Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Podzimní procházka od Roštína ke kapličce

Po kratší pauze jsme se s rodinkou rozhodli, že se vrátíme do „našich“ míst a společně se opět vydáme za toulkami do magických Chřibů. Dnes jsme si pro Vás připravili toulky v okolí obce Roštín s prozkoumáním tajuplných míst, která tato obec a její okolí nabízí.

Obec Roštín se nachází přibližně 16 kilometrů od města Kroměříž. Do Roštína se dostaneme po silnici č. 432 směr Zdounky – Koryčany. Cesta autem z Kroměříže zabere cca 15 minut.
Po průjezdu obcí Roštín se po chvíli dostaneme k malé křižovatce naproti samoobslužné čerpací stanice Coop. Zatočíme doleva, před sebou uvidíme informační tabuli s nápisy Roštín – Kamínka a koupaliště. Prozatím se vydáme směrem ke koupališti, kde autem pojedeme pořád rovně až se dostaneme k parkovišti. Vede sem pouze jedna cesta, takže se není kde ztratit. Parkoviště je zdarma, takže zde v klidu zaparkujeme a vydáme se do hloubi lesů.

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Už při parkování nás nadchne starý kovový červený ukazatel s nápisem „KINO“. Narazíme na něj po levé straně parkoviště na cestičce označené zelenou turistickou značkou.

Jedná se o areál bývalého letního kina v opuštěném pískovcovém lomu, který se zde začal budovat již v roce 1968. O rok později se tady začalo promítat. Všímáme si, že na areálu se již projevil zub času, a to zejména na chátrající boudě, která sloužila jako promítací místo i na budově, kde se prodávaly lístky. Promítací plátno, které bylo vyrobeno z pevného betonu pořád odolává a jako jediná část areálu stále připomíná staré dobré dávné časy, kdy se zde promítaly filmy jak na běžícím páse.

Dále pokračujeme po zelené turistické značce směrem rovně po příjemné a nenáročné lesní pěšince místy kamenité a posázené barevným padajícím listím ze stromů.

Procházkou nás doprovází šum potůčku, který nás vede až k Roštínské kapli. Asi po deseti minutách chůze se dostáváme k již zmíněné kapličce se studánkou, kde je umístěna socha Panny Marie Loretánské. Ze studánky vytéká pramen čisté pitné vody.

Už v dřívějších dobách lidé navštěvovali toto čarovné místo, neboť věřili v zázračnou a léčivou moc studánky. V parných horkých dnech musí být osvěžení ze studánky velmi příjemné. A kdo si zapomene hrníček nebo láhev, tak u studánky objeví pár hrníčků, které tady nejspíš zanechali místní lidé. Stačí jen pootočit kohoutkem, vypláchnout a pořádně se osvěžit čerstvou pramenitou vodou.

Po prozkoumání studánky a okolí se vydáme směrem zpět stejnou cestou, kterou jsme sem přišli. Náš výlet chceme završit nějakou sladkou odměnou v areálu Kamínka, který se nachází nedaleko. Od kapličky tedy jdeme zpět k lesnímu rozcestí.

Na kmeni stromu se totiž nachází polorozpadlý ukazatel ve tvaru šipky s nápisem Kamínka. Šipka nás vede směrem od kapličky doprava po lesní cestě do mírného kopce. Cesta je poseta barevnými listy, kterými se doslova brodíme. Kdo půjde s dětmi, stejně jako my, bude se zastavovat na každém centimetru cesty. V okolí cestičky jsou totiž také popadané šišky a různé klacíky, které právě nejmenší výletníci rádi sbírají. Bez toho se to prostě neobejde.

Na vrcholu, který jsme vystoupali, už v zalesněných kopcích vidíme rekreační areál Kamínka. Je to krásné místo přímo uprostřed krásné přírody Chřibů.

V rekreačním areálu se nachází několik malých chatek, dětské hřiště a sportovní zázemí, které v sezóně slouží pro letní dětské tábory. Na okraji areálu se nachází restaurace v podobě malebného dřevěného srubu, kde je možnost dát si něco dobrého k jídlu a pití.

Příjemná obsluha je tady zvyklá na malé výletníky, a nabízí různé sladké dobroty pro děti jako odměnu za procházku. Pro našeho Toníka to byl ovocný zmrzlinový pohár.

Mají zde taktéž široký výběr jídel a nápojů. Uvnitř restaurace se nachází dětský koutek, kde si děti pohrají a dospělí si mohou v klidu vychutnat třeba místní čepované pivo.

Na této krátké trase, vhodné i pro nejmenší děti nebo kočárky, jsme poznali a viděli spoustu krásných míst. Procházku doporučujeme naplánovat v jakémkoli ročním období, když budete chtít opustit ruch města, ale nejezdit zase až tak daleko. Na jaře, v létě i v zimě to tady bude také stát za to. My jsme si vybrali podzim, protože Chřiby jsou na podzim magickým a čarovným místem, které prostě kouzlí a barví na každičkém kroku. Vyzkoušejte si to. Trasa pěšího výletu tam i zpět je zhruba 3 km dlouhá a toulavým krokem zabere asi hodinu až hodinu a půl.

Mrkněte také na video, které jsme z výletu natočili:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

 

 

 

  • Podzimní procházka od Roštína ke kapličce

V okolí také najdete