Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražírna Kroměříž: místo, kam musíte zajít

Nenápadný obchůdek v centru města, ze kterého se line vůně kávy. To je rodinná Pražírna Kroměříž. Jak už to u těchto malých obchůdků bývá, má za sebou velký příběh plný vášně pro poctivé řemeslo. Pojďte ho s námi objevit!

Josef Hora začínal jako franšízant pro jednu velkou českou společnost. Prodával kávu a čaje, ale časem mu připadalo, že by bylo skvělé nabídnout také něco nového. Kávu, která umí být jiná, pražená lokálně a podle chuti těch, kdo ji pijí. Koupil si starší pražičku a s kamarádem se pustili do pražení první kávy. Tak vlastně vznikla Pražírna kávy Kroměříž.

První obchůdek otevíral Josef Hora v roce 2013 s pětikorunou v kapse. Vedle pražičky stál automatický kávovar, který mu v té době připadal jako nejlepší varianta. Dneska už má Pražírna Kroměříž kávovar pákový a v pořadí šestý. “Každý nový kávovar byl o kousíček lepší,” říká Josef Hora. “Vždycky jsem chtěl prodávat zrnka, nechtěl jsem pákový kávovar a trval jsem na tom. Naštěstí jsme dospěli k tomu, že je to lepší a já jsem za to rád.”

Podle pražiče pana Hory není dobré poměřovat se s ostatními ve městě, protože každá kavárna i pražírna má úplně jiné podmínky. O co ale jde v Pražírně Kroměříž je to, aby se lidé vraceli. “Nejdůležitější jsou skvělí a pracovití lidé,” říká Josef Hora. “Jsou to oni, kdo kávě dávají čas na páce i při celé přípravě. Když do toho nebudou dávat srdce, nebude to fungovat. Stroj to za vás neudělá. Bez holek jako jsou Verča, která se stará o pražírnu, nebo Martina, která řeší celý provoz, by to nešlo. Myslím, že jsem měl na lidi kolem mne hodně štěstí, rád bych je vyjmenoval všechny, ale to by Vám na to nestačil papír. Každopádně jim všem patří můj velký dík.”

Pražírna Kroměříž tak nechce být nejlepší ze všeho ve všem. Chce být nejlepší v tom, co může člověk kávě dát. Poctivé pražení a pečlivou přípravu, díky které se lidé budou za kávou vracet právě sem. Kávu si praží a prodávají v Kroměříži a v Hulíně, dodávají ji do kaváren a firem po celém Česku. Velkou oporou je panu Horovi také kolega Filip, se kterým si momentálně ve výrobě hrají s kávovými kapslemi, které chtějí vyrábět.

V Pražírně Kroměříž si můžete dát kávu na několik způsobů, ochutnat limitky z jejich vlastní edice, koupit si domů zrnka, kávové vybavení nebo dobroty, které ke kávě patří. Za dobu své existence se kavárna přestěhovala do nových prostor, které jsou o něco vzdušnější a prostornější než ty minulé. Až budete v Kroměříži, rozhodně se sem stavte.

  • Pražírna Kroměříž: místo, kam musíte zajít
    Riegrovo náměstí 154/25
    76701 Kroměříž
  • +420 603 365 958
  • obchod@kava-kromeriz.cz
  • PO - PÁ : 7:30 - 17:30 SO: 9:00 - 17:00

V okolí také najdete