Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jarní výšlap z Přílep na Lysinu

Jaro je v plném proudu, počasí jako na houpačce, ale doma se nám sedět nechce. Rozhodli jsme se proto prozkoumat další část Hostýnských vrchů. Tentokrát jsme se vydali na středně náročný výšlap po okolí vesničky Přílepy, která se nachází nedaleko Holešova, směrem na Zlín, v podhůří Hostýnských vrchů. Odtud vyrazíme přes kopec zvaný Hrad až na vrchol Lysina.

Vhodné pro: všechny nadšené turisty, dobrodruhy a sportovce
Terén: lesní cesta, občas trošku bláta, ideální pro lesní adventure (run nebo hike)
Délka trasy: 9 km tam i zpět
Časová náročnost: 2 - 3 hodiny (záleží na vašem tempu)
Občerstvení: zabalit s sebou svačinu a pití
Děti: s kočárkem určitě ne, ideálně nosítko, vhodné spíše pro akčnější rodiny se staršími dětmi

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Jako dnešní start point jsme zvolili místo, kde se v trati Hůrka v lese nad obcí Přílepy nachází Kaple Panny Marie Svatohostýnské. Jedná se o lesní kapličku postavenou již v roce 1882, která patří do souboru významných památek včetně místního zámeckého areálu. Pro nás však představuje začátek trasy, a tak se vydáme po modré značce směrem po lesní pěšince.

Ta nás vede do mírných kopců okolo přilehlých smrčin a borů. Cesta utíká poměrně rychle, i proto, že se příjemně střídají kopce nahoru a dolů. Kdo má chuť a sílu, můžete se rozhodnout tak jako my kombinovat chůzi s během.

V téhle rozmanité krajině na úpatí Hostýnských vrchů narazíme na spoustu zajímavých výhledů, i pasoucí se srnky, kterých je tu po okolí opravdu požehnaně.

Na trase je několik lesních rozcestí, stále se ale držíme modré značky, která nás vede dál přes malebná údolí a žleby až k týčícímu se kopci zvaný Hrad. Jedná se o kopec v nadmořské výšce 560 m. n. m., který v podstatě vyčnívá a převyšuje místní terén. K vrcholu vede dobře viditelná a vyšlapaná pěšina. Výstup po svahu oplývá několika soubory malých skalek.

Na samotném vrcholu se nachází vysoký skalní útvar včetně posezení vybudovaného místními trampy. Skvělé místo pro zastávku k občerstvení a odpočinku.

Pokračujeme skrze hluboká údolí okolo turistického rozcestníku, kde jsou označeny další zajímavé trasy k využití.

Točitá cesta nahoru a dolů nás vede až k rozcestí zvané Pod Lysinou, kde zatočíme ostře vlevo a napojíme se tak na červeně značenou trasu.

Rozcestí Pod Lysinou nám dává signál, že asi po 1 km stoupání se blížíme až k samotnému vrcholu Lysina. Jedná se o vrcholovku v nadmořské výšce 598 m. n. m., která se nachází uprostřed vykácené horní plošiny. Na samotném vrcholu je zakotvena dřevěná informační tabulka sloužící jako označení místa, kterou zde vybudovali nejspíše turisté z Dobrotic. Poblíž se taktéž nachází dřevěné posezení, kde si můžete užívat nekonečné výhledy do okolní krajiny.

Teď už jen zpátky dolů k autu a pro dnešek je to vše. I když, ještě jeden malý tip bychom měli. V Přílepích je také zajímavý zámek a přilehlá zahrada, která je fajn odpočinkovým místem. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí, dříve tady sídlila například porodnice, v budoucnu tady bude třeba radnice, knihovna či kulturní sál. V zahradě se pořádají různé společenské akce, jako třeba nedávno Řezbáři v Přílepích nebo Pálení čarodějnic, jsou tady herní prvky pro děti nebo bosý chodníček.

JAK JSME SI VÝŠLAP Z PŘÍLEP NA LYSINU UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Upozornění: I když posezení s ohništěm láká třeba k opečení špekáčků, vyvarujte se toho. Ohniště je v těchto místech nelegální a lesní správa se je snaží odstraňovat. Je zde zákaz rozkládání ohně. Jistě nikdo nechceme, aby nám naše krásné Hostýnské vrchy po kůrovci zničil ještě oheň. Děkujeme za pochopení.

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracoval:
Honza 
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Jarní výšlap z Přílep na Lysinu

V okolí také najdete