Cookie Consent by Free Privacy Policy website

S dětmi z Tesáku na Kelčský Javorník

Využíváme krásného počasí prvního školního dne a vydáváme se do Hostýnských vrchů, které nás nepřestávají okouzlovat. PODNIKÁME PŘÍMO DOBRODRUŽNOU VÝPRAVU z Tesáku přes vrchol Čerňava, kolem partyzánské zemljanky a památníku Ladislava Jaroše na Jehelníku až na rozhlednu Kelčský Javorník a dolů do rajnochovic! 

Doporučení: pro rodiny s dětmi i nadšené turisty (profil je dost náročný a přestože to zvládla naše pětileťačka, doporučujeme na trasu vzít děti, které jsou zdatné a zvyklé chodit po horách)
Terén: lesní cesty a pěšinky
Délka trasy: 9,2 km

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE


Autobusem se dostáváme z Bystřice pod Hostýnem na Tesák. Tady objevujeme novou chaloupku, kterou tu postavili majitelé vyhořelé ikonické chaty Tesák. V našem článku se o původní chatě dozvíte víc.

Po vyhoření chaty se zvedla velká vlna solidarity a protože typické pro její interiér byly vlaječky, lidé je začaly sbírat a posílat na Tesák. V interiéru této dřevěnice už jsou opět použity jako dekorace. Pomoci s vybudováním nové chaty Tesák můžete i vy.

Dáváme si kávu a zmrzlinu, kupujeme turistickou vizitku Kelčského Javorníku a vyrážíme po žluté turistické značce směr Čerňava a Jehelník.

Úzkou pěšinkou se zatím po rovince posouváme dál. Přeskakujeme kaluže, křtíme boty a krotíme děti, které vyrazily jako o závod.
Otevírají se nám výhledy na část Hostýnských vrchů a v dálce vidíme Svatý Hostýn. 
Přicházíme k tabuli naučné stezky Hostýnské vrchy. Tady si můžete zvolit, jestli si vyšlápnete a sejdete kopec nebo jestli Čerňavu obejdete po naučné stezce s napojením na zelenou.
 Děti berou Čerňavu útokem, energie z nich opravdu prýští a nezbývá než doufat, že jim to vydrží. 

Zvládli jsme to! Tohle byl největší krpál dnešního výletu. Ty výhledy za to rozhodně stály!
Občas je terén dost pestrý a proto doporučujeme zvolit opravdu pevnou obuv. 
Pokračujeme stále po žluté turistické značce a u rozcestníku "Humenec - part.zemljanka" využíváme odbočky z trasy a vydáváme se objevit nedaleký a dobře schovaný úkryt partyzánů skupiny Míša z doby 2. světové války.
Trasa našeho výletu pokračuje po lesní cestě, kde si děti všímají hraničních kamenů, které dříve oddělovaly panství Bystřice pod Hostýnem a Kelč. 
Cestou k vrcholu Jehelníku nacházíme na pařezech vyřezávaný hřib a šneka, které už trošku unaveným dětem vlijí novou krev do žil.
Na vrcholku Jehelníku se nachází vysoký hraniční kámen, ale také mramorová pamětní deska vzpomínající Ladislava Jaroše, starostu holešovského Sokola a ředitele tamního gymnázia, který byl zabit nacisty 18. června 1942 v Brně.
Na tomto rozcestníku měníme turistickou značku. Pokračujeme po zelené směr Rajnochovice a Kelčský Javorník. Učíme děti pískat na stéblo trávy a v korunách stromů už na nás vykukuje rozhledna.
Tato štíhlá stavba byla postavena roku 2015 na stejnojmenné nejvyšší hoře Hostýnských vrchů ve výšce 862,6 m. n. m. Je vysoká 35 m a zaujala natolik, že získala hlavní cenu v soutěži Stavba roku 2015 Zlínského kraje. Okolí rozhledny je obzvlášť v pozdním odpoledni kouzelné.
Pokračujeme a míjíme pomníček k připomenutí tragické havárie letounu Aerotaxi, které se tu zřítilo v roce 1961 při cestě z Nových Zámků do Ostravy. Stále pokračujeme po zelené a vydáváme se podél vysílače z kopce dolů.
Rozhlednu a sluníčko necháváme za zády a vykračujeme si směr Rajnochovice. 
Otevírají se nám další krásné výhledy do krajiny. 
Stále klesáme do údolí a na křižovatce cest objevujeme zrekonstruovanou loveckou Holubovu chatu, jejíž patro je umístěno na vysoké kamenné podezdívce. 
Čeká nás poslední drobné stoupání a už míříme k přístřešku u turistického rozcestníku "Pod černou bařinou".
Tady naposledy měníme turistické značení a zelenou barvu střídáme za žlutou. A zase ty výhledy...
Závěrečná část cesty je podle slov dětí dobrodružná, protože se šeří a my se dostáváme na uzoučkou lesní pěšinku do tmavnoucího lesa.
Doporučujeme proto časově volit pro tento výlet, který nám zabral přibližně 5 hodin, raději dopoledne. Budete mít jistotu, že stihnete včas spoj z Rajnochovic, případně z Podhradní Lhoty. Můžete si totiž výlet ještě o malinko prodloužit a vydat se na úžasnou zříceninu hradu Nový Šaumburk

Další výlety a procházky s tajenkou od Veroniky Kuklové najdete ZDE 

  • S dětmi z Tesáku na Kelčský Javorník

V okolí také najdete