Cookie Consent by Free Privacy Policy website

PĚŠKY: Z Cimburku přes Kazatelnu na Kozel

5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem cvičných skal Kozel až domů.

Start a cíl: U Křížku, Koryčany
Délka trasy: 4,5 km
Doba na výlet: 2,5 hodiny
Doporučujeme: rodinám s dětmi nebo jako odpolední procházku na nedělní odpoledne

Chřiby, to jsou hory, které zatím objevili jenom místní. Přitom je tu tolik krásných a magických míst! Najdete tady skály, hluboké lesy, hrady, rozhledny, lesní penzion a romantiku hor, které nejsou nacpané turisty. Dnes pro vás máme tip na kraťoučký výlet, který zvládnete i s trochu odrostlejšími dětmi.

Začínáme na rozcestí U Křížku. Říká se, že tu kdysi lupiči přepadli urozenou paní, která cestovala přes chřibské hory. Loupežnicí pobili všechny živé a odnesli, co se dalo. Jediný, kdo zůstal na živu byl dvouletý chlapec, kterého nechali batolit se ve spoušti, která tu po nich zůstala. Co se s ním stalo a kam se poděl, si můžete přečíst v téhle pověsti.

Od Křížku se vydejte pěkně po rovince mezi lesními velikány na hrad Cimburk. Stojí za to se sem vypravit, uvidíte majestátný hrad, který tu lidé postupně vysekávají z lesa. V létě si tu můžete dát i sodovku nebo pivo.

Další cesta vede po zelené značce ke studánce U Mísy. Ledový pramen, který tu z lesa vyvěrá, je parádním osvěžením. Naplnit lahve, čeká nás prudký kopec.

Lesem mezi kořeny stoupáme po červené značce ke skalisku Kazatelna. Z lesa vystupují schody vytesané ve skále, které se šplhají k železnému kříži na vrcholku. Prý tu kdysi kázal moravský arcibiskup i Augustiáni z nedalekého kláštera.

Výšlapy už máme za sebou, teď už nás čeká jenom seběhnutí z kopce zpátky ke studánce a pak klidná procházka zpátky ke Křížku. Cestou minete skálu Kozel, která je většinu času v obležení horolozeců. Vedle ní je sympatický přístřešek, kde si můžete opéct špekáček, oheň tady hoří snad celý rok.

Pokud budete chtít okolní krajinu poznat blíže, doporučujeme ubytování v překrásném kempu v nedalekých Koryčanech.
A kam na skvělé jídlo? Můžeme jen doporučit překvapivě skvělou restauraci v maličké vesničce Střílky, kde vaří jen z těch nejkvalitnějších surovin.

  • PĚŠKY: Z Cimburku přes Kazatelnu na Kozel

V okolí také najdete