Rozcestník turistických tras na hranici okresů Kroměříž a Uherského Hradiště, kde se nachází stejnojmenný Lesní penzion, se nachází zhruba 14 km od Kroměříže. Cesta autem zabere asi 20 minut jízdy. Můžete sem z Kroměříže jet dvěma různými cestami. První cesta vede přes Zdounky a druhá přes Kostelany. My jsme si vybrali tu první, která nás povede z Kroměříže po silnici č. 432 směr Koryčany. Po projetí Zdounkami se dostaneme k odbočce vlevo, která je vyznačena a ukazuje směr Bunč. Po výjezdu na kopec s několika prudkými zatáčkami jsme tady, nachází se tady velké parkoviště, kde bezplatně zaparkujeme.
Dnes jsme s sebou vzali i naše kamarády a společně jsme s dětmi vyrazili na nejbližší kopec, který se nachází směrem po červeně značené turistické trase.
Párkrát jsme si s dětmi sjeli místní kopečky, avšak během sáňkování nás očaroval kouzelný pohled na okolní krajinu a zasněžené stromy. Ptáte se proč? Je to jednoduché. Zajisté každý, kdo miluje sníh a zimní radovánky, zatouží po objevování „našich Chřibů“, a to zrovna v tomhle kouzelném zimním období.
Pojďme na to. Po sáňkování jsme se vydali dál po červené trase směrem k rozhledně Brdo. Cesta je příjemná a nenáročná. Sem tam se před námi objeví malé kopcovité stoupání, ale není to zase žádná dřina a zvládne to úplně každý. Důležité je, že s sebou můžeme vzít naše malé výletníky.
Lesní cestička, vedoucí až k našemu cíli, je zcela zasypaná čerstvým sněhem, a tak po celou dobu vezeme děti na saních. Užíváme si pohled na zasněžené stromy a houpající se větve stromů, které sahají až skoro na zem. Po cestě jsme s dětmi postavili několik sněhových koulí, vyváleli se ve sněhu a užili si zimních radovánek tak, jak se sluší a patří.
Pokračujeme dál a stále se držíme červeně značené trasy na všech rozcestích a odbočkách. Během procházky jsme také minuli dřevěný ukazatel, který nás navede kudy pokračovat. Jsou zde znázorněny i další trasy k využití. O těch si však řekneme až někdy příště. Po levé straně cestičky si všímáme rozsáhlého smrkového porostu, kde mezi zasněženými stromy prosvítá sluníčko s výhledem na město Uherské hradiště. Když se pak otočíme na druhou stranu, naskytne se nám přes vysekanou planinu pohled na malebné vesničky rozprostírající se v podhůří Chřibů. Doporučujeme si na tomto místě udělat pár pěkných fotek nebo natočit video.
Už jsme skoro v cíli. Přicházím k dřevěnému altánku, kde si chvilku odpočineme. Zastřešený altánek slouží nejen jako odpočinkové místo, ale uvnitř se nachází udržované ohniště, kde je možnost upéct si třeba buřty nebo jen tak posedět s přáteli. Skvělé místo na výlet. Děti to určitě ocení a užijí si legraci v přírodě.
Tak a před námi je poslední stoupání a cca 300 metrů táhlý kopec až k rozhledně. Cesta je hodně zasněžená a s těmi sáňkami je to docela makačka, ale už zbývá jen kousek. Po zdolání kopce se před námi tyčí kamenná rozhledna s názvem Brdo. Jedná se o nejvyšší bod Chřibů v nadmořské výšce 587 m. n. m. Rozhledna je 24 metrů vysoká a za dobrého počasí se vám nabízí pohled na Malou Fatru, Roháče, Jeseníky a samozřejmě Hostýnské vrchy a Beskydy. Při naší návštěvě však byla rozhledna uzavřena, což jsme nevěděli a hrozně nás to mrzelo. Tak snad příště.
Vyhlídka na vrcholu rozhledny je zpřístupněna většinou celoročně, avšak při horším počasí nebo v určitý měsíc je třeba vstup ověřit předem na webu Mikroregionu Chřiby. Platí se zde symbolické vstupné 20 Kč a ve stánku si můžete zakoupit i turistickou známku.
Tento výlet doporučujeme všem turistům, výletníkům a rodinám s dětmi, ať už v zimě nebo v létě. Procházka je příjemná a nenáročná a samozřejmě vhodná i pro kočárek. Celá trasa tam i zpět je bezmála 7 km dlouhá a s malými dětmi vám zabere asi 3 hodiny. Děti si výlet užijí jako náš malý Toník a budou se sem zajisté moc rádi vracet. Jak už jsme zmiňovali ze začátku, v zimě si s sebou vezměte sáňky nebo boby, protože okolní kopečky si rádi sjedete s vašimi dětmi.
Ještě malý tip, po cestě jsme potkali spoustu běžkařů, kteří zde projížděli. Takže jestli máte běžky, tak si výlet můžete protáhnout dál až třeba na Samotu. Po cestě zpět se určitě zastavte na něco dobrého k jídlu a něco na zahřátí do restaurace Lesního penzionu Bunč. Majitelé areálu mysleli i na děti, venku je velké dřevěné dětské hřiště s různými atrakcemi. To je pro dnešek od nás vše, tak zase příště. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let.
Z temné noci bude brzy jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou.
Vydejte se z Trojáku nenáročnou trasou na tuto pozoruhodnou rozhlednu ve valašském stylu.
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Pojďte s námi trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají.
Projeďte s námi zasněženou Hostýnskou magistrálu z Trojáku přes Tesák až na Čerňavský okruh a zpět.