Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na kole z Přerova do Hostýnských vrchů pod Kelčský Javorník

Jste z Přerova, jezdíte rádi na kole a máte rádi hory? Tak to jsme pro vás naplánovali skvělou cyklotrasu z Přerova do nedalekých Hostýnských vrchů. Pojedete po cyklostezkách, lesních i polních cestách, kousek i po silnici, vyzkoušíte si mírný i náročnější terén a jako bonus uvidíte spoustu krásných míst a zajímavostí, kterých je na trase bezpočet. Tak pojďme na to! 

Start: Náměstí T. G. Masaryka Přerov
Cíl: Rajnochovice – Rajnochovická lesní železnice
Čas: 2,5 hodiny (čistý čas jízdy, počítejte se zastávkami, odpočinkem, občerstvením, délka je čistě na vás)
Délka trasy: 44 km
Převýšení: 561 m
Obtížnost: středně těžká
Cesta zpět: stejnou trasou či některou alternativou (viz mapky níže), popřípadě vlakem (přímý spoj: vlaková stanice Rajnochovice - Hulín, poté přestup na vlak do stanice Přerov)

Kde se občerstvit: Rekreační areál Pod Šaumburkem - Podhradní Lhota

MAPA CELÉ TRASY NA MAPUJME.CZ:

Zobrazit mapu v plném rozlišení

Trasa začíná na náměstí T. G. Masaryka v Přerově.  V jeho blízkosti se nachází zámek Přerov s vyhlídkovou věží. Mírným klesáním se dostanete k řece Bečvě, kde je k vidění nádherný Tyršův most.

Přítomnost řeky Bečvy napovídá, že výlet začíná po známé Cyklostezce Bečva po které se vydáte až k obci Grymov, kde je možné zastavit na křižovatce, která je zároveň odpočinkovým místem na trase.

Po nově zbudované cyklostezce pokračujete až do obce Radslavice jejíž zajímavostí je dostihové závodiště nacházející se na severu obce. Trasa pokračuje po cyklotrase 6035 do obce Pavlovice u Přerova, kde po odbočení k obci Šišma můžete zastavit u kapličky.

Krajina začíná být kopcovitá a otevírají se tak výhledy. Po průjezdu obcí Šišma se dostanete do Bezuchova, kde je možné z trasy odbočit a podívat se do Dřevohostického lesa, kde se nachází například mohylové pohřebiště. 

Pokud máte vhodné kolo do terénu, tak je možné si odbočku protáhnout až do Dřevohostic, kde můžete navštívit zámek nebo hasičské muzeum. Náš cyklovýlet ale pokračuje z kopce po cyklotrase 5035 kolem zámku Lhotsko do obce Blazice, kde kolem Kostela Povýšení sv. Kříže pokračujete směrem do obce Sovadina.

Za obcí se nachází poměrně velký les s rybníky, které se nazývají Mrlinky a slouží pro odchov ryb. Kolem rybníku vede krásná, rovinatá cesta až do obce Mrlínek.

U obecního úřadu je kříž a zde odbočíte vpravo.

Na konci obce se vydáte směrem k městu Bystřice pod Hostýnem. Krátký úsek je nutné překonat po frekventované silnici, které se dá pak vyhnout odbočením k cihelně. Následuje příjezd do města Bystřice pod Hostýnem, kde můžete navštívit místní zámek, který býval sídlem rodu Loudonů a dnes zde sídlí městské muzeum či infocentrum.

V infocentru jsou cyklisté vítání, najdete tady základní vybavení pro drobné opravy, je zde i půjčovna kol a cyklo vybavení. Nalákat vás mohou také stálé expozice na zámku a to Historický ohýbaný nábytek či Expozice Napoleonských vojáků. Trasa pokračuje krásnými cyklostezkami přes městský park Zahájené, proti proudu řeky Bystřičky, až do obce Chvalčov.

Po cestě si můžete všimnout informačních tabulí k naučné stezce Chodník Masarykových. Dozvíte se z nich zajímavosti o pobytu našeho prvního československého prezidenta v tomto kraji. Jakmile dorazíte do Chvalčova, odbočte vlevo a mírným stoupáním se po cyklotrase 5037 dostanete na kopec, odkud při ohlédnutí krásně vidíte Hostýn. Následuje sjezd k vlakové stanici Loukov pod Hostýnskými vrchy. Cyklotrasa následně stoupá a vystřídá různé podoby zpevněného povrchu.

Táhlým, ale mírnějším kopcem se dostanete k lesům pod Kelčským Javorníkem.

Za nastoupené metry přichází odměna v podobě dlouhého sjezdu až do Podhradní Lhoty. Přibližně v polovině sjezdu se nabízí odbočení k rekreačnímu areálu Pod Šaumburkem, kde je možné se zastavit a občerstvit. Následně se z Podhradní Lhoty vydáte směrem na Rajnochovice kde se po cestě můžete kochat pohledy na krásně, ale poměrně strmé svahy Hostýnských vrchů.

V obci se pak nachází cíl tohoto cyklovýletu, kterým je Rajnochovická lesní železnice. Arcibiskupská lesní železnice sloužila na počátku 19. století k dopravě dřeva z lesů kolem Kelčského Javorníku na parní pilu v Rajnochovicích. Společnost pro její obnovu momentálně pracuje na vybudování trasy zatím alespoň k nedaleké restauraci Ve Dvoře.

V areálu stanice se dnes můžete po domluvě, nebo při některé z pořádaných akcí, svézt vláčkem taženým jednou ze 4 funkčních dieselových lokomotiv s rozchodem 600 mm (po domluvě).

Pro Kroměřížsko cyklovýlet zpracoval Martin Gabryš z Mapujme.cz:

"Při mém povolání se pohybuji v přírodě velmi často. Jsem kartograf a kromě mapové tvorby se zabývám návrhem naučných či místních turistických stezek a cyklotras. Rád objevuji nová místa a zároveň je pomocí značených tras otvírám ostatním a to nejen turistům, ale i místním, kteří často netuší, jaká zajímavá místa mají doslova kousek od domu.“

Varianty tras:

Alternativa bez zajížďky do Bystřice pod Hostýnem; Mrlínek - Loukov:

Alternativa bez zajížďky do Bystřice pod Hostýnem; kolem Lhotska, Vítonic, Libosvárů, Loukov:

Alternativa kolem rekreačního areálu Pod Šaumburkem do Podhradní Lhoty:

Alternativa Přerov - Hostýnské vrchy, bez zajížďky do Bystřice pod Hostýnem (pozor na uzavírku mezi Libosváry a Loukovem, objížďka na další mapě):

Alternativa Přerov - Hostýnské vrchy bez uzavírky:

 

 

 

 

  • Na kole z Přerova do Hostýnských vrchů pod Kelčský Javorník

Info

V okolí také najdete