Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zámek Žeranovice

Budete-li projíždět ve směru od Holešova do Zlína, doporučujeme odbočit z hlavní cesty a vydat se do malebné obce Žeranovice, kde najdete roztomilý zámek. Nedávno jsme se zúčastnili jednoho z výjezdů Vlastivědného spolku Holešov, a to právě sem do Žeranovic. Památkář Jan Štětina z Národního památkového ústavu v Kroměříži nás zámkem provedl a protože jeho povídání bylo velmi zajímavé, nechceme si jej nechat pro sebe a rádi vás seznámíme s historií i současností tohoto místa.

První zmínka o Žeranovicích, původně Žiravicích, pochází podle některých pramenů z roku 1130 a 1131, kdy měly náležet ke spytihněvskému proboštství. První záznam o držiteli vesnice, šlechtici Štěpánovi ze Žeranovic, pochází z roku 1295. Historické prameny dále zaznamenávají kolem třiceti majitelů - třeba Racka ze Žeranovic, markraběte Karla, pozdějšího císaře Karla IV, slavný rod Šternberků, Václava z Vilového, rod ze Sezenic, rod Janaurů ze Strachnova nebo rod z Háje.

Pokus o rekonstrukci stavu zámku z přelomu 50. a 60. let 17. století, autor: Jan Štětina

Po bitvě na Bílé hoře byly Žeranovice zkonfiskovány tehdejšímu majiteli, evangelíku Kryštofu Ulštorfarovi z Němčího, a prodány Zdeňku Lvovi z Rožmitálu a Blatné za 6000 zlatých. Po něm se na panství vystřídali další majitelé, z nichž významným způsobem do dějin obce promluvil v polovině 18. století rytíř Josef Schaffenburk.

Zámek s hospodářským dvorem a zahradami na mapě stabilního katastru z roku 1830

Od roku 1779 do roku 1924 byl se zámkem spojen šlechtický rod Seilernů. Při první pozemkové reformě byl zámek Seilernům odebrán a stal se majetkem rodiny Pálkovy z Martinic. Zámek sloužil k hospodářským účelům, část fungovala jako sýpka. Po polovině 20. století jej majitelé prodávají a dostává se do držení obce, která jen upravila na Místní národní výbor. 

Mapa z roku 1830, foto: Obec Žeranovice

Než se dostaneme k zámku samotnému, je třeba zmínit, že ve středověku mezi Žeranovicemi a Rackovou stával v části zvané Hrádek menší hrad, vzniklý již v závěru 13. století. Ten byl podle pověsti spojen podzemní chodbou s hradem Lukovem. Dnes už v terénu uvidíte pouze zachovalé torzo dřívějšího feudálního sídla.

Foto: J. Dúbravčík, 2015, www.archeologickyatlas.cz 

Vraťme se ale k budově zámku, která tvoří vedle kostela sv. Vavřince jednu z dominant centra obce. V 16. století na tomto místě byla vybudována tvrz. Toto menší venkovské sídlo bylo ve 2. polovině 19. století rodem Seilernů přebudováno do své dnešní novogotické podoby. Ve stejné době bylo upraveno i další sídlo Seilernů – zámek v Přílepích. Při pohledu na oba zámky vás jistě napadne podobné zkrášlení cimbuřím a věžičkami.

Zámek je trojkřídlou stavbou. Průčelí v přízemí obíhá zděná chodba, kde byste aktuálně našli vstup do restaurace. Průběžná chodba se nachází i v patře. Je uzavřena novodobou dřevěnou výplní s rozměrnými okny. Z chodby lze vstoupit do kanceláře obecního úřadu, sálu či knihovny.

Pod střední a východní částí severního křídla byste našli sklep, který nyní slouží potřebám restaurace. Interiér sklepů zůstal téměř nezměněn. Stále se zde nachází původní kamené klenby pokryté vápennou maltou. Všímáme si kamenné desky, která sloužila jako překlad, i sklepního okénka a mohutných zdí.

Obejdete-li zámek zprava, všimněte si v patře zajímavého okénka. S největší pravděpodobností se zde nacházela dvě stejně velká okna z přestavby v 19. století a také rozměrné okno s trámovým překladem. Díky stavebním průzkumům z roku 2017, kdy byly odstraněny omítky vnějších fasád v úrovni přízemí, bylo zjištěno, že se vedle pilíře nacházel původní vstup do tvrze. Byl zde nalezen velký cihlový oblouk – vstupní portál.

Na stěně zámku byste našli také pamětní desku. Obec Žeranovice ji věnovala místním občanům, kteří zahynuli v koncentračním táboře Osvětim. Pokud byste si chtěli přečíst více o osudu rodiny Herákových, doporučujeme článek v 11. čísle Holešovska z roku 2020 na str. 10 a 11.

Součástí žeranovického zámku je krásně zrekonstruovaný sál. Těžko se tomu věří, ale ještě v polovině 20. století se tu nacházel sklad brambor a uhlí. Dnes byste tu našli podobizny osobností spojených s historií tohoto sídla. V první řadě se jedná se o Kristiána Augusta, hraběte Seilerna, který byl rakouským diplomatem a státníkem. Další osobností je Karel Maxmilián, hrabě von Seilern-Aspang, politik, velkostatkář, ale také c.k. komoří a tajný rada. Na posledním obraze byste našli manželku posledního jmenovaného Marii Aloisii Seilern-Hardegg.

 Sál je využíván k zasedání obecního zastupitelstva, vítání občánků a dalším společenským akcím v obci. Pronajmout si jej na rodinnou oslavu, svatbu nebo firemní akci můžete ale i vy

Děkujeme za poutavou prohlídku holešovskému Vlastivědnému kroužku a panu Štětinovi z NPÚ. Podobné akce pořádá kroužek několikrát do roka, tak určitě sledujte FB Vlastivědný kroužek Holešov a projděte si méně známá místa našeho regionu s poutavým výkladem. Chcete se dozvědět o zámku mnohem více podrobností? Začtěte se do odborného časopisu Průzkumy památek

V případě zájmu o prohlídku zámku v Žeranovicích si lze domluvit povídání přímo s panem starostou, jehož kontakt najdete na webu obce. 

Zdroj:
webové stránky obce
Průzkumy památek, XXIX – 2/2022

  • Zámek Žeranovice
    Žeranovice 1
    76901 Holešov
  • 724 778 317
  • starosta@zeranovice.cz
  • Po domluvě.

Štítky

V okolí také najdete