Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Winaři: víno a tapas v Bystřici pod Hostýnem

Otevřít si v maličké Bystřici pod Hostýnem podnik, ve kterém se bude podávat jenom víno a k tomu malé drobné občerstvení ve stylu španělského tapas, se může zdát jako velmi odvážný čin. Honzovi a Janě Waloschkovým to ale zas tak moc odvážné nepřipadalo. Nový podnik je tu a vypadá to, že se mu daří výborně. 

“Začalo to asi tak, jak tyhle příběhy běžně začínají,” směje se Honza. “Neměli jsme kam chodit na víno, takže jsme si museli otevřít svou vlastní vinárnu.” Jeho velkou výhodou ale bylo to, že se už víc než 12 let pohyboval ve vinařském světě a prodával vína nejen od místních vinařů, ale taky ze zahraničí. Většinou však od těch, se kterými se osobně znal. A to je také koncept, který si přinesl do Bystřice.  

Winaři: víno a tapas otevírali v září 2023. Od té doby je tady skoro pořád plno. V malebném domě na bystřickém rynku kdysi dávno sídlila čekárna ČSAD, dnes tu najdete elegantní vinárnu s vinotékou a otevřenou kuchyní, kde se pečou čerstvé chleby, přímo před očima vám tu nachystají tapas a pravidelně zvou vyhlášené šéfkuchaře, aby do malého moravského městečka přinesli trochu svěží gastronomie.  

Samozřejmě jsme se nemohli nezeptat na to, jestli to tedy opravdu bylo odvážně rozhodnutí, otevírat podobný gastro koncept na malém městě. Podle Honzy a Jany to ale bylo odvážné jenom trochu. Na začátku sice byla nejistota, jestli se Winaři v Bystřici chytí. Zároveň ale věděli, že chtějí dělat věci jednoduše a poctivě, a že prostě chtějí otisknout kousek vlastního životního stylu do podniku, který si na náměstí otevřeli. Vypadá to, že se jim to povedlo víc než dobře. Degustace jsou vyprodané na půl roku dopředu, stolky jsou obsazené i v lednu a únoru, kdy bývá v restauracích a barech spíš prázdno.

“Vína u nás stojí stejně, jako byste si je koupili u vinaře ve sklepě,” ukazuje Jana na řady lahví vyskládaných v jednoduchých policích. “Chceme, aby lidé mohli objevovat, ochutnávat a zkoušet, aby nemuseli pořád dokola pít jedno víno nebo vína od jediného vinaře. Všechna vína, která tu máme, jsme přechutnali a s vinaři se osobně známe. Není tu nic, za čím bychom si nemohli stát.” 

U Winařů si můžete vybrat ze širokého sortimentu přibližně 40 otevřených lahví vín, které rozlévají takzvaně na skleničku nebo si vzít s sebou domů některou z lahví. Můžete ochutnat tapas což je synonymum pro malé jídlo podávané k vínu, takové trochu sofistikovanější „jednohubky“ z kvalitních surovin. V příjemném prostoru, kam za vínem jezdí lidé z celého kraje, tak můžete strávit nejedno pěkné odpoledne či večer. 

  • Winaři: víno a tapas v Bystřici pod Hostýnem
    Masarykovo náměstí 140
    76861 Bystřice pod Hostýnem
  • 774 280 245
  • jan.waloschek@winari.cz
  • Upravována: aktuální otevírací dobu sledujte na www.instagram.com/winari_vino_a_tapas/

V okolí také najdete