Třicátá léta dvacátého století byla dobou, kdy se i na architekturu elektráren dost hledělo. Proto tu dnes stojí subtilní stavba s klasicistní fasádou, která se vznáší nad modrou hladinou řeky Moravy.
Kroměřížská elektrárna Na Strži se stala nejmodernějším dílem pro výrobu elektrické energie a byla vzorem pro mnoho staveb po celém světě. Kromě své technické vyspělosti ale lákala návštěvníky i elegantní architekturou, která nádherně zapadla do okolního prostředí. Za jejím návrhem stáli inženýři Gustav Madlmayr a Karel Mikeš. Samotné srdce elektrárny s turbínami oblékli do klasicizujícího pláště s pilastry a okny, která evokují renesanční altánky a odkazují na nedaleké skleníky Květné zahrady. Kromě střídmé nádhery, s jakou korunuje řeku, je také účelnou a technicky promyšlenou stavbou. Kdyby se i dnes stavěly elektrárny a továrny takhle, bylo nám hned krásněji.
Ojedinělá je tato technická památka nejen svou architekturou, ale i faktem, že jde o jednu z mála průtočných (nikoli přehradních) elektráren. Uvnitř byste našli tehdy nejmodernější vybavení, kterým byly dvě Kaplanovy turbíny o výkonu pět milionů kilowatthodin elektrické energie ročně. V roce 1919 byla první Kaplanova turbína uvedena do provozu v přádelně v rakouském městě Velmu a pokusná turbína byla zbudována také v Poděbradech. Výsledky zkoušek vedly k rozhodnutí použít tyto turbíny také v nově budované elektrárně v Kroměříži. Průměr turbín byl 2,2 metru, což byl oproti minulosti výrazný pokrok. Dříve byly poháněné mechanicky, v současné době jde o pohon hydraulický.
Kaplanovy turbíny byly vyrobeny v brněnské slévárně a ocelárně Ignáce Storka v roce 1918, do Kroměříže je firma dodala v roce 1922 a do provozu byly uvedeny roku 1923. Při jejich instalaci byl přítomen i samotný vynálezce Viktor Kaplan.
O dvacet let později k původním dvěma turbínám přibyla ještě třetí, která stála ohromných 14 milionů korun a na jejím pořízení se podílela i firma vynálezce a technika Františka Křižíka.
Elektrárna fungovala nepřetržitě od svého spuštění, a to i v období Protektotáru v letech 1939 - 1945. Dne 4. května 1945 byla při ústupu německého vojska poničena výbuchem lávka nad jezem. Elektrárna byla na 3 dny odstavena a poté rychle znovuuvedena do provozu. Nejhorší kapitolou v historii Strže byla ale červencová povodeň v roce 1997, kdy musela být elektrárna odstavena z důvodu vysoké hladiny spodní vody. Dne 9. července se přihnaly po řece velké kmeny, které prolomily skla ve spodní strojovně, a celý suterén byl zaplaven. Od té doby už okénka v suterénu nejsou skleněná.
Na jedné stěně horní strojovny byste našli nové a na druhé straně pak původní kachličky. Ty pamatují časy, kdy tu na instalaci turbín dohlížel sám pan Kaplan. Viděli jste někdy kachličky se záhyby na konci?
Z bezpečnostních a provozních důvodů není bohužel možné, aby se zde konaly pravidelné prohlídky. Elektrárna není přístupná veřejnosti.
Velké poděkování za možnost podívat se do elektrárny patří společnosti Czech Hydro s.r.o., která ji aktuálně vlastní.
Věříme, že jsme vám fotografiemi aspoň takto virtuálně přenesli úžasný dojem z této unikátní technické památky.
Přestože samotná elektrárna není přístupná, můžete si kolem udělat pěknou procházku z Kroměříže po modré turistické značce, dojít až ke Strži a pokračovat přes Miňůvský most k přírodní památce Rameno Moravy. Po zelené turistické značce se dostanete k železniční stanici Postoupky, odkud můžete jet zpět do Kroměříže, nebo si procházku prodlužte do Hradiska k někdejšími hradisku, které je archeologickým nalezištěm.
Pokud se rozhodnete jít zpět do Kroměříže pěšky, můžete se zastavit u rybníku Šlajza, kde je vybudován odpočinkový a běžecký okruh. Bavit to bude tady také děti, protože po celém areálu jsou umístěny interaktivní tabule s hracími prvky.
V některých částech textu citován článek Kroměřížská vodní elektrárna Strž, jehož autorkou je ředitelka Státního okresního archivu v Kroměříži Jitka Zezulová. Článek vyšel v rámci sborníku Mikulovská sympozia s podtitulem "Voda v dějinách Moravy".
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Rodinný výlet za krmítky, rybníčky a hezkými výhledy na okolní krajinu.
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Jeden den na poznání tohoto malebného městečka na pomezí Hané a Valašska vám stačit nebude!
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hne dva parky v jednom výletu a tajemná lesní kaple - neváhejte a vyrazte!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.