Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Kroměříž: Mlýnská brána zvaná Gardistka

Od sezóny 2024 je v Kroměříži přístupná úplně nová expozice v rekonstruované Mlýnské bráně. Jmenuje se Gardistka a přiblíží vám, jak se kdysi žilo gardistům, kteří střežili vstup do kroměřížského zámku. Přímo v prostorách, kde byli gardisté ubytováni, poznáte život příslušníků Arcibiskupské gardy a prohlédnete si jejich uniformy a zbraně.

Arcibiskupská garda byla v Česku velkým unikátem. Gardisty byste totiž našli pouze na Pražském hradě, v Českém Krumlově a na Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Gardisté měli nejen strážit zámek a částečně i město, ale plnili také funkci reprezentativní. Existence gardy je doložena už za vlády Karla II. Lichtenštejna – Kastelkorna v 17. století, a dochovala se až do počátku 20. století.

Vojáci Arcibiskupské gardy byli povětšinou ubytováni v prostorách Mlýnské brány. Dodnes se tu dochovala řada detailů z jejich života, které nám otevírá nová expozice. Spolu s rekonstrukcí celého objektu zámku se povedlo tzv. Gardistku zpřístupnit. Do nových prostor se vstupuje po pravé straně samotné Mlýnské brány, která kdysi propojovala zámek s blízkým arcibiskupským gymnáziem a chrámem sv. Mořice.

Oprava objektu Mlýnské brány trvala 4 roky a kromě obnovy fasády, střechy a interiérů bylo mimo jiné zapotřebí přesunout z prostor brány trafostanici, která našla nové místo na rohu ulic Na Kopečku a Malý val,  pár kroků od brány.

Po uzoučkých schodech vystoupáte do patra, kde najdete kuchyň se spižírnou, strážní místnost s replikami původních gardistických uniforem i kanceláří velitele gardy. V horním patře pak uvidíte noclehárnu i zbrojnici se zbraněmi, které ke gardistům neodmyslitelně patřily. V gardě běžně sloužilo 20 až 30 gardistů, kteří měli na starosti stráž u zámecké brány, občas i výpomoc s pořádkem ve městě, pokud to bylo potřeba. Gardisté patřili k nejnižším vrstvám služebnictva. Většinou však pocházeli ze selských rodů okolních hanáckých dědin a služba na zámku jim mezi Hanáky zajišťovala slušnou prestiž.

Zajímavostí je mimo jiné i deník Bedřicha Fialy, který ke gardě nastoupil v roce 1909. Reprint deníku si můžete pořídit ke vstupence a začíst se tak do života gardistů na počátku 20. století. Doporučujeme projít si nejen Gardistku, ale nahlédnout také na veduty města, které jsou k vidění v chodbě spojující Mlýnskou bránu se zámkem. Mísí se tu historický pohled na Kroměříž s pohledem moderním ve velmi zajímavé kombinaci.

Expozici v Mlýnské bráně si můžete projít samostatně, bez průvodce. Navštívit Gardistku můžete celoročně od 7. června 2024 v otevírací době zámku

  • Zámek Kroměříž: Mlýnská brána zvaná Gardistka
    Sněmovní náměstí 1
    76701 Kroměříž
  • +420 608 199 470
  • zamek-kromeriz@ado.cz
  • https://www.zamek-kromeriz.cz/oteviraci-doba/

V okolí také najdete