Kovárna byla v každém městě i na venkově důležitou institucí. Koval se dobytek, kovali se koně, ze železa byly zemědělské nástroje i zbraně. Také v Holešově u zámku jednu takovou kovárnu měli. Pěkně přímo vedle zámku, na Holajce, stojí holešovská kovárna už od poloviny šestnáctého století. To jí už táhne na pět set let. Sloužila Rottalům i jiným pánům místního panství, dlouhé roky tady kovali kováři rodu Zemanů a po nich se jim také kovárně říká Zemanova. Poslední z nich, Emil Zeman, do kovárny chodíl ještě v roce 1953.
Kovárna, která přestála 400 let a s nimi všechny možné veletoče doby, málem doplatila na poválečné období 20. století. Opuštěná výheň dávno vychladla, kovárna pustla, nikdo se o ni nestaral, a dokonce se uvažovalo o demolici. Jaká by to byla škoda! Naštěstí se našli místní turisté, kteří se kovárny ujali. Chvíli tu měli klubovnu skauti, dnes kovárna patří k expozicím holešovského muzea.
Uvnitř je spousta nářadí a nástrojů, které se dochovaly i přes vlny historie, které se kovárnou provalily. Mimo jiné obrovský měch, který do výhně vháněl vzduch. Původně byl zavěšený na půdě, kovářští učni ho rozdmýchávali pomocí lana nebo řetězu visícího ze stropu. Jsou tady podkovy a kleště, kladiva i staletá kovadlina. A pak je tu ještě jedno tajemno. Přímo pod výhní se cosi leskne, táhne oči a láká k nahlédnutí.
Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že se tu pod výhní tiše schovává tajná chodba. Díky zrcadlu a reflektorům ji dobře uvidíte bez toho, abyste museli lézt do topeniště. Tajemná chodba směřuje k protější hospodě “U Cabiša”, po pár metrech ji ale přetíná zával suti. Kam asi vedla? Kdo jí chodil? Sloužila k bezpečnému útěku nebo byla vstupní branou někam dál? Bez pořádného archeologického výzkumu se to asi už nedozvíme. Nechat se ale okouzlit tajemstvím dávných věků je lákavé. Tak pojďte, nebojte se nahlédnout, třeba něco uvidíte.
#visitholesov
Tam kde hanácká rovina zabírá na holešovsko a setkává se s Hostýnskými horami, leží obec Přílepy.
Kostelec u Holešova je pro svou polohu vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci.
Do Černé kaple jsme kdysi zabloudili úplnou náhodou a od té doby na ni nemůžeme zapomenout.
Rozhlížíme se po synagoze a tiše vnímáme zvláštní atmosféru, která tu na nás působí.
Stranou vesnické návsi v Kurovicích stojí středověký hrad. Kromě toho, že byste se z něj mohli učit historické stavební slohy, je to taky hrad plný tajemství. Pojďte s námi dál.