V obci se nachází nachází Obecní hospůdka, v budově obecního úřadu. Je v ní k dispozici i sál pro pořádání oslav, setkání a schůzí. Kromě jiného se v obci nachází výletiště s tanečním parketem i hudebním altánem pro pořádání zábav. Organizátorem většiny kulturních akcí v malé obci jsou dobrovolní hasiči a místní sportovci. Je zde také prodejna ,,Potraviny u Štěpána" s potravinářským , drogistickým a smíšeným zbožím, dále benzinová čerpací stanice s platbou v hotovosti i kartou. V obci se nachází dětské hřiště, dále sportovní hřiště a tenisový kurt , který se v zimním období mění na kluziště. V současné době má obec 273 obyvatel.
Osada se šesti domky vznikla před rokem 1788 v období císaře Josefa II. v tehdejším panství hraběte Seilerna. Z pověsti o názvu: původně se jménem Horní Lapač nazývala pouze panská hospoda, která zde od nepaměti stála v hlubokých lesích při formanské cestě. Vedle Horního Lapače existoval v minulosti i Dolní Lapač mezi Žeranovicemi a Lechoticemi. Kolem roku 1790, když žeranovická vrchnost rozkouskovala pozemky patřící k místnímu dvoru, se začínají kolem hospody objevovat první domy tvořící osadu, které však stále patřily pod obec Žeranovice. V roce 1878, kdy už bylo v obci 45 domů, byla na základě žádosti občanů i podpory tehdejšího poslance Františka Skopalíka udělena obci samostatnost. Od doby získání samostatnosti pak měla obec vždy svého starostu (doposud jich bylo 15). Části obce se jmenují Dědina, Hranice, Rybníčka, Ocasov, Vývozek a nově je tu vybudována Severní ulice. V dávné historii se v blízkosti dnešní obce ještě nacházela ves Meziříčsko.
V obci má své kořeny i rodina hudebního skladatele a klavírního virtuoza Josefa Páleníčka (1914 - 1991), jehož hrob je na žeranovickém hřbitově.
Původ jména Lapač není zcela jasný. Ústní podání hovoří o hostinci, ve kterém se kdysi "lapali" hoši na vojnu. Jiné zdroje uvádějí, že se slovem Lapač označovalo dřevěné zábradlí před hospodou opatřené kruhy, za něž se uvazovali koně.
Z historie hudební skladatel Josef Páleníček, ze současnosti např. Ondřej Kolečík, mistr republiky v downhillovém sjezdu na kole.
Kaple sv. Floriána - z roku 1908
Kamenný kříž - stojí u hlavní silnice ve východní části obce, postaven byl roku 1866 v období války Rakouska s Německem
Černý kříž
Socha panny Marie Svatohostýnské - nachází se u výjezdu z obce směrem na Holešov, byla vyhotovena jako poděkování občanů za ukončení II. světové války
dalších 9 polních obrázků v okolí obce
Košt slivovice, Velikonoční hrkání, Hody sv. Floriána, Zahájení i ukončení prázdnin, Soutěž hasičské mládeže o pohár starostky obce, Uliční fotbal , Horňanský gulášový kotlík, Lampionový průvod, Mikulášská nadílka, Rozsvícení vánočního stromku, Turnaj ve stolním tenise, Posváteční výšlap a další
Tenis, turistika, příležitostný fotbal, stolní tenis, hasičský sport
Kostelec u Holešova je pro svou polohu vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci.
Tam kde hanácká rovina zabírá na holešovsko a setkává se s Hostýnskými horami, leží obec Přílepy.