Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Obrazárna Arcibiskupského zámku

Obrazárna na zámku v Kroměříži je místo, které vás hodně překvapí. Jakobyste se náhle octili v Louvre, v MET nebo Vatikánských muzeích. V horním patře zámku se totiž ukrývá obrazárna, která je spíš moderní galerií s díly, která berou dech.

Unikátní sbírku obrazů v Kroměříži založil biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna v 17. století. Tvoří ji téměř pět stovek obrazů, které se dnes vystavují nejen v Zámecké obrazárně v Kroměříži, ale jsou také v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Obrazy mistrů gotiky, baroka, renesenace i rokoka společně patří k nejvýznamnějším sbírkám v celé Evropě a po Národní galerii v Kroměříži najdete druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v Česku.

V krásném prostředí galerie dnes můžete obdivovat práce Tiziana, van Dycka, Cranacha a řady dalších autorů, které společně tvoří sbírku nedozírné umělecké hodnoty. Pravděpodobně nejznámnějším dílem, které tu najdete je Tiziánův obraz Apollo a Marsyas, o kterém se mluví jako o nejcennějším uměleckém díle na území Česka. Mytologický výjev inspirovaný Oidipem byl dlouho mimo hledáček uměleckého světa, a při svém “znovubojevení” způsobil po celém světě velkou senzaci. Kromě Tiziana tu ale najdete více než 500 mistrovských děl, které tvoří průřez dějinami umění. Můžete je jen tak proběhnout, ale můžete se také uvelebit na pohodlných sedačkách v rozlehlých sálech a nechat umění působit na svou mysl jak dlouho budete chtít.

Součástí prohlídky je také možnost vyzvednout si audioprůvodce, se kterým budete obrazy na stěnách vnímat úplně jinak než při běžné prohlídce. Odhalí vám zákulisí tvorby obrazů, vysvětlí významy skryté v detailech a poví něco o tom, jak se obrazy dostaly až do Kroměříže.

Nově tu ale najdete také originální vzácný Mamlúcký koberec z počátku 16. století. Podobné koberce šlechta vozila z Benátek nebo z orientu a na tom kroměřížském je mimo jiné pikantní i to, že léta tvořil podložku pod stolek v jednom ze zámeckých sálů. Přestože se vědělo, že jde pravděpodobně o vzácný kus, málokdo si asi dokázal představit, jak dokonale vzácný opravdu je.

Zámecká obrazárna v Kroměříži vás přenese do světa starých mistrů, šerosvitu, skrytých symbolů a význámů, do světa umění, které předchází dobu, a kde můžete úplně klidně zapomenout na čas a nechat se strhnout výjimečnou atmosférou místa

  • Obrazárna Arcibiskupského zámku
    Sněmovní náměstí 1
    76701 Kroměříž
  • +420 608 199 470
  • zamek-kromeriz@ado.cz
  • viz webové stránky www.zamek-kromeriz.cz

Štítky

V okolí také najdete