Cookie Consent by Free Privacy Policy website

HOSTÝNSKÁ MAGISTRÁLA – OKRUH ČERŇAVA

Projeďte s námi zasněženou Hostýnskou magistrálu z Trojáku přes Tesák až na Čerňavský okruh a zpět.

Cíl výletu: Troják
Start: Troják
Délka trasy: 21,2 km
Převýšení na trase: 465 m
Doba výletu (odhadem): 4-5 h
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, běžky
Místa zájmu: Troják, U Tří kamenů, Čerňava, Kyčera, Tesák
Kde  se najíst: výdejní okna Hostinec Na Trojáku, Chata Tesák

MAPA TRASY >>> IDEÁLNÍ KE STAŽENÍ DO MOBILU

Náš zimní výlet začínáme na rozcestí Troják. Název vyplývá z polohy tohoto místa, která je na hranici tří okresů: Zlínského, Vsetínského a Kroměřížského. Až otevřou restaurace, můžete rozjímat více o historii tohoto místa v Hostinci Na Trojáku - ta Vás zavede až do roku 1937, kdy zde byla postavena a stále si drží svůj rukopis. Nechme ale rozjímání a roušky až na konec naší 22 km trasy a vydejme se na Hostýnskou magistrálu.

V otevřeném prostranství kopců můžete spatřit valašské pasekářské usedlosti volně rozptýlené po krajině. Ještě v polovině 19. století se na hřebenech kopců pásly tisíce ovcí a po salaších voněl sýr a žinčice.

Cesta nás zavede až do severní větve Hostýnských vrchů do horského sedla Tesák. To je významné pro svou polohu, která je ideální jako východisko pro řadu pěších i lyžařských túr.

Zde doporučujme, ovonět, nebo si sem na něj po výletě zajet, skvělý kančí guláš na šípkách, který v horské chatě Tesák mají nejlepší široko daleko. Pár set metrů odtud pak začíná nádherný okruh Čerňava.

Jeho část prochází přes Čerňavskou přírodní památku. V současné době zde probíhá kůrovcová těžba, tak je bohužel zkratka přes samotný vrchol uzavřena.

Sedm kilometrů pojedete kolem Čerňavského, 844 metrů vysokého, vrcholu. Vyšší už je v Hostýnských vrších jen Kelčský Javorník (865 metrů).

Až Čerňavu objedete, zase se pak napojíte na stejnou trasu spojující Tesák - Troják. Po cestě si užijete průhledy na Hostýnské kopce.

Nebo třeba Kozí hřbety. Jeden výhled hezčí než druhý. 

Trasa vás dovede zpět na Troják, kde můžete celý výlet zakončit u výdejního okénka hostince nějakou tou poctivou českou dobrotou a horkým čajem.

NÁŠ TIP: aktuální stav tras sledujte na:
> https://www.beskydy.cz/content/zlinsko-hostynske-vrchy-bezecke-trate-hostynska-magistrala.aspx
nebo:
> https://bilestopy.cz/map/area/podhostynsko/podhostynsko

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo projel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“

Na další Honzovy výlety a procházky mrkněte tady.

Děkujeme Honzo!

 

  • HOSTÝNSKÁ MAGISTRÁLA – OKRUH ČERŇAVA

V okolí také najdete