Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Martinice

První písemná zmínka o obci sahá až do roku 1262, od té doby se rozrostla až na současných zhruba 750 obyvatel. V posledních letech se obec rozrůstá a spolu s tím je zde i stále více možností kulturního, sportovního i společenského vyžití. Jádro zástavby tvoří návesní ulice, vesnicí protéká potok Mojena.

Zástavba obce si dosud uchovala kompaktní charakter, který je typický pro původní zástavbu. Jedná se převážně o původní nízkopodlažní zemědělské usedlosti, novějšími rodinnými domky či dvojdomky. 

Nejznámější a nejvzácnější martinickou památkou je starobylý smírčí kříž s vytesaným znamením meče, stojící na okraji obce při silnici v lokalitě "U dvou křížů". Pravděpodobně byl postavený na paměť bitvy mezi císařskou armádou a vzbouřeným valašským lidem, která se uskutečnila zde roku 1644.

Dominantou martinické návsi je stará zvonice patrona obce sv. Floriána spolu s vedlejší budovou školy. Další zajímavostí je Památník padlých, který byl vybudován na památku dvanácti mladých mužů z Martinic, kteří se nevrátili z I. světové války. V době II. světové války německé úřady nařídily odstranění všech symbolů, které připomínaly naši republiku - státní znak, verš z pomníku a lípu svobody. Lípa svobody byla již u památníku znovu vysazena, o znovuobnovení původního nápisu a státního znaku rozhodlo obecní zastupitelstvo a v současné době se na renovaci pracuje.

  • Martinice
    Martinice 16
    Martinice 769 01
  • 573 399 010
  • ou@martinice.cz
  • Pondělí: 7:00 - 11:00 Středa: 8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 Čtvrtek: 7:00 - 11:00

V okolí také najdete