Po značené cestě (modré kolečko na bílém podkladu) potkáte několik informačních tabulí, které vás seznámí s pobytem T. G. Masaryka v tomto kraji, jeho myšlenkami a dalšími zajímavostmi. Trasu si můžete přizpůsobit podle svých možností, pokud zrovna není sníh, cesta lesem je blátivější. Komu se nebude chtít šplhat až na Švajgrovku, kde naučná stezka končí (pod sv. Hostýnem), může na zastávce Chvalčov - lesní školka, nasednout na autobus a vydat se zpět do Bystřice pod Hostýnem (nebo taky stejnou cestou opět pěšky).
Celková délka trasy: 8,6 km
Celková doba chůze: cca 3 hod.
Převýšení: 145 metrů na Kozinec / dalších 140 metrů pak od Jaroslavovy studánky na Švajgrovku
Vhodné pro: trasa z Bystřice pod Hostýnem do centra Chvalčova vhodná pro rodiny s dětmi i s kočárky; dále pak s odrostlejšími dětmi a pro další turisty a milovníky procházek s nějakým tím převýšením
Možnosti občerstvení: výdejní okénko restaurace Rondo u bystřického parku Zahájené
Roku 1898 se rozhodl prof. Tomáš Garrigue Masaryk prožít se svou rodinou prázdniny v Bystřici pod Hostýnem, v té době vyhledávaném lázeňském městě. Jeho přítel, bystřický rodák, profesor na Vyšší dívčí škole v Praze František Táborský mu doporučil letní byt u Skálových ve Lhotce (nyní dolní části Chvalčova). Na svých cestách využíval také železnici. Zamlouval se mu kraj i lidé, a tak bylo rozhodnuto. Valašsko si pak vybral jako budoucí volební okres.
T.G. Masaryk navštívil kdejaké město a městečko, ale Chvalčov se může pochlubit větší přízní. „Pobýval u nás i s celou rodinou na letním bytě v době, kdy ještě zdaleka nebyl známou a významnou osobností a na svou hlavní politickou kariéru se teprve připravoval,“ řekl chvalčovský starosta Antonín Stodůlka. Celá rodina Masarykových v r. 1898 trávila léto v domku na Chvalčově, děti tu pak chodily i do školy. Dům na Chvalčově s číslem popisným 401, kde Masarykovi bydleli, se od roku 1923 až doposud pyšní pamětní deskou.
Masarykovi tu tedy pobývali několik měsíců a krajinu pod posvátnou horou si zamilovali. Právě díky tomu tu vznikl naučný chodníček, který vás provede po místech, které byly Masarykovým milé.
Pokud si budete chtít užít ještě větší výšlap, než na Švajgrovku, vydejte se z konce naučné trasy na Sv. Hostýn. Jen pozor, trasa je hůře schůdná kvůli probíhající těžbě dřeva.
Více fotografií ve fotogalerii.
Sníh, azurové nebe a sluníčko nás vylákalo do přírody, zdolat nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Jen kousíček od Hulína leží nevídaná krajina. Čtyři veliké rybníky tu tvoří vodní soustavu, která formovala krajinu už před stovkami let.
Z temné noci bude brzy jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou.
Vydejte se z Trojáku nenáročnou trasou na tuto pozoruhodnou rozhlednu ve valašském stylu.
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Pojďte s námi trochu nakouknout do tajemství, které Chřiby skrývají.
Projeďte s námi zasněženou Hostýnskou magistrálu z Trojáku přes Tesák až na Čerňavský okruh a zpět.