Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Rusavy na Hostýn kolem jalovců a pastvin

Jestli existuje dědina, která zůstala valašská se vším všudy, je to Rusava. Schovaná v širokém údolí mezi Hostýnem a Pardusem, rozkročená po stráních, posetá roubenkami a podhorskými chalupami. Nejednou tady uslyšíte valašskou halekačku, jak se nese po kopcích, častokrát potkáte chlapy v portášských uniformách, jak s dlouhými valaškami u pasu stoupají strání. Pojďme se dnes vydat v jejich stopách.

MAPA KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Nebo taky Hořensku, jak chcete. Tahle osada patří k Rusavě a uzavírá její východní konec. Jako ovčácký pes tu na stráni stojí kostel Povýšení sv. Kříže s malebnou farou a kolem něj starý sad. Cesta nás odtud vede po modré kolem pastvin a přírodní památky Hořansko. Tady kdysi bývala políčka, po kterých tu zůstaly meze a remízky, pastviny, které dnes zarůstají jalovcem i bučinami. Mezi nimi ještě stojí staré roubené chalupy s křivými střechami a muškáty v oknech.

Jen pár kroků je to na Skalný, místo oblíbené horolezci, Skauty i romantickými dušemi. Z bukového lesa tu čouhají skály pojmenované jako Nevěstčí převisy, Plotna, Zub, Žába, Kůň nebo zcela prozaicky Bezejmenná. Vystoupali jste na horské louky a před vámi se jako třešnička na dortu poprvé otevře výhled na kupoli hostýnského chrámu. Čas od času sem vítr zanese zvuk zvonů. Ostatně o Hostýně si můžete pěkně počíst v našem článku Zvony nad horami.

Ještě kousek po loukách, pak z kopečka mezi stromy a už stojíme na rozcestí Bukovina. Poslední stoupání k rozcestníku Pod Valy a už jsme vlastně na Hostýně. Tentokrát nepřijdete od Vodní kaple a Svaté vody, ale pěkně od silnice, abyste měli po ruce hospodu nazvanou Ovčárna. Třeba se bude hodit, než vystoupáte po schodech k bazilice.

Kdo nečetl článek o Hostýně, honem mu připomeneme, že tu na něj čeká Svatohostýnské muzeum, Bazilika nanebevzetí Panny Marie s téměř pohádkovým oltářem a hvězdnou oblohou pod kupolí. Čeká ho tu také bývalé keltské oppidum, křížová cesta podle návrhu Dušana Jurkoviče a vypracovaná mistry mozaiky z Rako Rakovník. Čeká tu rozhledna Františka Josefa, kaplička Božího hrobu, hostýnská stromořadí a maličké poutní stánečky s dobrotami, růženci i hračkami pro děti. Je to zvláštní místo, které umí vzít za srdce.

Kudy domů? Abychom nešli po stejné cestě, vezměte to po zpět na Bukovinu a uhněte pro změnu po žluté turistické značce, která vás dovede až k vyhlídce Grapy. Odtud můžete pokračovat dál po turistické nebo seběhnout některou z pěšinek a zkrátit si tak cestu přímo na Hořansko. Kostelíček uvidíte už z dálky.

  • Z Rusavy na Hostýn kolem jalovců a pastvin

V okolí také najdete