Hříběcí hory, jak se kraji kolem Zdislavic malebně říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepou nádherou skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a zvláštností, které se spíš skromně schovávají v lesích, parcích a mezi domky, než aby křičely na celé kolo a lákaly autobusy turistů.
Mezi takové památky patří třeba zámek v Hošticích s nádhernou jírovcovou alejí a kapličkou Na Strašné schovanou v lese, košíkářské muzeum v Morkovicích, rozhledna Zdenička nad Lebedovem, barokní hřbitov ve Střílkách, hrobka rodiny Friessů ve Zborovicích nebo židovský hřbitov v Koryčanech. Patří mezi ně ale také drobná panská sídla a zámky rozeseté snad v každé druhé vesnici Hříběcích hor. Řada z nich se právě opravuje a zvelebuje a je obdivuhodné, kolik jich na tak malém prostoru najdete těsně vedle sebe. Podívat jsme se už byli v zámeckém parku v Koryčanech, v zámku ve Zdounkách, v Litenčicích a dnes nás čeká návštěva zámku ve Zdislavicích.
Pohled na zámek vám možná bude připadat trochu povědomý, ale nejspíš to bude tím, že se tu v devadesátých letech natáčel film Requiem pro panenku. Tohle místo nebylo vybráno náhodně. V té době tu totiž více než 40 let sídlil ústav pro choromyslné, jehož chovanky, jak se jim tehdy říkalo, se ve filmu také objevily. Historie zámku je však o mnoho delší.
Na místě bývalé tvrze vyrostl na konci 17. století zámek, jehož dnešní podobu mu vtiskl rod Dubských z Třebomyslic. Kromě stavební podoby zámku, úprav parku a altánků v něm, však Dubští proslavili Zdislavice hlavně jménem Marie von Ebner-Eschenbach, hraběnky Dubské. Spisovatelka, která je pro Rakousko stejně významná, jako pro Čechy Božena Němcová, se ve Zdislavicích narodila a tvořila tu jedinečná literární díla už od svých ranných let. Marie Dubská získala vyznamenání za vědu a umění, čestný doktorát na Vídeňské univerzitě a v roce 1911 nominaci na Nobelovu cenu za literaturu. Dnes je pochována v rodinné hrobce v upraveném parčíku, který sousedí se zámkem.
NÁŠ TIP: Příběh Marie Dubské si můžete poslechnout díky projektu Kouzlo příběhů, který zpracovala MAS Hříběcí hory
V roce 1932 zámek koupil Josef Hlavnička - ředitel Baťových závodů ve Zlíně, s manželkou Marií, rozenou Baťovou, sestrou bratrů Baťových. Cílem bylo okolo zámku se statkem vybudovat hospodářství s chovem ušlechtilého dobytka, které by okolním farmářům a statkářům mohlo být vzorem. Zdislavice pro něj byly útočištěm před ruchem baťovského Zlína a nově stavěného areálu v Otrokovicích, kterému se v té době věnoval. Jedna z cest do Zlína se mu však stala osudnou, když ve svém novém autě vjel pod vlak na železničním přejezdu u obce Olšina nedaleko Zdislavic. Spolu s ním ve voze zahynul i tehdejší ministr zemědělství, profesor doktor Eduard Reich. Jejich manželky, které seděly na zadním sedadle vozu, nehodu přežily.
Foto: Archiv majitele zámku Zdislavice
Když v roce 1948 odešla Hlavničkova rodina, stejně jako velká část Baťovců, do Brazílie, byl zámek znárodněn a upraven jako ústav pro mentálně postižené. V této podobě fungoval až do roku 1999 a jak to uvnitř vypadalo, si můžete udělat představu ve zmíněném Renčově filmu Requiem pro panenku.
