Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Podzimní procházka na hrad Cimburk

Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan. Jeho výhodou je, že je otevřen celoročně a pokud sem zavítáte již poněkolikáté, tak jako my, vždy uvidíte hrad úplně jinak. Spolek Polypeje jej postupně rekonstruuje a i vy svojí návštěvnou můžete přispět na obnovu hradu.

Procházka sem vede lesem, a to buď od Koryčan od Zdravé vody, nebo od parkoviště U Křížku, které je rozcestníkem mnoha turistických tras. Tak vytáhněte děti ven, vezměte s sebou kočárek či nosítko a hurá na výlet.
Doporučení: pro rodiny s malými i velkými dětmi
Terén: lesní pěšina
Délka trasy: 2,6 km
Časová náročnost: 1–2 h (záleží, jak dlouho se zdržíte na hradě)
Občerstvení: občerstvení na hradě nebo místní hospůdka
Vybavení: kočárek, nosítko

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Start point tentokrát zvolíme na parkovišti U Křížku, kam se pohodlně dostaneme autem z Kroměříže přes Koryčany a poté směr Osvětimany. Menší parkoviště je asi na půli cesty.


Od parkoviště vyrazíme po žluté trase, na které nás čeká příjemná lesní pěšinka. Vzhledem k terénu a nenáročnosti povrchu doporučujeme si s sebou přibalit i kočárek a vyrazit tak s vašimi úplně nejmenšími. Asi po 300 metrech chůze dorazíme k prvnímu bodu, kde se po pravé straně nachází svah s lesním porostem. Tam se ukrývá „Studánka Paní“. Jedná se o udržovanou lesní studánku z roku 1933 s dřevěnou stříškou a dřevěným posezením. Místo je to jako malované, a poslouží ke krátké přestávce či občerstvení.


Pokračujeme dál. Lesní cesta nás vede směrem do lesa, kde tu a tam objevíme několik stanovišť s jednoduchými úkoly pro děti. Pokud vyrazíte s dětmi, Vaši nejmenší výletníci zajisté tuhle hru ocení a cesta na hrad bude pro ně rázem zajímavější. Po seběhnutí kopce dolů se dostaneme až k lesnímu rozcestí, kde je zakotven turistický rozcestník s dalšími trasami k využití. Pokračujeme rovně. Jako nápověda, že jdeme opravdu správně, nám poslouží zelená značka – zřícenina, která je znázorněna na několika kmenech stromů.

Už z dálky nás vítá tyčící se hlásná věž, která nám dává najevo, že jsme dorazili do cíle. Hrad Cimburk pochází ze 14. století. Hrad nechal vybudovat hrabě Bernard z Cimburka, který byl dokonce spojován s dvorem Jana Lucemburského. Pokud si ale zadáte do mapy Cimburk, zjistíte, že hrad se stejným názvem se nachází ještě jinde. Jak je to možné? Dovolíme si zde odcitovat text Chřibského průvodce, který oba hrady navštívil:
Páni z Cimburka byl slavný moravský panský rod. Své jméno si zvolili podle údajného hradu Cimburk v místě pravěkého a raně středověkého hradiště na jižním okraji Kutné Hory. Koncem 13. století rod přišel na Moravu a získal tu území kolem Trnávky v blízkosti Moravské Třebové. První moravský člen tohoto rodu Ctibor z Lipnice si vystavěl kolem r. 1300 u Městečka Trnávky hrad, který byl nazýván, jak jinak, Cimburk. V roce 1308 zdědili hrad synové Ctibora z Lipnice - Bernard a Ctibor. A zatímco krátce nato přešel hrad do majetku pánů z Lipé, Bernard z Cimburka si v letech 1327 – 1333 u Koryčan postavil nový hrad, taky Cimburk, a roku 1348 na něj přesídlil.

Takže tak to tedy s těmi Cimburky je. Vraťme se ale k tomu „našemu“, chřibskému. Hrad byl v průběhu sletu událostí několikrát přestavován a měnil svou podobu. Nesčetněkrát byl oblehán, avšak i běsnícím Švédům se ubránil. Nakonec zůstal uprostřed hlubokých chřibských lesů chátrat, než si jej v 90. letech minulého století všimlo několik nadšenců historie, založili spolek a od té doby se postupnými krůčky vrací do své nynější podoby.

U pokladny obdržíme tištěného průvodce se směrem prohlídky a zajímavostmi o hradu. Prohlídka nás vede okolo hradby pod strážnou věží, která je opatřena kovovým zábradlím. Než se vydáme k vyhlídce, projdeme k okolí nádvoří hradu, kde se nachází dřevěné posezení. Při prohlídce dalších částí hradu narazíme na spoustu dobových věcí. Obdivujeme tuto gotickou stavbu jako celek a také pozůstatky vysokých hradeb a zdí. Je to opravdu zajímavé a krásné místo s bohatou historií.

Až na úplný závěr naší prohlídky se vydáme k vyhlídce u hlásné věže, kde se nám dokryje opravdu kouzelný pohled na přilehlé hřebeny Chřibů a nedalekou vodní nádrž v Koryčanech. No, řekněte sami. Krása co?

Hrad je celoročně přístupný a otevřený. Vstupné za osobu je 70,- Kč. Během roku se tady koná spousta kulturních či historických akcí jako je např. košt vín nebo šermířský turnaj. Třeba budete mít štěstí jako my a zrovna narazíte na probíhající středověkou akci rytířů a lučištníků, kteří zde na hradě a v přilehlém lese svedli boj o hrad. K občerstvení můžete využít místní krčmu, kde na vás čeká točené pivo a limonáda.

Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé, kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Podzimní procházka na hrad Cimburk

V okolí také najdete