Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Kroměříž: Klenotnice

Rekonstrukce kroměřížského zámku pomohla zpřístupnit další prostor, kterým je pozdně gotická Klenotnice v zámecké věži. Najdete tu nejen nádherné gotické klenby, ale také krásné obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha staršího nebo artefakty (nejen) ze zámecké numismatické sbírky.

Do Klenotnice se vstupuje po řadě schodů přímo od hlavní pokladny u vstupu do zámecké věže. Klenotnice prý nejspíš sloužila jako kaple biskupského hradu, o čemž vypovídá jednak poloha místnosti, ale také výklenek, ve kterém mohl být umístěn oltář. Úchvatnému prostoru dominuje hvězdicová klenba ve výši zhruba devíti metrů, která je na jinak barokním zámku velkým unikátem.

Klenotnicí tuto místnost odborníci na sbírky nazvali mimo jiné proto, že bude sloužit jako malá galerie, kde se budou vystavovat poklady ze zámeckých sbírek. Řada z nich ještě nebyla nikdy veřejnosti představena. 

V Klenotnici dnes najdete 4 obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha, které jsou plné symboliky, září jasnými barvami a dodnes berou dech. Kromě nich tu najdete také pozdně gotický relikviář, sošku svatého Mořice nebo medaile z období pozdní gotiky a renesance, které nadchnou hlavně fanoušky numismatiky. Vystavené předměty jsou citlivé na světlo, proto se budou v expozici střídat tak, aby jejich umělecká hodnota mohla zůstat zachována i budoucím generacím.

Návštěva Klenotnice se dá zakoupit v kombinaci s Věží, dále v kombinaci s Obrazárnou. V kombinovaných trasách je zahrnutá v okruhu Via Residentia (Reprezentační sály, Věž a Klenotnice) a v okruhu Via Magnifica (Manský sál, kabinet hudby, kabinet mincí, kaple sv. Šebastiána, Nová a Stará Knihovna).

  • Zámek Kroměříž: Klenotnice
    Sněmovní náměstí
    76701 Kroměříž
  • +420 608 199 470
  • zamek-kromeriz@ado.cz

Štítky

V okolí také najdete