Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Kroměříže na Hradisko za prastarým osídlením

Procházkou k jednomu z nejstarších osídlení u nás na Hané? Projděte se z Kroměříže kolem rybníku Šlajza a kolem elektrárny Na Strži až k bývalému hradisku nad údolím Moravy a Hané.

Délka trasy: 6 km
Doba výletu: pohodovou procházkou asi 1,5 hodinky
Zpět: stejnou trasou pěšky do Kroměříže nebo autobusem z obce Hradisko

MAPA KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Cesta z města vede kolem starosvětskou zahrádkářkou osadou v ulici Za Zámeckou zahradou k rybníčku Šlajza na samém okraji Kroměříže. Tady si můžete také vyzkoušet zbrusu nový běžecký okruh a herní prvky pro děti.

Cesta mezi poli vás dovede až k bráně malé vodní elektrárny Strž, která ve své době bývala jednou z nejmodernějších elektráren na Moravě a jezdili se na ni dívat technici a odborníci z celého širokého okolí. Právě tady kdysi býval jez, který odváděl vodu do náhonu k biskupské mincovně a biskupskému pivovaru. Však taky dalo práci ho strhnout, když se tu stavěla elektrárna. Tak dobře byl postavený.

Od Strže pokračujte proti proudu řeky až k soutoku Moravy s říčkou Hanou. Po pravé straně, za řekou, se vám bude líně rozkládat lužní les s meandry Malé Bečvy, po levé straně zase mírně zvedat návrší, které skrývá váš dnešní cíl.

Nebojte se, jsme na Hané, žádné velké stoupání to nebylo. Vnímejte ale změnu krajiny, představte si, že kdysi se tu možná proháněli mamuti a návrší nad řekou bylo skvělým místem, kde založit osadu. Kdyby se už tehdy umělo psát, psala by se mladší doba kamenná. Někdy kolem 5. tisíciletí před naším letopočtem tady bývalo docela rušno. A potom taky v době bronzové, okolo roku 1200 před naším letopočtem a ještě mnohokrát poté.

Dnes tu na návrší nad řekou leží obec Hradisko. Její příznačný název vznikl právě díky zbytkům palisád a osídlení, které se tu podařilo najít. Připomíná je informační tabule jen pár kroků od kostela, tam, kde se našly vykopávky dávno mrtvých civilizací. Ty naše tady možná bude připomínat památní cedule o tom, že se tady konalo mistrovství v orbě. Protože jsme na Hané, a protože tady je půda všechno. Ať už v ní leží nádoby lidu popelnicových polí nebo letošní obilí.

 

  • Z Kroměříže na Hradisko za prastarým osídlením

Štítky

V okolí také najdete