Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na tajemné a zapomenuté Komínské skály v Chřibech

Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“. Pohoří Chřiby jsou magické místo, kde můžete narazit na spoustu zajímavých a kouzelných míst, které si můžete naplno užít, ať už s dětmi nebo bez dětí.  Tak pojďme na to!

Tento výlet vznikl ve spolupráci s našimi výletníky Sabčou a Honzou, kteří pro vás sestavili výlet do Holešova "Rande v Holešově? Proč ne!". Tentokrát na výlet vzali i svého malého synka Toníka.

Cíl výletu: Komínské skály
Start výletu: Kroměříž
Délka trasy: z Kroměříže autem, cca 15 km a 20 minut jízdy k závoře; pěšky od závory ke skalám cca 540 metrů s převýšením zhruba 55 metrů
Doba výletu: doporučujeme vyhradit si i s průzkumem okolí a občerstvením jedno odpoledne
Náročnost: místy středně náročná
Vhodné pro: aktivní turisty i rodiny s dětmi (s opatrností)
Místa zájmu: přírodní památka Komínské skály
Kde se občerstvit: Lesní penzion Bunč nebo Ranč Kostelany

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Na zářijový víkend ve znamení babího léta jsme se rozhodli navštívit Komínské skály neboli Komínky. Jedná se o skalní útvar, který se nachází přibližně 15 km od Kroměříže v katastrálním území obce Kostelany.  Nejrychlejší trasa vede z Kroměříže do obce Kostelany a poté směr Bunč. Cesta z Kroměříže abere asi 20 min autem. Po průjezdu obcí Kostelany se dostaneme na začátek lesa, kde projedeme několik set metrů až k točitým cestičkám, kde se v první zatáčce vlevo nachází závora. U této závory můžeme zaparkovat auto a dále se vydat pěšky.

Poté se vydáme po červené trase směrem do kopce až na samotný cíl. Zpočátku zde vede obyčejná lesní pěšinka, která je místy kamenitá, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Z našeho pohledu rodičů to zvládnou i menší děti. My jsme se dnes rozhodli vzít s sebou i našeho malého tříletého nezbedníka, který se zde jistojistě vyběhá, unaví a taky si s námi užije několik krásných výhledů po okolí. 

Jedná se o nenáročnou trasu, která je vzdálena od parkoviště cca 540 metrů. Dále pokračujeme po červené trase, na které se zanedlouho nachází dřevěný altánek. U altánku je informační tabule o Komínských skalách a taktéž rozcestník, kde je označeno několik dalších tras, kudy se můžete dále vydat po okolí.

Tak a už jsme skoro tam,  informační tabule nám ukazuje, že náš cíl je vzdálen asi 200 metrů a my už se nemůžeme dočkat včetně našeho malého loupežníka. Od rozcestníku budeme pokračovat rovně, kudy vede opět nenáročná lesní pěšinka, kterou zvládnete s kočárkem nebo na kole, avšak  s menšími dětmi jděte raději pěšky.

Po několika metrech se dostaneme až k rozcestí, kudy lesní pěšinka vede dál, ale my z ní musíme vybočit a vydat se směrem doleva, kde se na jednom ze stromů nachází červený turistický symbol označující skalní útvary. Terén se rázem mění na středně náročný, protkaný čouhajícími kořeny ze stromů a velkými kameny. Pokud jdete sami tak to zvládnete levou zadní, avšak pokud máte s sebou vaše malé urputné výletníky, raději je vezměte za ruku nebo na krk, protože se v místě cesty nachází spousta nerovností, kořenů, kamenů a hlavně je cesta pokryta pískem, který pěkně klouže. Ale na druhou stranu, aspoň si děti užijí trošku dobrodružství a nádech akčnosti.

Po zdolání kopcovitého, místy náročného terénu se konečně dostáváme do cíle, kde se před námi nachází několik skalních útvarů. Ano, je to tak. Vytoužené Komínky jsme zdolali, tak je pojďme honem rychle prozkoumat.

Co to vlastně ty Komínské skály jsou a kde se tady vzaly? Tato přírodní památka představuje vrcholové skalnaté partie na zalesněném hřbetu Chřibů, táhnoucím se od Kudlovické doliny směrem k Bunči v nadmořské výšce 520 m. n. m.  V minulosti byl celý vrchol Komínských skal odlesněn a byl považován za střed Moravy. Údajně byl také tzv. ohňovou horou, na které byly zapalovány varovné signální ohně oznamující nebezpečí pro obyvatele okolních obcí a vpádech cizích vojsk. Docela zajímavé a historicky významné místo, co říkáte. To jsou prostě Chřiby.

Pojďme si raději užít tohle místo pěkně v klidu a bez zbytečných slov.

Nachází se zde několik skal, které jsou mezi sebou různě propojené. Z každé strany se nachází schůdky, které zde byly v minulosti vytesány. My jsme to vzali hopem a honem rychle na ten úžasný výhled. Ale pozor, pokud máte s sebou děti, tak jako my, dávejte na ně velký pozor, protože skály jsou ze všech stran velmi prudké a vysoké. Jsme už nahoře a jen tak koukáme po okolí a užíváme si klid a ticho, které sálá z tohoto magického místa. Za zmínku taky stojí výhled na nedaleký hrad Buchlov, který se nachází v dáli na kopci. Když se podíváme směrem na druhou stranu od hradu Buchlov, můžeme si všimnout města Uherské Hradiště. Po celou dobu, co jsme vylezli na skálu jsme jen a jen potichu, mlčíme a užíváme si tento přítomný okamžik, který nám dodává příjemnou energii z tohoto dechberoucího výhledu na okolí pohoří Chřibů.

Poté se vracíme stejnou cestou zpátky k autu, a na zaslouženou odměnu se zastavíme v Lesním penzionu Bunč. Sem můžete dojet autem nebo se vydat pěšky po lesní cestě. Mají zde  široký výběr jídel, nápojů i dobrot pro děti. Další výhodou je dětské hřiště, kde si děti vyhrají celé odpoledne, a vy si tak můžete v poklidu odpočinout a nasávat příjemnou atmosféru lesního prostředí.

Tento tip na výlet doporučujeme pro rodiny s dětmi a pro nadšené turisty toužící po dobrodružství. Strávíte tak v Chřibech příjemné odpoledne.

__________________________________________________________________________________
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník

„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

  • Na tajemné a zapomenuté Komínské skály v Chřibech

V okolí také najdete