Cookie Consent by Free Privacy Policy website

NA KOLE HANÁCKOU KRAJINOU A ROVINOU

Když se řekne Haná, co se vám jako první vybaví? Nám úroda, tradice, kroje, vdolky, ale i krajina, která je typická svou rovinatostí a mnoha trasami, na kterých můžete navštívit krásná místa k poznání, odpočinku i zábavě.

Provedli jsme štáb TV pořadu Cyklotoulky po našich oblíbených místech na Kroměřížsku. Jeli jsme z Kroměříže do Holešova s odbočkou  na Chropyni, Kurovice a Rymice. Tak vemte kamarády a vyražte s námi! S dětmi si trasu rozdělte  na více výletů, i na to jsme mysleli a níže najdete mapky i těchto dílčích tras. Vzhůru do pedálů, jdeme na to!
Start: Kroměříž - Arcibiskupský zámek
Cíl: Holešov - Panský pivovar
Čas: 2,5 hod. (čistý čas jízdy, počítejte se zastávkami a přestávkami - jejich délka je čistě na vás)
Délka: 44 km
Převýšení: 49 m (cesta je po rovince)
Obtížnost: lehká

Celý výlet je k vidění také na www.cyklotoulky.cz.

TRASA VÝLETU V APLIKACI MAPY.CZ

KROMĚŘÍŽ

Abychom měli Hanou jako na dlani, rozhodli jsme se vyšplhat na věž Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Za pěkného počasí uvidíte také obrysy Hostýnských a Vizovických vrchů, podhůří Chřibů, věže a věžičky starobylé Kroměříže, Velké náměstí jako na dlani a široko daleko úrodnou půdu naší milé Hané. Kroměříži se od nepaměti přezdívá "Hanácké Athény" a tuto přezdívku si zaslouží naprosto oprávněně - tady totiž máte světové skvosty na dosah? Nevěříte? Přijeďte se přesvědčit. Unikátní zahrady, významný zámek se světoznámnou obrazárnou býval místem, kde se dávaly do pohybu dějiny. Historický odkaz a neopakovatelná atmosféra města se tady snoubí s nabídkou hotelů, penzionů, restaurací, kaváren a dalšího kulturního i sportovního vyžití.

Co nesmíte minout v Kroměříži:
> Arcibiskupský zámek s Podzámeckou zahradou
> Květná zahrada
> Expozice Karla Kryla 
> Muzeum Kroměřížska
Kde se občerstvit?
> Tipy > Ochutnejte Kroměřížsko 

Na kole z Kroměříže do Chropyně > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

CHROPYNĚ

Chropyně je centrem hanáckých tradic. Každý druhý rok se zde konají hanácké slavnosti, na místním zámku podle legendy spí hanácký král Ječmínek v noze prostřeného stolu a hned vedle zámku je NPP Chropyňský rybník s naučnou stezkou a cyklostezkou, po které celý rybník objedete. Na Ptačí vyhlídce můžete pozorovat početnou rodinku racka chechtavého.

Z Chropyně se vydáme směrem do Hulína. Cesta vede převážně po málo frekventované silnici, je zde ale možnost vrátit se do Kroměříže a odtud už po pohodové cyklostezce lužním lesem a kolem polí dojedete přímo na náměstí.

CYKLOTRASA CHROPYNĚ HULÍN > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

CYKLOTRASA KROMĚŘÍŽ - HULÍN > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

HULÍN

V Hulíně na náměstí se osvěžíte u fontánek, dáte si zmrzku ve stylové cukrárně Polárka, mají tady skvělé koupaliště, letní kino, v infocentru vždy nějakou zajímavou výstavu (vstup zdarma) a v kostele sv. Václava vzácný románský portál. Za budovou knihovny vznikla Relaxační zahrada anebo v budově knihovny navštivte Muzeum (nejen) hraček.

Z Hulína doporučujeme po cestě do Kurovic nevynechat ani 4 km vzdálenou vesničku Záhlinice. Tady jsme se už vypravili dříve a to za velkým člověkem Františkem Skopalíkem. Má tady své muzeum a zasloužil se také o vznik místního pivovaru s vlastní sladovnou.

Pokud pojedete do Záhlinic z Kroměříže, nejlepší trasou je stezka kolem Záhlinických rybníků. Vede z Kroměříže lužním lesem Zámeček kolem naučné stezky stejného názvu.

TRASA KROMĚŘÍŽ - ZÁHLINICE > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

TRASA Z HULÍNA DO ZÁHLINIC > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

Ze Záhlinic na hrad do Kurovic je to kousíček po málo frekventované silnici.

TRASA ZÁHLINICE - KUROVICE > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

KUROVICE

Malá vesnička Kurovice byla kdysi významný sídlem moravských šlechticů. Na hradě ukrýval hrabě Rottal z Holešova židovské uprchlíky a nedávno tady při rekonstrukci objevili hebrejské nápisy na zdech, které zde během svého pobytu zanechali. Hrad se postupně opravuje, během roku se zde koná několik akcí, včetně oblíbených Historických dnů a pan kastelán má vždy v zásobě nějaký zajímavý příběh. Na prohlídku vás rád vezme, ale raději se předem objednejte > www.kurovice.info

Ještě toho ale nemáme dost, a chceme také vidět, jak narozdíl od šlechticů žili na Hané obyčejní lidé. A toto přání se nám splní ve skanzenu v Rymicích.

TRASA KUROVICE - RYMICE > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

RYMICE

Stále si marně lámeme hlavu, jestli už jsme někdy viděli hezčí skanzen. Nadšení z naší poslední návštěvy nepominulo. Doškové chaloupky, větrný mlýn a ukázka života obyčejných vesnických lidí v interiéru chaloupek vás vtáhne minimálně o dvě století zpět.

Z Rymic do Holešova už je to jen na pár šlápnutí. Cyklostezkou přes Količín a Všetuly přijedeme zámeckou zahradou až k zámku. 

TRASA RYMICE - HOLEŠOV > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

HOLEŠOV

Holešovský zámek je kulturním centrem města a každoročně je tu několik zajímavých výstav - pro kulturní nadšence i pro děti. Věřící i lidé se zájmem o sakrální stavby nesmí minout unikátní Černou kapli, jedinou dochovanou synagogu polského typu nebo židovský hřbitov, kde odpočívá rabín Šach. V letní sezóně navštivte s dětmi také Muzeum kovářství, v doškové chaloupce, podobné té v Rymicích, jen pár kroků od zámku.

Kde se občerstvit?
> kavárna Mlsná kočka
> Cukrářství Eklér
> restaurace Panský pivovar - tady doporučujeme i ubytování

TRASA PO HOLEŠOVĚ > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

Vzali jsme vás na výlet po nejkrásnějších místech naší milé Hané. Po rovince je to pohodička, ale věříme, že toho je najednou moc. Rozdělte si trasu na menší nebo se vydejte na kole z Kroměříže do Holešova bez odboček. Trasu přidáváme niže. Ještě jsme vám totiž neprozradili, že z Holešova už to máme na pár šlápnutí do krásných Hostýnských vrchů a tam to už je panečku nějaká cyklistika! Ne nadarmo se tam jezdí jeden z nejstarších cyklo maratonů Drásal pro cyklistické fajnšmejkry. Ale o tom zase příště. Bike!

TRASA KROMĚŘÍŽ - HOLEŠOV > TRASA V APLIKACI MAPY.CZ

 

  • NA KOLE HANÁCKOU KRAJINOU A ROVINOU

Štítky

V okolí také najdete