Aktuální podoba schodiště zdislavického zámku
Od roku 2000, kdy se ze zámku vystěhovali chovanci ústavu, byl zámek prázdný a spolu s parkem a dvorem tiše chátral. V roce 2016 pak zámek koupila soukromá společnost. Nemohli jsme se ubránit drobnému předsudku, že zámek předělá na moderní a pohodlné sídlo bez ohledu na to, co by na to řekli památkáři. Opak je ale pravdou.
Když nás majitel společnosti provází parkem a zahradou, odkrývají se před námi detaily náročné rekonstrukce, kterou zámek právě prochází. Besídka v parku je opravená podle původních fotografií, uvnitř zámku se právě restaurují malby ve velkém sále, zámecký pán přesně ví, z kolika typů lišt je poskládané citlivě renovované dřevěné obložení zdí, zná každého člověka, který na zámku přiložil ruku k dílu. Opravil původní plavecký bazén s dřevěným pavilonem, na příští rok si nechává opravu altánku, ve kterém tvořila Marie von Ebner-Eschenbach. Přikoupil panský dvůr, který sloužil zámku jako hospodářské zázemí a postupně mu vrací jeho původní podobu. Když se ho ptáme, co v panském dvoře bylo, když ho koupil, bez špetky humoru a s vážnou tváří odpoví: Komunismus. Kromě zámku koupil také historickou chalupu na návsi, kde je dodnes původní sto let staré vybavení, a chystá se ho opravit.
Zámek ve Zdislavicích sice není přístupný veřejnosti, ale sem tam se otevírá hlavně pro místní, aby se mohli přijít podívat na místo, kde řada z nich pracovala nebo si s ním pojí řadu vzpomínek. A jak už jsme řekli, Zdislavice i Hříběcí hory jsou nádherným místem na pomalé klidné vycházky a kochání se krajinou.
Poslední fotografií je snímek Marie von Ebner-Eschenbach z roku 1900, kdy slavila své 70. narozeniny. Další historické snímky zámku i jeho majitelů najdete ve fotogalerii tohoto článku.
Historické foto: Archiv majitele zámku Zdislavice
Otevírací doba v roce 2024
V roce 2024 budete moci nahlédnout do zámeckého parku v následujících termínech:
sobota 8. června
sobota 13. července
sobota 3. srpna
sobota 7. září
vždy v čase 13:00 - 17:00.
V posledních dvou uvedených termínech bude možné náhlednout také do zámku na freskový sál.
Vstupné dobrovolné
Přijďte si zamlsat do sympatické nové kavárny v podhůří Hostýnských vrchů!
Objevte příjemné ubytování v historickém centru Kroměříže!
Přijďte si do centra Kroměříže posedět u kávičky, domácích dortů a vymazlených zákusků!
V Kroměříži si nenechte ujít návštěvu pražírny a ochutnejte supr kafe na Riegrově náměstí!
Ochutnejte výborné kanadské borůvky z farmy pěstované kousek od Kroměříže!
Zajděte si na dobré víno a drobné občerstvení ve stylu španělského tapas do Bystřice pod Hostýnem!
Fanoušci marvelovek, disneyovek a dalších legendárních filmů zbystřete!
Panské sídlo v podhůří Hostýnských vrchů se otevírá po rekonstrukci.
Původně šlechtické sídlo sloužilo i jako střední škola s internátem a teď se rozhoduje o jeho osudu.
Ochutnejte víno z mirabelek, ledových šípků nebo oblíbené frizzante z bezových květů!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Nádherný Zámek Zdounky vás okouzlí svým anglickým parkem i tichým šarmem, který zámku vtiskli současní majitelé.
Rodinné muzeum plné starých pokladů v malebné vísce na okraji Chřibů.
Domy, do kterých se vchází z nároží v sobě mají cosi ze starých časů, z hostinců s obrázkem císařpána na zdi a z doby, kdy se nespěchalo.
Tenhle kostel je jako vystřižený z Erbenovy Kytice, a kdyby se někde měly znovu natáčet Svatební košile, mělo by to být tady. Sám uprostřed polí, obehnaný vysokou zdí, kolem ani živáčka.
