Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kde si užít zimní východ slunce? Na Pardusu nad Rusavou

Je zima, zem je promrzlá a nad hlavou se vám pomalu rozjasňuje obloha. Z temné noci bude za chvilku jiskřivé ráno, tak ho nepropásněte. Teplé ponožky, bundy, čepice a jdeme za východem slunce na Pardus.

Délka trasy: 7,7 km při celém okruhu přes Horní Hořansko; 6,5 km při trase na Pardus a zpět stejnou cestou
Doba výletu: cca 3 hod., podle toho, jak dlouho se budete kochat výhledy 
Náročnost: středně náročná, převýšení je 315 metrů
Možnosti občerstvení: vlastní termoska s čajem nebo kávou a svačina, v lepších časech bez nouzového stavu se nabízí možnost snídaně v Hotelu Rusava 

MAPA TRASY >>> KE STAŽENÍ


Začínáme na Rusavě u autobusové zastávky Kino, tak nějak alespoň hodinku před východem slunce. Teď v zimě je to dobré, protože nemusíte vstávat ve tři. Stačí tam být před sedmou. Chvilku půjdeme vesnicí a pak odbočíme na kopce.

Cesta vede pod vrcholem Čecher, kde se místní na jaře schází ke stavění i kácení májky. Když se podíváte pozorně a nebude moc sněhu, uvidíte typickou valašskou příkrou stráň zarostlou jalovčím. To musí být panečku Velikonoce!

Pokračujeme dál podél Hotelu Rusava a stoupáme strání po červené turistické značce až k vyhlídce na Pardusu. Stihli jste to taky? Tak fajn. Přímo před našima očima teď sluníčko pomalu vykukuje zpoza Hostýnských kopců. Nad Lukovem, nad Kašavou, nad Držkovou i nad Ráztokou právě svítá.

A my stojíme nad tím vším, tiše koukáme na tu krásu, dáváme si čaj z termosky a dýcháme si na zmrzlé ruce. Jestli vám tady nedojdou slova, pak máte srdce z kamene. Vždyť něco tak krásného jenom tak neuvidíte.

Až vám začne být moc velká zima, můžete se vrátit po stejné cestě zpátky. Můžete to ale také střihnout o kapičku delší cestou a prohlédnout si cestou malebné roubenky na Hořansku a nakouknout, jak se na Rusavě vstává.
No řekněte, nebylo to krásné? Kdybyste náhodou chtěli dávat fotky na Instagram, označte nás tam jako #kromerizsko, ať víme, že jste tam také byli a že se vám tam líbilo.

  • Kde si užít zimní východ slunce? Na Pardusu nad Rusavou

    Rusava

V okolí také najdete