Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zřícenina hradu Obřany

V dnešním výletu se vypravíme do Hostýnských vrchů na jeden z nejvýše umístěných hradů na Moravě, dnes již pouze zříceninu hradu Obřany, která je ale velmi zachovalá. Na zříceninu se můžeme vydat z více směrů, my jsme si zvolili cestu z Rusavy přes vyhlídky Klapinov a Pardus na zpáteční cestě.

Náš startpoint zvolíme v části obce Rusava – Hořansko, jejíž dominantou je kostel Povýšení Sv. Kříže. Zajíždí sem autobusy od Kroměříže i Bystřice pod Hostýnem nebo tady můžete nechat auto.
Délka trasy: 11,5 km
Doba výletu: zhruba 4 hodiny
Převýšení: 556 m
Náročnost: středně náročné
Občerstvení: s sebou

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Z Hořanska se vydáme pěšky směr Skalný do příkrého kopce, kolem přírodní památky Hořansko a skalních útvarů s příznačnými názvy Bezejmenná, Nevěstčí převisy, dále pak Plotna, Orel či Zub. Na turistickém rozcestníku a odpočívadla u vrcholu Skalný si přečteme na informační tabuli historii někdejšího hradu a pokračujeme doprava po zelené na Klapinov.

Tady si užijeme krásné výhledy a jdeme dál po červené směr Obřany. Musíme být opatrní i na turistických stezkách vzhledem k probíhající těžbě dřeva. Po zhruba 2 kilometrech chůze jsme u cíle našeho výletu.

Zřícenina gotického hradu Obřany ze 14. století leží na stejnojmenném vrcholu asi 4,5 km od poutního místa Svatý Hostýn na území přírodní rezervace Obřany v katastru obce Chvalčov. Hned po hradu Rabštejn (830 m) a hrádek Skalný (709 m) to byl třetí nejvýše položený moravský hrad. Svým netypickým protáhlým a úzkým tvarem kopíruje dispozici vrcholového hřebene o rozměrech zhruba 120x20 metrů.

V jeho západní části je patrný pozůstatek okrouhlé strážní věžice.

Ve východní části jsou pak terénní náznaky rozměrného paláce. Hradní válcová věž stojí na místě s širokým výhledem na Hostýn a údolí řeky Bystřičky.

Na jeho jižní straně hradu se nacházejí terénní pozůstatky náznaků příkopu a valu. V těchto místech se kdysi zřejmě nacházela vstupní brána do jádra hradu.

Ze své slávy se hrad dlouho netěšil, na hradě se žilo údajně jen sto let, kdy byl v první polovině 15. století zničen za husitských válek.

Nahradila ho nově zbudovaná tvrz v Bystřici pod Hostýnem. Pod zříceninou se nachází prameny Táborského a Ondrúškův pojmenovaných na počest etnografa a spisovatele Františka Táborského a malíře Františka Ondrúška, kteří sem s oblibou vodili své přátele.

Zpět na Rusavu se vydáme opět po červené na Klapinov, odkud zvolíme zelenou trasu na Pardus. Tady si užijeme západ slunce.

Odtud pokračujeme po červené až do centra obce Rusava. Výlet je náročnější na čas, délku i převýšení, ale stojí za to. Nepotkáte tady skoro živáčka a užijete si duševní očistu v klidu a tichu Hostýnských vrchů.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“

Na další Honzovy výlety a procházky mrkněte tady.

 

  • Zřícenina hradu Obřany

V okolí také najdete