Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Loudonský hřbitov

Loudonský hřbitov v Bystřici pod Hostýnem leží tak trochu stranou hlavního městského hřbitova. Nad náhrobky členů šlechtických rodin se tu sklání staré stromy, decentně tesané náhrobky upomínají na místa posledního odpočinku Loudonů, Seilernů i Troyerů. Celému místu vévodí novogotická pohřební kaple s křehkou freskou Panny Marie Hostýnské bystřického malíře Hanuše Schweigera.

Loudonský hřbitov nechal v Bystřici zbudovat v roce 1894 Ernst Gideon Loudon, který měl za manželku Henriettu, hraběnku Seilernovou. Pro místo důstojného odpočinku vybral pozemek, který leží cestou na Svatý Hostýn.

Loudonskému hřbitovu vévodí pseudorománská hřbitovní kaple, která kupodivu neslouží jako rodinná hrobka. O návrh, který v sychravém podzimním počasí trochu nahání husí kůži, se postaral vídeňský architekt Karl Mayreder.

Její výzdobu Loudonové svěřili bystřickému malíři a umělci Hanuši Schwaigerovi, který tu velmi citlivě a osobitě zpodobnil Pannu Marii Svatohostýnskou s jezulátkem v náručí a s typickou insignií ohnivých blesků. Okolo ní pak klečí členové rodiny Loudonů. Na pravém křídle, pod kutnou sv. Jiří to jsou mužští potomci Ernst, Remigius Olivier, Ernst Gideon, na levém křídle zase ženy - Alice, hraběnka von Voss, Henrietta Seilern - Aspan a Antoinetta Loudonová. Nad nimi drží ochrannou ruku svatá Alžběta. Uvnitř kaple jsou umístěny také betonové hrobky se jmény členů rodiny zesnulých po druhé světové válce.

Kromě Loudonů na hřbitově spočinuly také ostatky členů šlechtických rodů Troyerů, Seilernů a Aspangů, Vossů či Bretonů, nejčastěji manželek pánů z Loudonu. Pokud budete v Bystřici přes turistickou sezónu, doporučujeme zastavit se také v bystřickém zámku, kde najdete nejen víc o historii rodu Loudonů, ale také expozici věnovanou napoleonským vojákům nebo spisovateli Františku Táborskému.

  • Loudonský hřbitov

    Bystřice pod Hostýnem

V okolí také najdete