Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Po stopách kaskád a menších vodopádků říčky Bystřičky

Připravili jsme si pro vás menší výlet za poznáním takřka neprozkoumaných kaskád a menších vodopádů poblíž přírodní rezervace Tesák. Pro někoho to možná bude k neuvěření, ale i na Kroměřížsku v centrální části Hostýnských vrchů v nadmořské výšce 609 m. n. m. se nachází kaskády a menší vodopády. Kde? No přece na horské říčce Bystřičce!

Tohle kouzelné místo se nachází zhruba 38 km od města Kroměříž a z něj cesta zabere asi 40 minut jízdy autem. Pojedeme na Holešov a Bystřici pod Hostýnem. V Bystřici pod Hostýnem pak zamíříme směr Chvalčov, tady pokračujeme po silnici č. 437 na Tesák. Po několika točitých a ostrých zatáčkách se po pravé straně nachází menší parkovací stání, kde auto necháme. Záchytným bodem pro všechny výletníky je informační tabule, která poskytuje základní informace o přírodní památce Bludný. K místu se dá dorazit také pěšky od autobusové zastávky Chvalčov – Valašky nebo i z Tesáku.

Trasa od silnice přímo k vodopádům nejde vyznačit klasickou turistickou trasou, přesto vám alespoň tato mapka pomůže v orientaci.

MAPA V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Jdeme tedy prozkoumat tohle čarovné místo. Říčka Bystřička se nachází mezi vrchy Bludným a Smrdutou. Vede zde lesní pěšinka směrem dolů do lesa, kde lze po pravé straně vidět již zmíněnou horskou říčku. Po levé straně si všímáme četných skalních útvarů, které nás budou provázet po celou cestu.

Dál už je nápověda zbytečná, protože toto zajímavé místo vidíme a slyšíme sami. Říčka zde protéká úzkým hrdlem mezi horou Čerňavou a vrchem Bludným, kde na úseku 50 metrů poklesne do údolí až o 20 metrů. Na tomto malém úseku vytváří soustava kamenů a skal několik velmi pěkných kaskád a zajímavých menších vodopádů.

Nejvyšší vodopád najdeme hned v horní části a má výšku kolem dvou metrů. Další výraznější dva vodopády jsou pak ve spodní části celkového poklesu. Celá soustava je dlouhá až po soutok s dalším potokem od Čerňavy.

S naším malým výletníkem, kterého jsme na toto dobrodružství samozřejmě vzali s sebou, pak pozorujeme magické kaskády a valící se vodu z vrcholu lesní pěšinky a z dálky si vychutnáváme hučící vodopády.

Kdo už zná naše toulky a příběhy, bude mu jasné, že jsme se k této přírodní kráse toužili dostat blíž. Zvolili jsme cestu skrze strmější spád až přímo k místu, kde protéká říčka. Tady si dejte opravdu pozor, pokud s sebou budete mít děti. Spád je opravdu strmý. Nachází se zde velké množství kluzkých balvanů a dalších nástrah.

Potom, co jsme prošli všemi nástrahami lesa až dolů ke kaskádám, si můžeme začít vychutnávat atmosféru tohoto úžasného místa. Dolehne na nás lesní klid a hukot vody z kaskád, která se valí kámen po kameni. Jsme tady na podzim, takže si užíváme i padající listí a šumění lesa. Celá trasa je z našeho pohledu fyzicky náročnější, ale určitě jde vybrat i méně náročná cesta. Směrem dolů je to vždy snadnější, avšak teď nás čeká stoupání do strmých kopcovitých lesů, abychom se dostali zpět k autu. Po cestě nás ošlehá několik větviček ze stromů a možná jsme chvilku ani netušili, kde jsme se vůbec ocitli. Zpáteční cestu jsme si vybrali z druhé strany říčky a nevede zde žádná lesní cesta ani pěšinka. Ale po několika minutách se dostáváme až k silnici, po které jsme přijeli. Skvělé!

Po náročném stoupání jsme se rozhodli, že výlet završíme na Tesáku, kde je několik rekreačních středisek. To už ale pokračujeme autem, točitými zatáčkami, zhruba 2,5 km. Zaparkujeme v prostoru u bývalé Chaty Tesák. Koncem ledna 2022 kvůli závadě na elektroinstalaci tato legendární chata vyhořela. Všichni věříme, že za velké podpory veřejnosti se podaří chatu na témže místě obnovit. Na podporu majitelů chaty byl zřízen i transparentní účet, na který může kdokoli přispět. Účet je zřízen obcí Rajnochovice, na jejímž katastru se chata nachází. Číslo transparentního účtu: 6181035399/0800. 

Cítíme, že po náročnějším terénu a překonání mnoha nástrah v lese si zasloužíme nějakou tu odměnu. V blízké chatě Meopty se nyní nachází náhradní provoz chaty Tesák a tak je jdeme podpořit.

Tak honem za poznáním kouzla hučících kaskád a posléze na odměnu na Tesák. Stojí to za to, užijete si krásný a příjemný den. Tento tip na výlet doporučujeme pro rodiny s většími dětmi a pro nadšené turisty toužící po dobrodružství.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Po stopách kaskád a menších vodopádků říčky Bystřičky

V okolí také najdete