Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zimní procházka kolem přehrady v Lubné

Pokud hledáte inspiraci na příjemnou zimní procházku mimo davy turistů, doporučujeme vydat se nedaleko Kroměříže do Chřibů - konkrétně do okolí přehrady v Lubné. Pohybovat se budete po značených, ale také z velké části po neznačených lesních cestách. Pokud není zrovna sníh nebo namrzlo, cesta lesem je blátivější a je třeba počítat s vhodnou obuví. 

Celková délka trasy: 2,8 km
Celková doba chůze: cca 1 - 1,5 hod
Vhodné pro: pro všechny turisty, ale i pro rodiny s dětmi

MAPA CELÉ TRASY >>> IDEÁLNÍ KE STAŽENÍ DO MOBILU

Ocitáme se u retenční nádrže v Lubné. Dříve sloužila jako závlahová nádrž pro blízké zemědělské družstvo. Dnes slouží k rekreačním účelům - můžete se tu vykoupat nebo si zarybařit. Více se dozvíte na našem webu

U přehrady můžete začít procházku po malebných a záhadných Chřibech. Vydejte se vlevo do kopce po louce a kopírujte vyšlapanou pěšinu.

Nahoře budete mít přehradu jako na dlani.

 Přibližně po 200m vstupte do lesa, který nese název Drátěná.

Při rozdvojení cest se držte vpravo a dostanete se k bíločervené závoře. Byla zde umístěna kvůli projíždějícím autům, motorkám a hlavně čtyřkolkám, ale nebojte, neznačí zákaz vstupu pěším. Závoru proto obejděte a pokračujte dál po lesní cestě. Po dešti je tento úsek obzvlášť blátivý a připravte se i na přelézání kmene stromu. 

Kolem lesní školky se vyjdete dál do kopce.

Držte se stále rovně, neuhýbejte z trasy a dostanete se do části lesa, kde uvidíte hromady klestí a lapač na kůrovce.

 Pokračujte napříč klestím a vlevo v kopci si všimněte krmelce.

Nezapomeňte se pořádně rozhlížet. Možná nespatříte žádné zvíře, které by se přišlo nakrmit, ale přírodních krás je tu víc než dost.

Budete-li pokračovat lesem po této pěšině, po pravé straně uvidíte menší roklinku potoka Trňák.

Vystoupáte ještě výš a narazíte na lesní  cestu, kde si všimnete zelené šipky. Jedná se o značku Spáčilovy naučné stezky. 

Pokračujte vpravo po cestě a všimněte si po levé straně zajímavých malých vodních ploch. Chvíli budete kopírovat trasu zelené značky.

Přibližně po 500m a 10 minutách chůze narazíte na další vodní plochu - tato nese název Mořské oko. A proč právě tento název? Pro neustálou vlhkost a zrádné bahnité břehy... Po celý rok vyvěrá v tomto místě ze země voda. Povídá se, že je jezírko bezedné a ve svých hlubinách je spojeno s moři a oceány, na rozdíl od ostatních mořských ok vzniklých v zatopených lomech nebo v horských prohlubních a majících pevná dna. K bažině se váže několik pověstí doložených vyprávěním pamětníků, kteří je slyšeli v ústním podáním od svých předků.

Pověst č. 1
Často si tudy krátil cestu jeden mládenec z Kudlovic, který našel zalíbení v jisté dívce v obci Lubná. Po jedné takové návštěvě na zpáteční cestě v temné noci za bouřky zbloudil z lesní cesty. Najednou se však jeho nohy začaly propadat v měkkém mechu stále hlouběji a hlouběji, až jej bažina načisto pohltila. V hlubinách nenašel smrt pouze tento kudlovský šohaj, ale bažina v tom roce strávila i koně s povozem, který svážel dřevo na zimu. Větší štěstí měl Jiří J. z Halenkovic, který se chtěl cestou z taneční zábavy v Mořském oku osvěžit. V předklonu se mu ale náhle zatočila hlava a on upadl do bažiny. Volání o pomoc naštěstí uslyšela jeho dívka, která ho kousek cesty doprovázela. Ta sehnala pomoc mezi místními mladíky, kteří pomohli tonoucího vytáhnout.

Pověst č. 2
K Mořskému oku se váže také pověst, která vznikla na základě svědectví několika občanů, kteří v něm v minulosti spatřili velikou slizkou mořskou zmiji. Ta se čas od času dle vyprávění našich předků vynořila z Mořského oka a vyvalila z útrob země mohutné přívaly vody, které zaplavily mnohé lubenské chalupy.

Pověst č. 3
Podle další pověsti se zde nachází hrob se zlatou rakví nesmírné hodnoty uherského krále Belly, který byl pochován do tohoto Mořského oka. Jedná se pravděpodobně o nejtajemnější běžně přístupné místo Chřibů nedaleko Lubné, které zřejmě nebylo pro velmi zrádný, nebezpečný a bezedný terén a ze strachu před zmijí nestvůrou doposud prozkoumáno.
(pověsti dle vyprávění pana učitele Brázdila zapsal a doplnil Ing. Ota Škrabal, upravila: Jitka Šáchová)

Od mořského oka si držte raději odstup, ať vás nemáme na svědomí, a poté pokračujte po zelené značce po lesní pěšině. Značení Spáčilovy naučné stezky vás po 2 km dovede až ke sportovní hale do Kostelan a nedalekému Ranči Kostelany, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Pokud se chcete vydat ovšem zpět k nádrži v Lubné, zvolte po 100 m od Mořského oka pravou pěšinu .

Chvílemi je pěšina velmi pestrá, ale zkušené turisty i milovníky procházek v jakémkoli ročním období a terénu to určitě nerozhodí. 

Zakrátko už po pravé straně bude prosvítat hladina přehrady a vy se vracíte zpět do Lubné.

Krásná ukázka toho, jak si příroda poradí s výtvory člověka, co říkáte?

Rozloučíme se pohledem na klidnou hladinu lubenské přehrady, kterou mají rádi nejen místní a rybáři, ale všichni, co mají rádi klid a přírodu.

Další tipy na výlety do Chřibů najdete na tomto odkazu

  • Zimní procházka kolem přehrady v Lubné

V okolí také najdete