Torzo nedokončené dálnice, která měla protínat celé Československo, byste dnes našli v chřibských lesích. Velkolepou stavbu z předválečných let dnes připomínají zarůstající betonová torza mostů, náspů
Secesní vodní elektrárna Na Strži stojí jen pár kilometrů od centra Kroměříže. Kdysi to býval technický unikát a dodnes je to krásné místo na procházku.
Drobná lesní kaplička nad potůčkem u obce Roštín zve k procházce a tichému rozjímání.
V Rymicích opravili dlouho chátrající hospodářký dvůr. Barokní památka nádherně uzavřela komplex lidových staveb a tvrze a je nádherným místem, které rozhodně musíte navštívit.
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Libosad, neboli Květná zahrada, patří k těm nejkrásnějším místům, jaké můžete v Kroměříži navštívit. Vydejte se sem na procházku jen tak nebo na komentovanou prohlídku zahrady či unikátní rotundy.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Barokní zámek s interiéry, které vezmou dech, komponované zahrady s romantickými pavilony, zákoutími, altány a rybníky, kolem kterých se můžete toulat celý den.
Našli jsme nebe a to nebe je v Holešově. Jmenuje se Eklér a (nejen) podle nás je to zjevení, jakých na Moravě není moc. Sem musíte zajít.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Jedinečné místo a novogotický skvost, kam stojí za to vypravit se na kole nebo procházkou. Uvidíte, že vás jeho ohromnost ohromí. A právem.
Elegantní a interaktivní expozice představuje sto let rozkvětu malého, ale významného města. Historii Kroměříže od roku 1848 po rok 1948 vypravuje výstava Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
V barokních kostelech jsou tisíce kudrlinek, zlatých pilastrů, zdobených soch a kupolí, že nevíte, kam se podívat dřív. A takový je i kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži.
Hospoda s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem.
Hluboko mezi kopci leží kouzelná valašská vesnice Rusava. Je tu něco tajemného, co vás nutí zastavit se, koukat kolem a chvilku jenom nasávat místní starobylou atmosféru.
Horká a voňavá káva, domácí koláče, čaje, quiche, víno. A rakvičky. A polévky.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Koryčany jsou městečkem doslova prastarým. Až půjdete z náměstí Masarykovou ulicí, zpomalte své kroky a dobře se rozhlédněte. Právě tady se psala koryčanská historie jiným písmem – hebrejštinou.
Kdo by to byl do Koryčan řekl, že ukrývají tolik krás? Pokud máte někde v rukávu piknikový koš, je nejvyšší čas ho vytáhnout.
Na náměstí v Hulíně najdete maličkou cukrárnu Polárka. S dobrou kávou, se zmrzlinou a domácími dorty.
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Jen kousíček od Kroměříže leží vesnička Velké Těšany. Je odtud krásný výhled na Chřiby na jedné straně a na Hostýnky na straně druhé. Ten úplně nejkrásnější výhled je ale od větrného mlýna.
Velmi zajímavý, byť smutný příběh o spící krásce, která čeká na probuzení v tak trošku zapomenuté zahradě...
Malebná a útulná kavárna s nádechem historie jen pár kroků od kroměřížského zámku.
Dominantou kroměřížských panoramat je dozajista gotický chrám sv. Mořice, jehož žebroví po večerech láme paprsky sklánějícího se slunce.
Procházíte – li v Kroměříži kolem majestátního chrámu Nanebevzetí Panny Marie, možná si všimnete zvláštní zdi, která se tyčí na východní straně za kostelem.
Záhlinice jsou vesnička, která by mohla stát modelem pro obraz hanáckých dědin. Širé pláně všude kolem, ukázkově rovné ulice se selskými domy na návsi, s kapličkou, hasičárnou a starou hospodou.
Ruch města najednou utichne, nejsou slyšet auta projíždějící po hlavním tahu, na stromech cvrlikají ptáci a kroky se rozléhají na kamenné dlažbě malého náměstíčka.
