km od města Kroměříž a rozkládá se v severozápadní části Hostýnských vrchů. Pro svou lidovou architekturu, dobové zvyky i nádhernou přírodu kolem, je jednou z nevyhledávanějších turistických lokalit na Kroměřížsku. Pro milovníky zimních sportů je každý rok v provozu také lyžařská sjezdovka. Avšak dnes jsme se přijeli podívat na zasněžené vrcholky a užívat si tak krásné zasněžené kopce. Pojďme na to.

Dnešní start point volíme u obecního domu, kde se dá pohodlně zaparkovat auto. Odtud jsme vyrážíme po modré značce zamrzlou asfaltkou kolem evangelického kostela Sv. Trojice, který již známe z loňského zimního výletu.

Vydáme se stejnou trasou jako loni, ta pokračuje dál okolo malebných domků a valašských dřevěnic. 

Držíme se modré značky a kolem kostela Povýšení Sv. Kříže a vilové čtvrti se dostáváme až k dřevěné informační šipce, která ukazuje odbočku směrem vlevo na Skalný.

Dlouhý táhlý kopec nás zavede do zasněženého lesíku, kde se v jižním svahu rozprostírá přírodní památka Hořansko s krásnými vyhlídkovými místy, které nám odkrývají pohled na zasněženou Rusavu.

Čím výš jsme šlapeme, tím víc se les a zasněžené stromy mění na opravdovou zimní pohádku, která nás dovede k prvnímu „checkpointu“ a to na to rozcestí Skalný.

Zima tady opravdu hodně kouzlila a silnou vrstvou sněhu i ledu zde kompletně pokryla odpočinkový altánek, informační tabuli i turistický rozcestník, který skoro přehlédneme.

Rozcestník nám ukazuje cestu směrem vpravo po zelené značce, zároveň pokračujeme po Naučné stezce Hostýnské vrchy hlouběji a hlouběji do zasněženého lesa. Po celou dobu, co se brodíme ve sněhu, stihneme vytvořit několik nezapomenutelných fotografií a videí.

Konečně se dostáváme k druhému „checkpointu“. Jedná se o úžasnou hřebenovku mezi Tesákem a Hostýnem s názvem Klapinov v nadmořské výšce 678 m. Pohled na tuto rozlehlou horskou louku v zimním kabátě, kterou ze všech stran obklopují zasněžené kopce, je vskutku nádhera. Součástí Klapinova je zároveň místní dřevěný Portáš, který v dřívějších dobách sloužil pod jednotkou bezpečnostního sboru, která měla za úkol střežit hranice Valašska před vpády nepřátel.

Po krátké přestávce se napojíme na červenou turistickou značku, kde na rozcestí od Klapinova odbočíme vlevo a pokračujeme z kopce dolů okolo Iviny studánky až k rozcestí – Horní Hořansko.

Dle rozcestníku zabočíme vpravo a cca 1 km pokračujeme posledním stoupáním do příkrého kopce až k samotnému cíli. Jedná se o turisticky oblíbenou vrcholovku s názvem Pardus v nadmořské výšce 672 m. Na vrcholku se nachází lavička a turistický rozcestník.

Během této „kochačky“ se nám odkrývá nádherný pohled na zasněžené svahy a vrcholové partie Hostýnských vrchů. Vezměte si s sebou plecháček a horký čaj v termosce, pohodlně se usaďte a vychutnejte si tuhle nevšední podívanou.

Cestou zpět seběhněte dolů z kopce po červené a okolo lyžařské sjezdovky se vraťte k obecnímu domu.

Užívejte zimní výletování. Sportu zdar a toulavým krokem dál.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO: 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

  • Zasněženou Rusavou až na vrchol Pardus

V okolí také najdete