Cookie Consent by Free Privacy Policy website

S dětmi na rozhlednu Maruška v Hostýnských vrších

Dlouhé horké dny a sluncem zalité vrcholky hor s těmi nejhezčími výhledy v našem regionu? Ano, dnes se spolu vydáme do Hostýnských vrchů na krátký výšlap k rozhledně Maruška, která stojí nedaleko rekreačního střediska Troják.

Doporučení: pro nadšené turisty, milovníky hor a výhledů, rodiny s velkými i malými dětmi
Terén: asfalt
Délka trasy: 3,9 km tam i zpět
Časová náročnost: 1–2 h (záleží na vás)
Občerstvení: Hostinec Na Trojáku
Vybavení: kočárek nebo nosítko, s většími dětmi kolo nebo koloběžka

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Start point jsme zvolili u vrchu Troják v nadmořské výšce 618 m. Jak již název vypovídá, jedná se o hranici tří okresů (Kroměříž, Zlín, Vsetín). Na Troják se nejlépe dostanete autem nebo autobusem. Poblíž je autobusová zastávka s pravidelnými spoji ze Zlína i z Kroměříže.

Za hostincem Na Trojáku se napojíme na asfaltovou cestu a držíme se modré značky po Naučné stezce Tesák. Jedná se o mírně stoupající cestu vedoucí okolo hustých a hlubokých smrčin. Při procházce se kocháme krásnými výhledy na horizonty kopců, které nás obklopují ze všech stran.

První zastávkou je rozcestí Nad Trojákem (559 m) s odpočinkovým místem a lavičkou, kde je hned vedle usazen kamenný památník partyzánů. Již zmíněný pomník je jedním z mnoha, které připomínají místa bojů zbojníků později partyzánů s fašisty koncem 2. světové války. Docela zajímavé, že? Poblíž cesty se nachází informační tabule, kde si přečteme více informací a kdo chce, může se více ponořit do poutavé místní historie.

Turistický rozcestník nám říká, že k našemu cíli zbývá posledních 500 metrů, držíme se naučné stezky. Čeká nás poslední krátká kamenitá cestička poblíž malebné dřevěné roubenky, která vede až na louku okolo meteorologické stanice přímo k rozhledně Maruška.

Jedná se o 16 metrů vysokovou dřevěnou stavbu ve valašském stylu v nadmořské výšce 664 m. Po vystoupání několika schodů až k zastřešenému ochozu se nám nabídne kruhový výhled hned do několik oken krajů a pohoří.

Obzvlášť v tomhle ročním období při západu slunce, je to opravdu nádherný a nezapomenutelný zážitek. Z jedné strany pozorujeme Hostýnské vrchy s nejvyšším bodem – Kelčský Javorník, na kterém stojí také rozhledna. Z druhé strany zase Vizovické a Vsetínské vrchy, Javorníky anebo také Beskydy a Radhošť.

K Marušce vede spousta dalších tras, třeba od vesničky Hošťálková po trase směrem na Bystřici pod Hostýnem nebo směrem přes vrchol Bludný, odkud je možné pokračovat až do Rajnochovic. Lokalita nabízí spoustu cyklotras a další turisticky zajímavé destinace.

My se dnes vracíme zpět na Troják, kde se občerstvíme v místním hostinci.

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

 

  • S dětmi na rozhlednu Maruška v Hostýnských vrších

V okolí také najdete