Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kolem Prusinovic k tajemnému hrádku Kasařov

V našich toulkách po regionu Kroměřížsko jsme se prozkoumat také podhůří Hostýnských vrchů. Možná jste už někdy slyšeli o Rohálovské padesátce či desítce, jedná se o cyklistické, respektive běžecké závody. Rohálov se říká vesničce Prusinovice, kam sahá původ tohoto názvu netušíme, zato víme, že tady v okolí docela zdomácněl. Na mapě ale hledejte Prusinovice, nikoli Rohálov.

Obec Prusinovice se leží zhruba 25 km od Kroměříže mezi městy Holešov a Bystřice pod Hostýnem. Po průjezdu Holešovem se vydáme po hlavní silnici do obce Hlinsko pod Hostýnem, kde je odbočka vlevo směr Prusinovice. Dostanete se sem také odbočkou z centra Holešova směrem na místní část Tučapy a pak dále na Prusinovice.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Dnešní start point volíme u místního fotbalového hřiště, kde je malé parkoviště. Cesta k našemu prvnímu cíli, však není nijak turisticky označena, tak se musíme spokojit s navigací v telefonu. Ta nás vede na polní cestu okolo fotbalového hřiště. Po celou dobu se držíme polní cesty a na rozcestích jdeme směrem rovně.

Najednou dorazíme k malému údolí, kde se po levé straně rozprostírá malý lesík. Na konci údolí zatočíme vlevo a pokračujeme podél lesíka až k našemu prvnímu cíli výletu.

Asi po 2 km dorazíme k odpočinkovému místu „Jarošova lavička“ poblíž výškového bodu Kopaniny v nadmořské výšce 357 m. n. m.

Jedná se o dřevěnou lavičku, u které je usazen turistický informační ukazatel s dalšími tipy na trasy. Tedy spíš na nejbližší a ikonické občerstvovací stanice.

Stačí se jen pohodlně usadit a vychutnat si úžasný výhled do kraje.

Z jedné části Hostýnské vrchy s bazilikou na Svatém Hostýně a z druhé strany město Holešov a okolní malebné vesničky.

Pak se vydáme stejnou cestou zpět, a to přímo k již zmiňovanému lesíku. V hloubi lesa si pak všímáme, že je zde několik dalších rozcestí a tras, avšak my máme navigaci, která nás vede z kopce a do kopce dál k našemu druhému cíli.

Asi po 1,5 km chůze se dostáváme k místu, kam máme namířeno - hrádku Kasařov.

Dnes je zde postavena myslivecká chata, která pochází již z 19. století. Údajně se říká, že chata v sobě nejspíš nese zbytky zdiva původního hradu. Hrádek Kasařov byl v minulosti zmíněn pouze jednou, a to v roce 1522 s tím, že se jednalo pravděpodobně o opuštěný hrad. Docela zajímavé ne? Žádná historie, jen tajemství. Navíc je to moc pěkné místo.

Dá se tady využít také turistický přístřešek nebo ohniště s posezením.

Po seběhnutí z kopce dolů, což si mimo jiné náš malý Toník strašně užil, jsme se dostali skoro na konec naší procházky, k místu, kde jsou k vidění malé rybníčky.

U jednoho rybníku se nachází dřevěná chata, která dokonce slouží i jako ubytování.

Naposledy se pokocháme a pokračujeme směrem dál po polní cestě, která nás vede na začátek trasy.

Tento výlet doporučujeme všem aktivním rodinám, ať už s dětmi nebo bez dětí. Trasa je příjemná a nenáročná. Terén je přírodní, pouze polní cesty, sem tam nějaký ten kopeček a nerovný povrch, ale s troškou nasazení a chutí se to dá jistě zvládnout i s kočárkem nebo nosítkem.

Po cestě není žádné občerstvení ani restaurace, to jsme věděli dopředu, takže jsme svačinu a pití vzali s sebou. V Holešově jsme se pak zastavili na náměstí v bistru Poe Poe.

Vafle z tohoto bistra stojí opravdu za to. To je příjemná sladká odměna pro všechny malé výletníky jako pro našeho Toníka, který celou cestu zvládl na jedničku.

JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Kolem Prusinovic k tajemnému hrádku Kasařov

V okolí také najdete