Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Přílepy dostává nový kabát

Na sobotu 9. prosince 2023 připadá den, kdy se po letech rekonstrukce otevře veřejnosti zámek v obci Přílepy nedaleko Holešova. Původně sloužila tato budova jako šlechtické sídlo - od 18. století zámek koupil rod Seilernů, kteří toto sídlo v 19. století upravili. V roce 1945 byl ovšem zámek na základě benešových dekretů zestátněn. Krátce tu fungoval učňovský domov, promítalo se zde kino a v parku probíhaly zábavy. Později byl rekonstruován na porodnici, která zahájila provoz v roce 1955. Ta svou činnost ukončila v roce 1985 a její zdravotnický provoz pak skončil v roce 1994. Rodáků z tohoto místa, kteří mají či měli v rodném listě název Přílepy je téměř 21 000. Po éře porodnice se nepodařilo najít investora, který by nabídl smysluplný projekt využití zámku a představitelé obce se tak rozhodli pro vlastní využití a postupnou rekonstrukci.

Vydejte se s námi podívat, jak vypadá zámek po náročné vnitřní rekonstrukci. Na prohlídku nás vzala paní starostka Přílep Ivana Sehnalová. 

Vstoupíme do budovy a hned při vstupu nás na první pohled zaujme erb. Dozvídáme se, že jde právě o erb rodu Seilern - Aspang. Nahlédněme trošku mezi poslední členy tohoto rodu. Poslední přílepskou hraběnkou byla Terezie, která se dožila 85 let a zemřela v roce 1952 v Rakousku. Její muž Julius Seilern byl narozen roku 1858 a zemřel v roe 1932 ve svých 74 letech. Poslední žijící vnuk Julia a Terezie Seilernových z Přílep Karel Max (*1923) s manželkou Gabrielle (*1925) žijí se syny Ladislavem (*1960) a Peterem (*1962) v Schönachu v Bavorsku. Právě poslední jmenovaný Peter Graf von Seilern Aspang je také pozvaným hostem slavnostního otevření zámku. 

Na zemi ve vstupní hale si všímáme výřezu původní dlažby. Ostatní podlahy musely být udělány znovu.

Hned u vstupu nás zaujme také novotou zářící schodiště a dveře mířící do sklepa. Když jsme tu byli naposledy (v březnu 2023), jejich stav byl výrazně horší. Jsme rádi, že se rekonstrukce povedla.

Zajímavou rekonstrukcí ve vstupní hale prošly také dveře naproti schodiště. Původně se našly na půdě a z této strany jsou ponechány v historickém stylu...

...a ze strany knihovny, která se za nimi bude nacházet, je najdete upravené tak, aby zapadaly do moderního pojetí knihovny.

Přílepská knihovna bude disponovat dvěma místnostmi. Měla by se ze stávajících prostor stěhovat na zámek v únoru nebo březnu roku 2024.

V první místnosti bude prostor pro paní knihovnici a dětský koutek a druhá místnost bude obsahovat regály s knihami.

Vizualizace knihovny

Největší místností přízemí je jistě víceúčelový sál, který bude sloužit pro akce obce, ale také na oslavy či svatby. Je už  vymalován historizujícím stylem, vybaven nábytkem i zvukotěsnou příčkou. Kvůli podmínkám dotace, která velkou měrou přispěla ke zdařilé rekonstrukci, nebude možné vyjít vstříc všem. Celý zámek totiž po dobu 10 let může být využíván ke komerčním účelům (tedy právě na svatby či oslavy) pouze z 20% své kapacity. Obec Přílepy tímto děkuje za pochopení a trpělivost. Na obecní akce pro občany bude sál využíván hojně, a tak se přílepští i lidé z okolí mají jistě na co těšit v tomto novém a důstojném zázemí. 

Vedle sálu je již vybaveno a připraveno velmi příjemné zázemí s posezením.

Vydáváme se nahoru po schodišti a obdivujeme, jak od naší poslední návštěvy prokouklo.

V prvním patře zámku najdete od nového roku sídlo obecního úřadu. 

Své prostory a zázemí tu najde paní starostka, místostarosta i hospodářka a na fotografii vidíte budoucí zasedací místnost.

Procházíme další místností, která bude sloužit místním spolkům. 

Paní starostka nás bere také na malou terasu, která je součástí boční věže. Je odtud krásný výhled na zámecký park.

Ale na terase nejsme pro nic za nic. Jsme upozorněni, že když zvedneme hlavu, uvidíme měděnou hlavu, kterou bude třeba v budoucnu také zrekonstruovat. Zajímavý prvek, kterého jsme si ze zahrady nevšimli...

Čeho jsme si ale venku všimli je, že fasáda zůstává v neutěšeném stavu. Obec je ve fázi přípravy projektu k její rekonstrukci. Pokud se ale nenajdou dotace, bude to cesta dlouhá...

A proto máte i vy možnost aktivně pomoci obci Přílepy k sehnání financí na novou fasádu, případně do budoucna na rekonstrukci podkroví. Zde by mělo, jak doufá paní starostka, vzniknout nové muzeum věnované historii obce a samozřejmě zámku. Paní starostce děkujeme za prohlídku zámku a přejeme spoustu další energie k dokončení tak krásně započatého úkolu.

Kdokoli z vás může přispět na transparentní účet sbírky obce Přílepy. Více o sbírce najdete na webu obce.  

Více o akci otevření zámku najdete ZDE.

  • Zámek Přílepy dostává nový kabát

    76701 Přílepy
  • 606 666 225
  • obec@prilepy.cz

Štítky

V okolí také najdete