Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Bořenovice

Území Holešovska, v němž se Bořenovice nacházejí, bylo osídleno ve všech předhistorických dobách, procházela jím i obchodně důležitá "Jantarová stezka". První písemná zmínka o Bořenovicích je z roku 1373, a to díky  panu Matouši ze Šternberka. 

V katastru obce vznikly v období třicetileté války i čtyři drobné stavby. Jedná se o pozdně barokní kapli, která stojí při cestě do Pacetluk, Boží muka nad vsí směrem k Holešovu, kaplička u silnice k Holešovu a zvonice na návsi. K dalším významným památkám obce Bořenovice patří také válečný hrob padlých v I. světové válce a pomník Sv. Panny Marie Svatohostýnské. Za zmínku stojí samozřejmě také větrný mlýn, který se v současné době nachází v rymickém skanzenu.

Škola zde fungovala v letech 1897 - 1974, kdy byla kvůli špatnému fyzickému stavu zbourána. Nyní děti dojíždějí na základní školy do Holešova. Po revoluci v roce 1989 obec získala znovu svou samostatnost, poté byla zrealizována celá řada významných investičních akcí a začaly se v obci každý rok slavit hody. V roce 2008 byl na zvonici umístěn nový zvon a v roce 2010 byla zvonice prohlášena Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou, protože se jedná o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších zvonic ve Zlínském kraji.

Bořenovská zvonice je snad největší místní zajímavostí. Byla postavena pravděpodobně za vlády Marie Terezie. Zvon měl varovat před blížícím se nebezpečím, zvonění také oznamovalo i aktuální čas a z církevního hlediska má zvon svolávat věřící k ranní, polední či večerní modlitbě. Původně býval ve Zvoničce umístěn dřevěný procesní kříž, který je nyní uložen na Obecním úřadě. Dosud je používán při slavnostních průvodech i jiných významnějších událostech obce. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných obecních zvoniček ve Zlínském kraji, která vznikla brzy po vydání ohňového patentu Marií Terezií. Svou polohou dominuje prostoru na návsi a je důležitým prvkem návsi obce. 

 

 

 

 

  • Bořenovice
    Bořenovice 36
    76901 Holešov
  • 573 396 585
  • obec.borenovice@seznam.cz
  • Čtvrtek 16:00-18:00, pokladna 16:00-18:00

V okolí také najdete