Jak se vlastně dostaneme do Chropyně? Z Kroměříže je to asi 9 km a cesta autem zabere asi 15 minut. Je to opravdu kousíček. Jezdí sem i pravidelné autobusové spoje a v létě je možné klidně vyrazit i na kole.
Naším start pointem je parkoviště u Obecního úřadu.
Poté se kolem kostelíku Sv. Jiljí vydáme po naučné stezce směrem k Zámku Chropyně.
Jedná se o zámecký objekt v renesančním duchu datovaný již od 17. století. Ve vnitřních prostorách zámku jsou k vidění expozice z dějin Chropyně, zemědělství, lidové kultury nebo rybníkářství. Dominantami jsou Rytířský a Ječmínkův sál. A za zmínku stojí i ukázka díla chropyňského rodáka Emila Filly. A to není zdaleka vše, taktéž se zde každý lichý rok pořádají Hanácké slavnosti s ukázkou místních folklórních tradic. A co třeba pověst o králi Ječmínkovi? Znáte, neznáte? Pokud máte zájem se dozvědět více informací o téhle perle hanáckého regionu, naplánujte si další návštěvu od června do září, kdy je zámek otevřen o víkendech pro skupinové prohlídky. Zámek je pod správou Muzea Kroměřížska, na jehož webu se dozvíte více informací.
Ze strany zámku se napojíme na zeleně značenou turistickou trasu a pokračujeme na okružní trasu okolo Chropyňského rybníka. Jak jsme již zmiňovali na začátku, jedná se o přírodní památku, kde je možné pozorovat spoustu vzácných druhů fauny i flory. Po chvíli chůze si u břehu rybníka všimneme dřevěné konstrukce. Jedná se ornitologickou pozorovací plošinu, která zde byla vybudována v roce 2015.
Kdo má rád různé druhy ptactva, tahle pozorovatelna mu odhalí spoustu vzácných druhů, které je možné na rybníku zahlédnout jako je třeba potápka černokrká nebo racek černohlavý. A koho ornitologie moc nebere, můžete tady jen tak nakouknout po okolí, tak jsme to udělali my.
Naučná stezka nás pak vede dál podél chatové a zahrádkářské kolonie okolo břehu rybníka.
Po cestě narazíme na několik míst, kde zachytíme spoustu krásných a zajímavých fotek.
Velmi nás zaujaly jen tak pohozené staré vraky malých loděk, které jsou umístěny okolo břehu. Když si k tomu přidáme v dáli se tyčící zámek, je to ideální kombinace zajímavého pozadí pro rodinnou fotku.
Pokračujeme dál po cestičce, která nás vede až k odpočinkovému místu s dřevěným přístřeškem.
Za ním se vydáme směrem vlevo.
Po krátké procházce pěšinkou se dostaneme až k místu, kde je vybudováno dětské hřiště. Místní hřiště ocení všichni malí výletníci, kterým se již stezka zdála určitě dlouhá a jako odměna za jejich „bolavé a unavené“ nohy jim tohle místo rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. Vždyť to všichni známe, ne?
Na závěr výletu jsme se rozhodli, že se vydáme prozkoumat nedalekou restauraci s názvem U Rybníka, kde jsme ještě nikdy nebyli. Po tom, co jsme si objednali místní burger, se budeme do Chropyně vracet asi častěji. Tak si nechejte také chutnat.
Tenhle výlet doporučujeme rodinám s dětmi pro rodiny s malými na krátké procházky. Celá naučná stezka Chropyně je dlouhá 6 km, my jsme ušli 3 kilometrový úsek. Procházka nám zabrala asi jednu hodinu. Náročnost je téměř nulová a terén je ideální hlavně pro kočárky, kola a dětská odrážedla.
Tak určitě vyrazte. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Rodinný výlet za krmítky, rybníčky a hezkými výhledy na okolní krajinu.
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Jeden den na poznání tohoto malebného městečka na pomezí Hané a Valašska vám stačit nebude!
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Zima jako v pohádce a spousta napadaného čerstvého prašanu nás tentokrát zavedla do turisticky oblíbené obce Rusava.
Hne dva parky v jednom výletu a tajemná lesní kaple - neváhejte a vyrazte!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
Secesní vodní elektrárna Na Strži stojí jen pár kilometrů od centra Kroměříže. Kdysi to býval technický unikát a dodnes je to krásné místo na procházku.
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Vydejte se kousek od Holešova na náročnější výšlap Hostýnskými vrchy!
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Vydejte se na procházku malebnou vískou Rusava až na vrchol Skalný s výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Chcete se jen tak zatoulat ve dvou? Zkuste se projít romantickou zámeckou zahradou v Holešově!
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Jestli se chcete toulat, máme pro vás jeden super tip. Zatoulejte se do Hříběcích hor. Krajina je tady plná zapomenutých i opravených zámků, alejí, kapliček a studánek.
Dnes pro vás máme procházku starou krajinou. Takovou, jakou se chodívalo na poutě. Ze Švábenic kolem kapličky Na Jezírku kolem Zdravé vody až k pačlavickému zámku.
Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Vydejte se s námi na kole či pěšky za panenskou přírodou lužních lesů obklopující Záhlinické rybníky o celkové rozloze parku úctyhodných 500ha.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.