Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přílepy

Současné Přílepy vznikly za vlády Přemysla Otakara II. v roce 1278. Na místě současného zámku stávala v tu dobu tvrz. Přicházíme-li cestou od města Holešova můžeme na hranici katastru vidět pomníček zvaný "U Panenky Marie". K tomuto místu se váže pověst, že zde zemřela svobodná matka s novorozeným dítětem, která nenašla přístřeší u lidí ve vsi. Dalším místem ohlédnutí za historií je kříž ve "Špitále" z roku 1864, kde dříve bylo poslední zastavení pohřebního průvodu.

Zámek postavený roku 1852 na místě starého (původní tvrze) byl v držení posledních hrabat rodu Seilernů. Hraběnka Terezie Seilernová zde pobývala s jedinou komornou a kočím, který ji vozil denně v kočáře do kostela až ro roku 1948. Za působení těchto vlastníků byl postaven současný zámek, kříž ve Špitále, změněn zámecký park, postavena kaple a škola. 

V obci najdete základní školu, která žákům slouží už od roku 1905. V roce 2005 proběhla rozsáhlá rekonstrukce staré budovy školy. V nové budově, která byla přistavena v roce 1997 je i bazén, herna a tělocvična, která slouží taktéž veřejnosti. Škola je vybavena kuchyní, která vaří nejen pro školu, ale také pro školku, zaměstnance a zájemce z řad veřejnosti. Ve škole se vyučuje 1. - 5. ročník, starší děti dojíždějí do Holešova. V Přílepích funguje také mateřská škola s rozlehlou parkovou zahradou, s pískovištěm a dětským hřištěm. Pro sportovní aktivity, nejen žáků, slouží kompletně vybavená tělocvična místní základní školy a přilehlé víceúčelové sportoviště zbudované v roce 2019. V obci se nachází také prodejna potravin a smíšeného zboží, pěstitelská pálenice opatřena moderní technologií destilace, pro pohostinské účely slouží hospoda U Páralů a v centru obce na návsi se nachází restaurace "U Miloša". V Přílepích žije cca 973 obyvatel. 

Pokud budete mít cestu, nezapomeňte navštívit také místní zámek a park. Více se dozvíte na webových stránkách.

 

 

  • Přílepy
    Přílepy 4
    769 01 Holešov
  • 573 397 992
  • obec@prilepy.cz
  • Pondělí: 8:00 - 12:00 Středa: 8:00 - 12:00 Čtvrtek: 16:00 - 18:00

V okolí také najdete