Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na kole nebo na bruslích k Záhlinickým rybníkům

Pro všechny, kdo milují sport a přírodu tady máme ideální kombinaci aktivního výletu. Sportovní vyžití s dětmi a bližší poznání zalesněné krajiny a vodních ploch v okolí Kroměříže. Dnes se společně vydáme na kole a bruslích po Naučné stezce Zámeček, která nás provede přes lužní les až k Záhlinickým rybníkům.

Doporučení: rodiny s malými i většími dětmi, senioři, aktivní sportovci
Terén: asfalt
Délka trasy: 13,5 km tam i zpět
Časová náročnost: 1–2 h (záleží na vás)
Občerstvení: zabalit s sebou nebo Hostinec U Čápa v Záhlinicích
Vybavení: kolo, brusle, koloběžka, popř. kočárek nebo nosítko

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Start point je pouze jeden a začíná v místní části Kroměříže Dolní zahrady v ulici Ovocná, kam poblíž zajíždí Městská hromadná doprava Kroměříž (nejbližší zastávky jsou Dolní zahrady Ovocná, Braunerova nebo Skopalíkova). Vyrazit ale můžete i rovnou na kole či pěšky z města, nejlépe od Erbenova nábřeží.

Za ulicí Ovocná se napojíme na asfaltovou cestu, která nás zavede až na začátek přírodního parku. Před samotným vstupem se po pravé straně nachází dřevěná konstrukce s nápisem „Prosba lesa“. Pár frází na začátek neuškodí, a to jen proto, aby lidé nezapomněli, co pro nás les vlastně znamená jak se v něm máme chovat.

Po celou dobu jízdy nás doprovází informační tabule naučné stezky a my tak postupně poznáváme zdejší život v přírodě, rostliny a živočichy, kteří zde žijí. Celkem po celé trase lesem mineme 13 tabulí, kde se dozvídáme spoustu zajímavostí, jako třeba co to vlastně je lužní les.

Cesta pěkně ubíhá a není náročná, ideální pro menší děti.

Informační tabule nás seznamují tak s historií zalesnění této významné krajiny v blízkosti historické Kroměříže, na soutoku řek Moravy a Rusavy.

V půli cesty si uděláme krátkou přestávku u dřevěného přístřešku, kde se poblíž nachází myslivna Zámeček, kde se v roce 1838 narodil významný český cestovatel Ferdinand Stolička.

Po zhruba 2 kilometrech jízdy narazíme na dřevěný most, který překročíme (je zde menší závora, takže pokud máte kočárek nebo jiné vozítko, je nutné ho přenést, jsou tedy zapotřebí minimálně dvoje silné ruce) a vyrazíme okolo vodních ploch.

Jedná se o soustavu čtyř chovných rybníků (Svárovský, Pláňavský, Doubravický a Němčický rybník) s úctyhodnou rozlohou 239 ha, které byly v roce 1995 vyhlášeny jako přírodní park.

Pokud vyrazíte s dětmi jako my, vaše nejmenší cestovatele tahle krása a křehkost na první pohled jistě nadchne, během trasy okolo břehů jednotlivých rybníků narazíme na obrovská hejna labutí, které zde mají svá přirozená hnízdiště. Pokud budete mít štěstí, potkáte zde další zástupce ptačí říše, jako třeba kormorána velkého nebo volavku popelavou.

Závěr stezky nás zavede až do vesničky Záhlinice přímo do Hostince U Čápa, kde na děti čeká zmrzlina a točená kofola. Rodiče zajisté ocení kvalitu místního čepovaného piva. Ano, malá vesnička Záhlinice má svůj vlastní pivovar, o kterém jsme psali i na našem blogu.

Ten založil místní slavný rodák František Skopalík, kterému je věnováno i muzeum, kolem kterého pojedete po hlavní návsi. Otevřeno je v červenci a v srpnu vždy v neděli od 13 do 17 hodin, ostatní měsíce ve středu od 8:30 do 17 hodin.

V hostinci si ještě koupíme místní výborné pivo v plastové lahvi, abychom si ho po výletě vychutnali i doma. Po krásně stráveném odpoledni a podvečeru vyrážíme stejnou trasou zpět do Kroměříže.

A JAK JSME SI CELÝ VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Užívejte výletování! Sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

  • Na kole nebo na bruslích k Záhlinickým rybníkům

V okolí také najdete