Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Rybářství Záhlinice

Kroměřížsko není zrovna rybníkářskou velmocí, ale pár rybníků tu přeci jen máme. Nejvíce byste jich našli Nedaleko Záhlinic. v okolí této malé obce u hulína jsou hned čtyři chovné rybníky - Svárovský, Pláňavský, Doubravický a Němčický. Většina z vás je zná spíš jako vodní plochu, kolem které jezdí na kole nebo vyráží na procházku. My vás vezmeme za těmi, kteří tu hospodaří a chovají třeba kapry, amury nebo tolstolobiky.

Jak šel čas...
Majitelem místního rybářství je Jiří Zahradníček. který pochází z Petrova na jižní Moravě. Vystudoval Střední školu rybářskou ve Vodňanech. Po škole dostal nabídku jít pracovat do Tovačova a přijal ji. Po revoluci tu začal podnikat, od firmy Rybářství Přerov, a.s. (nástupnické organizace Státního rybářství  Přerov, n.p.) si pronajal místní rybníky a založil společnost Rybářství Tovačov. Když v roce 2020 ukončilo činnost Rybářství Hulín Ing. Antonína Pálky, rozhodl se pan Zahradníček přibrat si k tovačovským rybníkům do pronájmu i ty záhlinické. Provozuje tu chov ryb pod hlavičkou své společnosti. 

Mezi záhlinickými rybníky leží samota zvaná Doubravice, kde místní rybářství najdete. Poslední roky se firma snaží upravovat zdejší budovy i jejich okolí za spolufinancování majitele, tedy Rybářství Přerov, a.s.

V areálu nás vítá a provází dcera majitele Rybářství Tovačov Marie Zahradníčková. Vystudovala Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu, obor zootechnika a navazující krmivářství. Odvětví rybářství je jí tedy velmi blízké a do budoucna by si chtěla po vzoru tatínka rybářskou školu dodělat a zaměřit se více také na myslivost, neboť to jsou obory, které jsou si blízké. 

Vypráví, jaké druhy sladkovodních ryb mají v místních rybnících nasazené. Kromě amurů, tolstolobiků a sumců byste tu našli taky karasy a štiky. Nejoblíbenější rybou je samozřejmě kapr. 

V kádích v areálu rybářství se to ale hemží taky pstruhy. Pro ně jsou ovšem okolní vody hodně teplé a proto jsou dováženi z vyšších partií Jeseníků.

Jen po dobu naší přítomnosti se v areálu rybářství vystřídalo několik aut. Pro rybu si přijela maminka s dítětem, několik mužů i babička s dědečkem a vnoučetem. Podle Marie Zahradníčkové oceňují zákazníci to, že vidí živé ryby, jak sebou v kádích mrskají, a mohou si vybrat podle libosti. Místní ryby si oblíbili v některých okolních restauracích, ale i třeba v domovech seniorů. Rybu si zákazníci mohou odvézt v kyblíku nebo si ji nechat zpracovat, aby se s ní doma nemuseli trápit. 

Rákosí, ryby, voda, sluníčko, vážky a spousta ptáků... v okolí to vypadá idylicky. Ale práce v rybníkářství je nevyzpytatelná a je třeba říct, že poslední dobou i nejistá. Kvůli teplejšímu počasí přibývá na hladině rybníků i v korunách okolních stromů kormoránů. Ornitologové neskrývají své nadšení, že je na rybnících vidí, ale rybáři už tyto predátory tak v oblibě nemají. Způsobují totiž větší škody než vydry, ondatry a pytláci dohromady. Jeden kormorán sežere a poškodí až 3kg ryb denně. 

Foto: www.mapy.cz 

Proto hlavně na jaře a na podzim hlídkuje v okolí rybníků už od 5 od rána několik lidí a ptáky plaší. I přesto jdou někdy škody do milionů. Částečně jsou škody způsobené ptáky sanovány státem, respektive Ministerstvem financí. Jak ale říká slečna Zahradníčková, je smutné, když na jaře vysadí do rybníka plno ryb a na podzim jsou někde při výlovu sítě téměř prázdné. 

Kromě ryb ale najdete v místní nabídce také kuřice dovážené z Hustopečí nad Bečvou. Jedná se hlavně o základní druhy - vlašky, leghornky, sasexky a další. Na jaře si na objednávku můžete pořídit taky kachňátka, housátka nebo mulardy. Veškerá práce ale neleží pouze na Zahradníčkových. Toto vše zvládají díky podpoře a pomoci skvělých zaměstnanců. 

Místní ryby nebo drůbež si lze přijet vybrat vždy ve čtvrtek od 8 do 16 hodin. V posledním týdnu před Vánocemi je pak otevírací doba rozšířená. Aktuální informace najdete na webových stránkách rybářství

Na ryby bychom ale v našem jídelníčku neměli myslet jen o Vánocích. Jíst bychom je měli pravidelně, neboť maso obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Proto neváhejte a vydejte se do Záhlinic! Nejen, že koupí místních ryb podpoříte toto rybářství, ale také uděláte něco pro zdraví.

Více o záhlinických rybnících ZDE

  • Rybářství Záhlinice
    Doubravice 271
    76824 Záhlinice
  • +420 605 208 825
  • zahradnicek.jiri@seznam.cz
  • Čtvrtek 8:00 - 16:00

V okolí také najdete