Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pivovar Theodor

V jednom domku, v malé vesničce nedaleko Kroměříže s názvem Velké Těšany, která je známá především díky krásnému větrnému mlýnu, byste našli služebně nejmladší z minipivovarů kroměřížského regionu - pivovar theodor.

Myšlenka na malý rodinný pivovar se začala rodit v roce 2012. Tehdy byl jeho majitel Jan Kozel na studiích ve Skotsku a rád poznával nové chutě piva. Zalíbilo se mu to dokonce natolik, že začal vařit pivo na sporáku a snil o tom, že jednou bude pivo vařit ve velkém. 

Ani po návratu do České republiky ho tento sen neopustil a podle svých receptů začal vařit pivo v různých pivovarech, protože zatím neměl vlastní technologii. Pivo dostalo název Kočovný kozi – kočovný kvůli střídání pivovarů, které měly zrovna volnou kapacitu, a kozi není ani odkaz na rohaté zvířectvo nebo hovorový výraz pro ženské přednosti, ale jde zkrátka o majitelovu přezdívku.

Příprava nového minipivovaru se postupně dařila a do provozu byl pivovar Theodor uveden na konci roku 2019. A za pár měsíců přišel covid… Doba to byla těžká. Jan Kozel vypráví, že až sezóna 2023 byla první, kdy si pivovar žije konečně svůj plnohodnotný život.

Původním plánem bylo zlegalizovat si koníček a vyrábět 300 hl piva ročně. Koncem roku se v bývalých hospodářských prostorách venkovského domku budou blížit k 1000 hl. 

Nahlížíme do výrobních prostor, necháváme si vysvětlit, jak se tu vaří pivo, a dozvídáme se, že pivovar dodává své produkty hlavně do Brna, kde je po kvalitním pivu velká poptávka. Jan Kozel by rád našel i lokální partnery, hospodské, kterým by šlo o kvalitu a místní produkt a neodradila by je vyšší pořizovací cena piva. 

Pivovar Theodor má v nabídce nejen ležáky, ale i piva typu ALE, IPA, Weizen nebo trendový „kyseláč“ s příchutí manga a červeného grepu. Až někdy v pivotéce nebo na nějaké kulturní akci zahlédnete název piv jako Theo Krotitel, Theo Ničitel nebo Theo Eskamotér, budete vědět, že jde o řemeslné pivo s plnou chutí a vyrábí se na Kroměřížsku. 

Ale výčtem piv příběh nekončí…Jan Kozel zdědil také dva kravíny. Jednu farmu provozuje on a další budovy a polnosti má zatím v pronájmu místní zemědělský podnik. Vize Jana Kozla je postupně nakoupit lokální ječmen z okolí a odvézt ho do Záhlinic, kde z něj udělají slad. Ten použije v pivovaru a zbytek dodá do krmných směsí pro prasata. Případně by se časem rád pokusil vypěstovat trochu chmele a použít do piva. A vizí by bylo víc, třeba ta o agroturistice…. Kromě lokálních produktů na farmě by turistům časem rád poskytl také ubytování a místním i přespolním prostor pro konání narozeninových nebo firemních akcí, zabijaček apod. Tak budeme držet palce, aby se splnil další sen!

Pokud vás proces vaření piva více zajímá, můžete si vyzkoušet Den se sládkem. Věřte nám, že to stojí zato! V příjemném a poklidném prostředí jednoho malého dvora pro vás bude připraveno vaření s celodenním občerstvením.

Pro pivo si do Velkých Těšan ale nejezděte. Zde nenajdete prodejnu. Sklady mají v Brně ve Slatině na adrese Hviezdoslavova 1096/29. Protože jsou tu ale nepravidelně, ujistěte se o jejich přítomnosti na tel. 724 201 860. 
Jan Kozel se s námi loučí se slovy: „Kdokoli chce dělat v pivovaru, musí si život řídit podle piva“. Když je třeba něco přidat, musí se to udělat hned, nepočká to....A my jsme vděční za jejich obětavost, díky které si pak my ostatní můžeme připít tak dobrým a poctivým řemeslným pivem.

 

  • Pivovar Theodor
    Velké Těšany 21
    76901 Bařice - Velké Těšany
  • +420724201860
  • info@pivovartheodor.cz
  • Po předchozí telefonické domluvě.

V okolí také najdete