Cookie Consent by Free Privacy Policy website

22 000 filmů pana Tichého

V nenápadném rodinném domku v Bystřici pod Hostýnem bydlí pan Tichý. Na první pohled byste to do něj neřekli, ale je to člověk, který se zná snad se všemi českými herci a herečkami. Aby ne. Doma má sbírku všech filmů, které do roku 1990 v Česku vyšly, jezdí na festivaly a s hvězdami se potkává od 70. let. Pojďte se s námi na jeho neuvěřitelnou sbírku podívat.

Na rohu bystřického náměstí stojí hotel Podhoran. Poslední dobou je to s ním dost nahnuté, ale v dobách své největší slávy hostil hvězdy českého i světového filmu a showbyznysu. Mezi nimi Jiřího Sováka, Vladimíra Menšíka, Helenu Vondráčkou, Věru Špinarovou a spoustu dalších. O jejich pohodlí a plné žaludky se tu staral Vítězslav Tichý, ředitel hotelu.

Původem je pan Tichý ze Světlé nad Sázavou. Vystudoval obor kuchař a číšník a do Bystřice se přestěhoval za manželkou a její rodinou. Od malička chodil do kina na filmy a hltal všechno, co se filmů jakkoliv týkalo. Už ve škole byl prý spíš samotář a knihomohl než aby s partou běhal po venku.

Naplno jeho vášeň propukla na začátku 70. letech, kdy se začal věnovat sbírání filmů, filmových plakátů, archiválií, fotek, a především informací o hercích, herečkách a filmech. Jak sám říká, světová kinematografie ho nikdy nepohltila, zato o té domácí ví úplně všechno. Jeho sbírka čítá 22 000 českých filmů, které všechny viděl. Aby byla jeho sbírka kompletní, chybí mu přesně 2 filmy, které leží ve filmových archivech. Kromě filmů má také katalogizováno 58 000 jmen herců, hereček, režisérů, scénáristů, architektů a dalších filmových profesí. Sbírá filmové plakáty, fotky i časopisy, v knihách, které se českého filmu týkají, má podrobný přehled a postupně je encyklopedicky člení podle hesel.

Do hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem jezdily umělecké soubory, umělci i kapely přenocovat během turné. Postupem času se s panem Tichým spřátelili a vyhledávali jeho společnost, zvali ho na natáčení nebo na filmové premiéry. Po revoluci pan Tichý provozoval horské rekreační středisko na Tesáku, kam s sebou přenesl i svou filmovou vášeň. Právě tady vznikl první ročník původně komorní přehlídky filmů Filmový Tesák, která časem přerostla do úctyhodných rozměrů, a na které nechyběly ani hvězdy stříbrného plátna.

Dnes je pan Tichý důchodcem a pečlivě se věnuje hlavně třízení sbírky a uvažuje také o tom, jak informace o ní digitalizovat. Zvažuje také, jak sbírku uchovat pro příští generace. Bavíme se totiž o dvou desítkách tisíc filmů, řadě archiválií, knih, a hlavně nepřeberné množství vědomostí.

V jeho domě má každý kousíček filmové historie své místo. Za nenápadnou fasádou rodinného domku byste takové dílo nečekali. A ani za milou a vlídnou fasádou pana Tichého byste pravděpodobně nehádali jednoho z největších filmových znalců u nás.

  • 22 000 filmů pana Tichého

V okolí také najdete