Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Dřínov

Jestli mezi panskými sídly Hříběcích hor existuje jedno, před kterým vám určitě spadne brada, je to zámek Dřínov. Čtvercový půdorys, který z přední strany uzavírá kovaná brána, ukrývá pod kuriózními nánosy věcí, které se jednou budou hodit, novogotický zámek s vysokou věží. Možná vás to překvapí, ale prohlídky se tu konají pravidelně a můžete se na ně objednat u zámeckého pána.

Podobně jako jiná panská sídla v Hříběcích horách býval i zámek Dřínov původně gotickou tvrzí, později přestavěný na renesanční zámeček s pozdějšími barokními a novogotickými úpravami. Jeho půdorys tvoří tři zámecká křídla s věží a kaplí, nádvoří uzavírá trakt se vstupní věžicí a bránou uzavírající objekt do příjemného tvaru čtverce.

Nahlédnete-li mezi mřížovým hlavní brány dovnitř, pravděpodobně nastane onen okamžik údivu, o kterém jsme mluvili v úvodu. Téměř každý čtvereční centimetr nádvoří pokrývají předměty různého původu, stáří, stavu i užití. Porůznu tam parkují dětské tatrovky, nad nimi se tyčí žlutý nakladač, kolem se na hromádkách a hromadách vrší lešeňové trubky, cihly, vlnitý plech i barely na vodu, sem tam mezi nimi vykoukne střecha odstaveného auta nebo dodávky. A uvnitř je to velmi podobné. Zámecké místnosti jsou zaplněny roztodivnými předměty. Najdete tu místnost plnou svítidel, lamp a lampiček. V jednom z traktů je místnost plná hrnců, skleniček, mlýnků na maso i kávu, žehliček a nádobí. Je tu i místnost zasvěcená cedulím a nápisům, starým motorkám a odrážedlům, místnost plná pytlů s geotextiliemi, místnost židlí nebo obrazů. Nad tím vším bdí skrytý hlídací systém. 

Věci, které postupně zaplňují zámecké sály, chodby, sklepení i dvůr, tu opatruje sběratel Jaroslav Jakub Sviták. Zámek koupil v roce 1996 a pustil se do oprav zdevastovaného objektu. Vyměnil střechu, která byla v havarijním stavu, vyklidil sklad umělých hnojiv, po kterém jsou dodnes na zdivu patrné památky. V kapli, kterou v 18. století k zámku přistavěli tehdejší majitelé z rodu Walderode, opravil podlahu, pustil se do výměny původních oken. Zajímavostí je, že každou investovanou korunu (na opravy přispívá také Ministerstvo kultury a Zlínský kra) si od počátku zapisuje do účetních sešitů. Ty se tak stávají zámeckou kronikou. Kromě výdajů na opravy je doplňuje zajímavostmi a aktualitami ze svého života nebo života kolem zámku. Najdete tu proto třeba zmínku o tajných chodbách, které ze zámku vedou.

Většina dřínovských tajemství zatím spí poschovávaná v bednách a bedýnkách, pod hromadami stavebních materiálů nebo původních parketových podlah čekajících na budoucí uložení na svá místa. Jestli tohle všechno chcete vidět, objednejte se na prohlídku přímo u zámeckého pána. Provede vás nejen zámkem a sklepením, ale ukáže vám i výhled ze zámecké věže, ze které budete mít celý Dřínov a okolí jako na dlani.

Otevírací doba v roce 2024:
Ve všední dny domlouvejte prohlídku na tel. zámeckého pána - 605 465 916.
Předem dané víkendové termíny, kdy bude možné zámek navštívit:
ne 28. dubna od 9 do 17 hodin
so 11. května od 15 do 18 hodin
ne 12. května od 9 do 17 hodin
so 22. června od 15 do 18 hodin
ne 23. června od 9 do 17 hodin
5. července od 9 do 17 hodin
so 6. července od 9 do 17 hodin
ne 7. července od 9 do 17 hodin
so 17. srpna od 9 do 17 hodin
ne 18. srpna od 9 do 17 hodin
so 28. září od 9 do 17 hodin
ne 29. září od 9 do 17 hodin
Vstupné dobrovolné. 

Řadu dalších zajímavých článků o zámcích a zámečcích Hříběcích hor najdete v odkazu PANSKÁ SÍDLA HŘÍBĚCÍCH HOR

  • Zámek Dřínov
    Dřínov 28
    768 33 Dřínov
  • 605 465 916

V okolí také najdete