Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přechod Chřibů z Koryčan do Osvětiman

Chřiby, často také díky nejznámnějšímu vrcholku označované jako Buchlovské hory, jsou pro masivní turistiku dosud neobjeveným koutem nádherné přírody i starobylých památek vztahujících se až k období Velké Moravy.

Přinášíme vám proto tipy na nejzajímavější lokality tohoto masivu na rozhraní Kroměřížska a Uherskohradišťska. Pěší túra nás zavede od hradu Cimburk na Kazatelnu, po Cyrilometodějské stezce k Hradisku svatého Klimenta a následně po Gorazdově studánce až do Osvětiman. Auto tentokrát necháváme doma a svezeme se autobusem tam a vlakem zpět. Výlet jsme naplánovali z Kroměříže, lze ho ale začít nebo ukončit například ve Střílkách, v Koryčanech, v Hulíně, v Otrokovicích, ve Zlíně, ve Starém Městě nebo v Uherském Hradišti.
Start: Koryčan, autoservis
Cíl: Osvětimany
Délka a doba výletu včetně prohlídky hradu Cimburk: 14 kilometrů, 5 hodin
Doporučení pro: rodiny se staršími dětmi, školní výlety od 2. stupně ZŠ, cyklisty, turisty
Občerstvení: hrad Cimburk - menší bufet, studánky, také s sebou z domu svačinu a pití

MAPA PĚŠÍ TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

V ranních či dopoledních hodinách se vydáme autobusem Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK) z Kroměříže do Koryčan (jízdní řád naleznete v pdf podobě ZDE). Vystoupíme na zastávce Koryčany, autoservis. Odtud se vydáme po zelené turistické značce směr zřícenina hradu Cimburk. Největší stoupání absolvujeme hned na začátku, to už je třetina cesty za námi. Není to tak dávno, co byl Cimburk téměř zapomenutou zříceninou v chřibských kopcích. Kdo se sem vydal naposledy před 20 lety, by ale hrad dnes nepoznal. Náletové dřeviny jsou ty tam, pilně se pracuje na záchraně hradu, majestátní věže i hradního paláce. Památku si můžete prohlédnout sami s tištěným průvodcem, k dispozici je i občerstvení.

Další cesta vede od rozcestí pod hradem po zelené značce ke studánce U Mísy. Ledový pramen, který tu z lesa vyvěrá, je parádním osvěžením. Naplníme si lahve, čeká nás prudký kopec.

Lesem mezi kořeny stoupáme po červené značce ke skalisku Kazatelna. Z lesa vystupují schody vytesané ve skále, které se šplhají k železnému kříži na vrcholku. Prý tu kdysi kázal moravský arcibiskup Metoděj, později augustiniáni z nedalekého kláštera. Máme za sebou další 2 kilometry.

Za chvíli se napojíme na Cyrilometodějskou stezku (zelená značka), která nás dovede až k rozcestí svatý Kliment. Odtud je jen pár kroků na strmou vyvýšeninu, která je také úzce spjatá s historií Velkomoravské říše. I zde na Klimentku prý kázali slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj. Stávalo tu snad opevněné hradisko, které by mohlo pamatovat ještě keltskou kulturu. Zastavíme se tady a necháme na sebe působit sílu historie.

U každého hradiště musel být zdroj pitné vody. Proto se od hradiska vratíme zpět na rozcestí a vydáme se po žluté turistické značce ke studánce sv. Gorazda, která se vyloupne z hlubokého údolíčka jen o pár desítek metrů dál. Nabereme si pramenitou vodu a pokračujeme po žluté značce. 

Teď už nás čeká jen klesání ke Klimentskému rybníku a po třech kilometrech cesty dorazíme do obce Osvětimany. Odtud odjedeme autobusem do Starého Města (nebo až do Uherského Hradiště), kde přestoupíme na vlak směr Otrokovice–Zlín, Hulín–Kroměříž. Kompletní jízdní řády k tomu výletu najdete ZDE.

  • Přechod Chřibů z Koryčan do Osvětiman

Štítky

V okolí také najdete