Doporučení pro: rodiny s dětmi, cyklisty a všechny turisty
Terén: asfaltka, šotolinové i lesní cesty
Délka trasy: cca 6 km
Časová náročnost: 2 - 4 hodiny podle zdatnosti turisty/rodiny... (nám to trvalo 3,5 hodiny, ale věřím, že se to dá zvládnout mnohem rychleji) :-)
Vybavení: kočárek ne (v některých úsecích jsou vyježděny koleje těžkou technikou), pokud půjde rodina i s miminkem, raději vemte nosítko, cyklisté samozřejmě vyráží na terénních kolech
Do Bystřice pod Hostýnem jsme se vydaly vlakem. Jízda "žralokem" je pro děti vždycky zážitek. Dostanete se sem ze směru Kojetín přes Kroměříž, Hulín, Holešov nebo ze směru Valašské Meziříčí přes Kunovice-Loučku, Podhradní Lhotu, Osíčko či Loukov. V Bystřici pod Hostýnem pak většinou navazuje autobusový spoj směr Tesák - Troják, čekáme na zastávce hned u vlakového nádraží.
Jako příklad uvádíme jízdní řád v sobotu z Holešova na Troják, vlakem a autobusem >>> ZDE.
Dostáváme se na Troják, významnou turistickou křižovatku, kde se protíná několik tras Klubu českých turistů. V hospůdce z roku 1937 už našlo útočiště velké množství turistů, cyklistů i lyžařů. U rozcestníku objevujeme ceduli naučné stezky Tesák, která nás bude naším výletem doprovázet. Zde se také poprvé na pomníku u silnice setkáváme s pojmem partyzánská brigáda Jana Žižky, která v těchto místech bojovala v době 2. světové války.
Vyrážíme po modré turistické značce asfaltovou cestou směr Tesák. Stoupáme do menšího kopečku a za chvíli jsme odměněny prvními krásnými výhledy.
Setkáváme se s cedulkou označující směr k zastřešenému prameni řeky Dřevnice, která spolu s přítoky odvodňuje jižní svahy Hostýnských vrchů, teče přes Slušovice, Zlín a v Otrokovicích se vlévá do Moravy. My pramen vynecháváme a pokračujeme v cestě na Tesák. Ale pokud jste zvědaví, pramen najdete jen necelých 400 m od odbočky.
Cesta se změnila na šotolinovou a my si vykračujeme kolem chat a chatiček dál po rovince i mírným stoupáním až k posezení U Češků, které využíváme ke svačině.
Projede kolem nás pár cyklistů oběma směry a je vidět, že tato část Hostýnských vrchů je mezi kolaři oblíbená. Pokud i vy patříte mezi milovníky bicyklů, mrkněte na info ohledně využití cyklobusů směr Hostýnské vrchy.
Posilněni pokračujeme směr rozcestník U Češků a otevírají se nám další krásné pohledy na kopečky Hostýnských vrchů.
Pokračujeme stále po modré turistické značce kolem lesa i lesem samotným.
Narážíme na koleje vyježděné těžkou technikou, které děti berou jako výzvu, a klacky zjišťují hloubku každé louže. Po chvíli se vpravo od cesty na kmeni stromu objevuje cedulka lákající k návštěvě bunkru "U hrubé jedle".
Neváháme ani vteřinku a vydáváme se ho hledat. Je třeba sestoupit mýtinou, jít chvíli kolem plotu a projít dřevěnou brankou do ohrady.
Jsme tu. Děti se diví, že zemljanka je jen dírou v zemi. Od podzimu 1944 do jara 1945 tu našlo útočiště 60 partyzánů z brigády Jana Žižky. Bunkr byl k 30. výročí osvobození v roce 1975 obnoven, ale po roce 1989 zbořen.
Po krátkém "zjednodušeném" historickém výkladu o 2. světové válce se vracíme na lesní cestu a kocháme dalšími výhledy. Děti odteď v každé větší díře v zemi vidí bunkr a slovo partyzán je po cestě skloňováno snad milionkrát.
Stále po modré turistické značce se přesouváme k rozcestí Pod Křížkem. Na naučné tabuli čteme o blízkém vrcholu zvaném U Tří kamenů, kde je možné vidět kameny tří bývalých panství - Lukova, Bystřice pod Hostýnem a Kelče. V minulosti to bylo místo hlídek, pochůzek a setkávání Portášů,strážců hor.
Na rozcestí Pod Křížkem měníme modrou turistickou značku za červenou, která nás vede směr Tesák. K jeho dosažení nám zbývá 2,5 km. Tady už les trošku řídne...
Na další z tabulí naučné stezky Tesák se dozvídáme o pojmu kulturní les i o tom, že smrkové monokultury, které zde byly vysazovány, jsou málo odolné a trpívají chorobami a přemnožením hmyzích škůdců.
Oko milovníka stromů, lesů a zkrátka přírody vlhne nad tou zkázou. Věřme, že les bude znovu vysazen a z této kalamity se co nejdříve vzpamatuje.
Pokračujeme k rozcestníku Pod Kyčerou. Na naučné tabuli čteme o Machově studánce, která se nachází jen 100m odsud. Je to vítané osvěžení.
Z rozcestí můžete pokračovat například směrem na Rusavu (Skalný, Klapinov), do Bystřice pod Hostýnem i samotný Hostýn, nebo právě na Tesák, kam si vyšlápneme my.
Koncem ledna 2022 zde kvůli závadě na elektroinstalaci vyhořela legendární turistická chata Tesák. Všichni věříme, že za velké podpory veřejnosti se podaří chatu na témže místě obnovit. Byl dokonce zřízen i transparentní účet, na který může kdokoli přispět. Účet je zřízen obcí Rajnochovice, na jejímž katastru se chata nachází. Číslo transparentního účtu: 6181035399/0800.
V roce 2023 vyrostla náhradní chata hned vedle té původní. Můžete si tu dát kávu, pivo nebo něco na zub.
Na našich stránkách najdete nejen tipy na další zajímavé výlety v regionu, ale i nápady, jak zabavit děti po celý rok.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovala:
Verča Kuklová a její dcerky Eliška a Janička
Verča je také autorkou oblíbených Procházek s tajenkou a tato trasa Troják-Tesák je už zpracována ZDE.
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Rodinný výlet za krmítky, rybníčky a hezkými výhledy na okolní krajinu.
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Jeden den na poznání tohoto malebného městečka na pomezí Hané a Valašska vám stačit nebude!
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hne dva parky v jednom výletu a tajemná lesní kaple - neváhejte a vyrazte!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
Secesní vodní elektrárna Na Strži stojí jen pár kilometrů od centra Kroměříže. Kdysi to býval technický unikát a dodnes je to krásné místo na procházku.
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.