Jedním z nejhonosnějších sídel našeho regionu je bezesporu holešovský zámek. Čtyři křídla barokního zámku se prolínají s parkem, který dává tušit, že kdysi to bylo velkolepé dílo zahradní architektury
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Jestli v Hostýnkách existuje místo, kam rozhodně musíte, jsou to kopce Troják a Tesák.
Kdysi tady býval zámecký pivovar. Pak školka, pak sklad. A teď? A teď je tady restaurace, kde se vaří z opravdových surovin a maggi v kuchyni nejspíš nepotkáte.
Do Černé kaple jsme kdysi zabloudili úplnou náhodou a od té doby na ni nemůžeme zapomenout.
Jestli nás něco baví, jsou to příjemná překvapení, na která narážíme při toulání po kraji. Trafika Jitky Rajnohové mezi ně rozhodně patří.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
Bylo to epochální, citlivé a krásné. Skvěle provedená expozice, skromně schovaná v průjezdu, nekřičí a neláká. Přesto je to místo, které vám na pár vteřin vezme dech.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.
Čistý a moderní interiér jakoby maličko skrýval kouzlo starého koloniálu. To bude asi těmi dózami plnými oříšků, voňavých čajů a kávových zrnek.
Barokní hřbitov ve Střílkách je unikátní architektonická perla, která se před turisty skrývá uprostřed Chřibů. Tajemný barokní hřbitov v horách ale rozhodně musíte navštívit.
Tentokrát se podíváme Kroměříži tak trochu pod sukně. Půjdete s námi?
Stranou vesnické návsi v Kurovicích stojí středověký hrad. Kromě toho, že byste se z něj mohli učit historické stavební slohy, je to taky hrad plný tajemství. Pojďte s námi dál.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Na hradu Cimburk si můžete připadat jako v jordánské Petře. Obklopeni kamením a tajemnými příběhy.
Na kraji Koryčan, pod oblými kopci Chřibů, leží nenápadný kemp. Pod košatými větvemi borovic tu stojí řady stanů, mezi stromy visí houpací sítě a pod kopcem také pár obytných aut.
Rozhlížíme se po synagoze a tiše vnímáme zvláštní atmosféru, která tu na nás působí.
Starosvětská kavárna se krásně hodí k poklidné holešovské atmosféře.
Teď v předjaří je uvnitř docela chladno, ale po celá čtyři staletí tady žhnula kovářská výheň.
Radost a nadšení z kvalitních výrobků, nadčasový design a poctivá ruční výroba. To, co kdysi nastartoval Michael Thonet a jeho synové, je Tonu vlastní dodnes.
Mlsná nás zlákala na domácí dorty do cukrárny Amadeus, která leží v přízemí, ale abychom vás neochudili o zážitek z celého domu, prošli jsme si pěkně i hotel a hostel.
Vzpomínka na legendární horskou chatu, která 29.1.2022 bohužel vyhořela.
Nikde ani stopa po tom, že bychom podobné zařízení brzy potřebovali. Snad to tak i zůstane.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne...
Ranč Kostelany stojí na krásném místě s vyhlídkou na obliny Chřibů, a také na čerstvě vysazené ovocné sady trnek a třešní.
Kdysi dávno pletl košíky každý v Morkovicích . S proutím to uměly snad i batolata a byla to taková malá česká košíkářská velmoc.
Hledáte místo, kam si vyrazit takhle v neděli odpoledne? Místo, kde bude něco dobrého na zub, kde bude na co koukat a kde je pořád kam zajít? Tak v tom případě vítejte na Bunči!
Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky.
Kurovický lom je...no, jak by řekla naše babička: Neco nádhernýho.
Marně si teď lámeme hlavu, jestli už jsme viděli hezčí skanzen.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
Když udeří vedra, je nejkrásnější zašít se na bystřickou plovárnu. Voda je tu průzračná a chladná, kolem voní borovice, na kterých pryskyřice praská letním žárem.